اخبار فرش ماشینی

۱۳ هزار دار قالی در زلزله آذربایجان شرقی تخریب شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

13 هزار دار قالی در زلزله آذربایجان شرقی تخریب شد

مرکز ملی فرش اعلام کرد: برابر آخرین آمار به دست آمده از ویرانگری زلزله اخیر در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس؛ بالغ بر ۱۳ هزار دستگاه دار قالی در ۱۸۰ روستا تخریب شده است.

hinza chemical تبلیغات

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی به کمک اتحادیه‌ها و زیرمجموعه‌های خود در آخرین آمار به دست آمده اعلام کرده است که در زلزله اخیر این استان حداقل ۱۲ هزار واحد مسکونی در ۱۸۰ روستای شهرستان‌های اهر،‌ ورزقان و هریس و ۱۵ روستا در تبریز بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند.

تعداد روستاهای آسیب دیده به صورت تفکیکی به شرح ذیل است: ۶۰ روستا در ورزقان، ۴۲ روستا در هریس، ۷۰ روستا در اهر و ۱۵ روستا در شهرستان تبریز تخریب شده اند که متاسفانه در این روستاها به طور میانگین ۱۵۵ هزار نفر در ۳۴ هزار و ۲۰۰ خانوار دچار حادثه شده‌اند.

بافت این روستاها که بیشتر به صورت سنتی و از خشت و گل بوده است، سبب شده تا زلزله ای حدود ۶ ریشتر خرابی عظیمی را بر جای بگذارد، زلزله ای که نه تنها خانمان آنها را از بین برد بلکه جان افراد بسیاری را در این روستاها که اغلب قالیباف بودند به همراه دارهای قالی دفن کرد.

با عنایت به اینکه مناطق نام برده زلزله زده از قطب های تولید فرش دستباف ایران است، خسارات بسیاری هم به دارهای قالی در این مناطق وارد آمده است.

جزییات این گزارش می افزاید که زلزله خانمان برانداز آذربایجان شرقی ۱۳ هزار و ۵۰ دستگاه دار قالیبافان این استان را نیز به خاک نشانده است.

آمار به دست آمده از دارهای شکسته شده به این شرح است:در شهرستان اهر ۲۶۰۰ دستگاه دار قالیبافی، در شهرستان هریس ۵۳۰۰ دستگاه دار قالیبافی،‌در شهرستان ورزقان ۳۵۰۰ دار قالیبافی،‌ در شهرستان تبریز ۵۰۰ دستگاه دار قالیبافی و در بخش خواجه هریس ۱۱۵۰ دستگاه دار قالیبافی تخریب شده است.

مرکز ملی فرش با تسلیت به بازماندگان و طلب صبر برای آنها و آمرزش برای مرحومان این حادثه، امید بر آن دارد تا بتواند هرچه سریع تر رونق دارهای قالی را در این استان به حالت گذشته برگرداند.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن