اخبار نساجی

كالاهاي چيني ديگر در آمارهاي امارات ثبت نمي‌شوند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

كالاهاي چيني ديگر در آمارهاي امارات ثبت نمي‌شوند

كارنامه تجاري ايران در سال ۹۰ حاكي از كاهش ۱٫۵ ميليارد دلاري ارزشي و چهار ميليون تني وزني واردات از كشور امارات در شرايطي است كه واردات از كشور چين حدود دو ميليارد دلار افزايش يافته است. با ممنوعيت گشايش اعتبار توسط ايرانيان در كشور امارات همان‌طور كه فعالان بخش خصوصي ايران پيش‌بيني مي‌كردند آمارهاي تجارت ايران با امارات روند كاهشي و در مقابل آمارهاي تجارت با چين روند صعودي خود را آغاز كرده است.

به گزارش ايسنا، طبق آمارهاي گمرك ايران از تجارت سال ۹۰ ايران ميزان واردات ايران از كشور امارات متحده عربي در مقايسه با سال ۸۹ به ميزان چهار ميليون تن از نظر وزن و ۱٫۵ ميليارد دلار از نظر ارزش كاهش داشته است. اين در حالي است كه طي اين مدت ميزان واردات ايران از كشور چين ۲۰۰ هزار تن از نظر وزن و حدود دو ميليارد دلار از نظر ارزش افزايش يافته است.

پيش از اين اسدالله عسگراولادي، رييس اتاق مشترك ايران و چين اشاره كرده بود كه به جز واردات مستقيم ايران از كشور چين، ميزاني از كالاهاي چيني نيز از كشور امارات به ايران مي‌رسند كه اكنون آمارهاي رسمي نشان مي‌دهند ايران قصد دارد به تدريج اين نقش واسطه‌گري امارات را حداقل در آمارهاي رسمي از بين ببرد.

بر اين اساس، ميزان واردات ايران از كشور امارات در سال ۸۹ حدود ۱۸ ميليون تن با ارزش ۲۱ ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار بود كه اين ميزان در سال ۹۰ به ۱۴ میلیون تن با ارزش ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار كاهش يافت. با وجود اين كاهش، سهم كشور امارات از واردات ايران همان ۳۲ درصد سال ۸۹ است.

در مقابل طبق پيش‌بيني‌ها واردات ايران از كشور چين روند صعودي به خود گرفته است. در واقع با اتفاقات اخير در بانك‌هاي كشور امارات، ديگر نقش واسطه‌گري امارات حداقل بر روي صفحه كاغذ آمارهاي تجاري ايران كم‌رنگ شده است.

طبق آمارهاي رسمي ايران ميزان واردات ايران از كشور چين از حدود سه ميليون تن با ارزش پنج ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار در سال ۸۹ به سه ميليون و ۲۰۰ هزار تن با ارزش هفت ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار در سال ۹۰ افزايش يافته است. سهم ارزشي كشور چين از واردات ايران نيز از ۹ درصد به حدود ۱۲ درصد افزايش يافته است.

علت رشد واردات ايران از چين همزمان با كاهش واردات ايران از امارات را رييس شوراي مشترك ايران و امارات همان مشكلات بانكي مي‌داند كه باعث شده در آمارهاي مبادلات تجاري ايران و چين، ديگر نام كشور امارات حذف شود. مسعود دانشمند در اين مورد به ايسنا مي‌گويد: به دليل مشكلات بانكي با امارات ديگر گمرك ايران اجازه نمي‌دهد كه نام مقصد كالاهايي كه در نهايت چين است ابتدا امارات نوشته شوند و سپس به چين تغيير نام دهند. ديگر بايد مقصد نهايي نوشته شود كه البته در عمل روند تجارت كالا با گذشته تغيير نكرده اما در آمارها اين تغيير رخ داده است.

رييس اتاق مشترك ايران و امارات پيش از اين نيز با اشاره به ممنوعيت گشايش اعتبار توسط ايرانيان در كشور امارات متذكر شده بود كه با روند فعلي مبادله‌ تجاري دو كشور ايران و امارات كاهش پيدا ‌مي‌كند.

كاهش مبادله تجاري ايران با امارات به نظر مي‌رسد كه فعلا تنها در واردات ايران بروز پيدا كرده است و در صادرات ايران به كشور امارات هنوز آن‌چنان اين موضوع خود را نشان نداده است.

طي سال ۹۰ در مقايسه با سال ۸۹ هرچند ميزان وزني صادرات ايران به امارات حدود ۱۰۰ هزار تن كاهش يافته اما از نظر ارزش به ميزان ۱٫۲ ميليارد دلار رشد داشته است.

براساس آمار گمرك ايران ميزان صادرات ايران به كشور امارات متحده عربی طي سال ۹۰ بيش از چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تن با ارزش ۴٫۵ میلیارد دلار در حالي بوده كه اين رقم در سال ۸۹ معادل پنج ميليون تن به ارزش ۳٫۳ ميليارد دلار بوده است.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن