اخبار فرش ماشینی

خراسان جنوبي: گره نقش هاي غير بومي در تار و پود فرش استان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

خراسان جنوبي: گره نقش هاي غير بومي در تار و پود فرش استان

 

تقلب در فرش بافي با استفاده از نقش هاي ديگر نقاط کشور در برخي کارگاه هاي فرش بافي استان وجود دارد.

رئيس اتحاديه توليد کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف استان در گفت وگو با «خراسان جنوبي» به توليد فرش با نقوش غير اصيل در برخي نقاط فردوس، سرايان و بشرويه اشاره کرد و افزود: در اين مناطق نقوش فرش هاي نايين، شيراز و تبريز با شيوه بافت متفاوت با اين نقاط توليد مي شود که اصالت ندارد و در حقيقت بافت تقلبي فرش آن نقاط است و اين کاري است که هند، پاکستان و… با توليد نقوش ايراني انجام مي دهند و فرش بافته شده را به بازارهاي جهاني مي فروشند.

«کاميابي مسک» افزود: مسئولان کميته فرش خراسان جنوبي از اتحاديه توليد کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف استان خواستند از توليد فرش با نقوش غير اصيل در کارگاه هاي فرش بافي جلوگيري شود بنابراين اين اتحاديه با توجه به مصوبه کميته فرش استان هر کارگاه فرش بافي را که در آن بافندگان به بافت نقوش غير اصيل مشغول باشند پلمب مي کند و اين اقدام بيشتر در مناطق جنوب استان در حال اجراست.

به گفته وي، وقتي نقوش فرش يک منطقه در نقطه اي ديگر با شيوه متفاوت بافته مي شود علاوه بر اين که قيمت آن فرش در بازارهاي جهاني مي شکند و کاهش مي يابد تعداد مشتري آن برند خاص هم در بازارهاي جهاني به دليل تقلبي بودن نقوش و شيوه بافت کم مي شود.

وي با اشاره به اين که حفظ جايگاه و برند فرش هاي دستباف ايران در بازارهاي جهاني کار مشکلي است، ادامه داد: شايد در يک برهه فرش نايين در بازارهاي جهاني مشتري هاي خوبي داشته باشد به همين دليل عده اي سودجو و نه توليد کنندگان اصيل ممکن است نقوش غيراصيل در يک منطقه اي را رواج دهند که اين توليد به برند فرش آن نقاط در بازارهاي جهاني لطمه وارد مي کند.

وي با اشاره به ترويج نقوش فرش هاي نايين، فارس، تبريز و… در بين بافندگان فرش خراسان جنوبي گفت: بر اساس مصوبه اين اتحاديه مقرر شد براي حفظ اصالت نقش فرش دستباف با اجراي طرحي از بافت نقوش غيربومي جلوگيري شود.

«کاميابي مسک» افزود: اين طرح هم اکنون در نقاطي مثل قاينات که سابقه بافت فرش با نقش هاي هراتي را از زمان تيموريان دارد اجرا مي شود و در بلند مدت تمام نقاط خراسان جنوبي را پوشش خواهد داد. به گفته وي، در برخي از مناطق عشايري نهبندان فرش هايي بافته مي شود که هنوز اصالت نقش هاي بومي را دارد و در بازارهاي جهاني از خريداران ويژه خود برخوردار است.

وي با بيان اين که حجم توليد فرش دستباف منطقه کم نيست، ادامه داد: شايد در منطقه قديمي قهستان در برهه اي قالي بافي رونق خوبي داشت و اگر اکنون رونق گذشته را ندارد نتيجه رفاه اجتماعي مردم آن منطقه است زيرا بيشتر افراد به دنبال تحصيل و مشاغل ديگر رفتند و طبيعي است که تمايلي براي قالي بافي ندارند.

اگر در حال حاضر بافت فرش دستباف صرفه اقتصادي داشته باشد افرادي که مي توانند براي خود يک دار قالي تهيه مي کنند و مي بافند به علاوه مسئله اصلي اين است که اگر توليد فرش دستباف زياد باشد قيمت ها افت مي کند زيرا اين قانون بازار است که وقتي عرضه زياد شد تقاضا کاهش مي يابد.

وي تأکيد کرد: اتحاديه توليد کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف استان موافق اين نيست که توليد فرش که در سال حدود ۲۰۰ هزار متر مربع است به بيشتر از اين متراژ افزايش يابد مگر اين که بازارهاي هدف جديدي براي صدور فرش استان شناسايي شود.

به گفته وي، ابتدا بايد دنبال بازاريابي و بعد توليد بيشتر بود و سياست حال حاضر اتحاديه اين است که از بافندگان و کارگاه هاي موجود براي ماندگاري هنر قالي بافي حمايت کند تا اصالت اين هنر هم در منطقه حفظ شود.وي با اشاره به اين که بيشتر بافندگان فرش از قشر محروم هستند، افزود: حمايت از اين هنر براي اصلاح کار بافندگان و جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها انجام مي شود زيرا تاکنون مشاغلي که باعث پايداري و ماندگاري روستاييان و پاسخ گوي نياز اقتصادي آنان باشد ايجاد نشده است.

وي گفت: توليد فرش در استان نسبت به قبل از پيروزي انقلاب کاهش نيافته است اما در مقايسه با برهه اي که سازمان هاي دولتي از فرش بافي حمايت مي کردند و آن را گسترش مي دادند کمتر شده است.
وي کم شدن توليد را يک مزيت مي داند زيرا در اين شرايط از بسيار هرز بافي ها کاسته و بيشتر کارهاي هنري انجام مي شود و وقتي کار هنري باشد به طور حتم قيمت آن هم بالا خواهد بود.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن