مد و پوشاک

بازار پوشاك در انحصار مافيا

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

طرح تشديد امنيت اخلاقي از ۲۵ خرداد امسال آغاز شد تا با محوريت دوباره نيروي انتظامي براي مقابله با بدپوششي، به ياد آوريم كه ما همچنان در بحث پوشاك و عرضه طرح هاي به روز، مناسب و شكيل ضعف داريم و بايد در اين باره اقدام عاجلي انجام دهيم، چراكه مصرف كننده همچنان از نبود لباس هاي تاييد شده در بازار پوشاك گلايه دارد و نمي تواند لباس دلخواهش را در اين آشفته بازار پيدا كند.
سرپرست كارگاه تخصصي مد و لباس در اين ميان از مافيايي حرف مي زند كه بازار رقابتي پوشاك را در دست خود گرفته و اجازه نمي دهد طراح و توليدكننده در اين فضا وارد شوند، نتيجه هم همين است كه مي بينيد؛ از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب تهران را بگرديد آن لباسي كه مناسب شما باشد پيدا نمي شود، گويي همه بازار در اختيار و انحصار افرادي است كه هرگونه دلشان مي خواهد تصميم گيري و اجرا مي كنند، يك روز كوتاه، يك روز مدل خفاشي، يك روز دمپا گشاد، يك روز… اينكه امروز چه مي خواهند معلوم نيست، اما قطعاً هر طور كه اراده كنند، پيش خواهند رفت، خوراك آنها هم از قبل آماده شده، اصلاً تغذيه و توليدات بازار پوشاك در دستان آنهاست اين شما هستيد كه از مدل محدود طرح ها به يكي راضي مي شويد و اگر هم ناراحتيد كه هستيد!!! براي آنها چه تفاوتي دارد كه يك مشتري از ميليون ها مشتري خود را از دست بدهند، فردا با طرح جديدي خسارت اندك خود را جبران مي كنند آن هم در حاشيه اي كه امن است و كسي دستش هم به آنها نمي رسد!

عيسي كشاورز، سرپرست كارگروه تخصصي مد و لباس در گفت وگو با دراين باره مي گويد:يك جريان سودجو، پيچيده و بعضاً با نگرش براندازي در عرصه فرهنگي در حوزه پوشاك وجود دارد كه يك مافياي سه سر را تشكيل مي دهند، يك سر آن اقتصاد، سودجويي و پول بوده، يك سر آن يك جريان برانداز خارجي است و يك سر ديگر آن هم يك جريان اعتراضي و معاند به فرهنگ ايراني – اسلامي است. اين جريان چه در داخل و چه در خارج از كشور يك شبكه منسجم را تشكيل داده كه از نزديك وضعيت پوشاك كشور را رصد مي كند و براي آن نسخه مي پيچد!
اصلاً شما مي دانيد چگونه يك كفش وارد كشور مي شود! اين جريان به صورت كاملاً هدايت شده يك نوع محصول مثل كفش يا لباس را با تبليغات رسانه هاي خارجي وارد كشور مي كند، سپس تعدادي از جوانان دختر و پسر را در زيرزمين هاي مخصوصي دور هم جمع كرده و براي مدلينگ انتخابشان مي كند، اين جوانان ماموريت پيدا مي كنند كه به طور كاملاً سازمان يافته اين نوع محصول را در اماكن عمومي، خيابان ها، متروها، پاساژها و حتي مهماني هاي مختلط تبليغ كنند. اين افراد در هر كجا كه باشند همديگر را پيدا كرده و به شكل يك شبكه اجتماعي مد را در ايران مديريت مي كنند. همه اين اتفاق ها در شرايطي مي افتد كه ما فاقد يك حوزه بدل براي اين مجموعه هستيم. نكته بعدي اين است كه اينها فقط يك محصول خاص را مد نمي كنند بلكه در كنار كفش، رنگ مو، مدل مو و حتي آرايش صورت را هم به شكل مورد انتظارشان در ميان مردم رواج مي دهند.
او تاكيد مي كند: «اين نگراني درباره رنگ مو و لوازم آرايش هم هست. در نتيجه دغدغه ما فقط در حوزه بي حجابي نيست.
به اعتقاد من بزرگترين ضعف ما در اين حوزه بي بصيرتي ما به آن اتفاقي است كه در عرصه پوشاك در حال وقوع است، دومين معضل ما نبود يك استراتژي مدون فرهنگي در اين حوزه است، ما متوجه نيستيم كه چه چيزي مي پوشيم، فكر مي كنيم بي حجابي فقط در مصاديق ظاهري اش خلاصه مي شود در حالي كه ما بايد به جريان هاي پشت پرده هم بپردازيم، طبيعي است كه در اين چرخه، طرح طراحان ما خريداري نشود، اصلاً اجازه چنين رقابتي به آنها داده نمي شود.»
كشاورز البته در ادامه منكر بازار رقابتي در حوزه پوشاك مي شود و مي گويد: «بازار پوشاك كاملاً انحصاري و در دست همين مافيا است. ما مافياي جدي و قدرتمندي دراين حوزه داريم. در حوزه پوشاك و مديريت پوشش در كشور دغدغه جدي وجود دارد و راه برون رفت از اين بحران، داشتن يك برنامه جامع و هدفمند در اين حوزه است، شايد مجلس در بحث قانون ساماندهي مد و لباس و دولت در موضوع عفاف و حجاب راه را براي مديريت موضوع بازگذاشته باشند، اما اين همه كار نيست. با اين قانون و مقررات مشكلات ما حل نمي شود، مسئله پوشاك يك موضوع بسيار پيچيده فرهنگي است، ما با تهاجم فرهنگي، جنگ نرم و شبيخون فرهنگي روبه رو هستيم بنابراين بايد بپذيريم كه در حال حاضر در عرصه پوشاك اين جريان فعال است.» كشاورز تاكيد مي كند: لباس و مديريت پوشش يك زنجيره به هم پيوسته است كه با ايده يك طراح آغاز مي شود و تا مصرف كننده ادامه مي يابد، اين زنجيره شامل طراح، توليدكننده، توزيع كننده و در نهايت مصرف كننده است از طرفي اين زنجيره اقتصاد، فرهنگ و بازار را هم احاطه كرده است، اما موضوعي كه در كشور ما تبديل به يك معضل جدي شده، اين است كه اين زنجيره همديگر را خوب پوشش نمي دهند، مثلاً طراح ما چون بازار را نمي شناسد، مخاطب شناسي بلد نيست، زنجيره توليد را در دست نداشته و دغدغه مشتري مداري را ندارد طرحي ارائه مي دهد كه در ساده ترين حالت به يك ميليون تومان پارچه نياز دارد، خب توليدكننده هم از توليد انبوه اين طرح سرباز مي زند چون معتقد است كه ريسك سرمايه او را بالامي برد. از طرفي محصولاتي هم كه در بازار عرضه مي شود ذائقه مخاطب را تامين نمي كند. پس چه اتفاقي مي افتد، طراح مدعي مي شود كه چرا از طرح من حمايت نمي شود، توليدكننده هم ادعا مي كند كه اين طرح از نظر نظام بازار و اقتصاد به درد نمي خورد چون سليقه مخاطب را برآورده نمي كند، درنتيجه اين چرخه هميشه معيوب باقي مي ماند.

نارضايتي طراح، توليد كننده ومصرف كننده
وي مي افزايد: معضلي كه امروز در جامعه به چشم مي خورد آن است كه هم طراح، هم توليدكننده و هم مصرف كننده از اين وضعيت ناراضي هستند. «كشاورز» با اشاره به برگزاري نمايشگاه مد و لباس در فرهنگسراي نياوران از اتفاق تازه اي مي گويد كه براي نخستين بار اين چرخه معيوب را هدف قرار داده است، «در اين نمايشگاه براي اولين بار طراح رودرروي توليدكننده و توليدكننده نيز در كنار مصرف كننده قرار گرفت تا يك گفتمان ملي شكل بگيرد، نتيجه هم تهيه نقشه راه در حوزه مد و لباس شد.»
به گفته وي در اين نمايشگاه طرح هايي ارائه شد كه توانست حداقل نظر چند بازديدكننده را جلب كند. با اين وجود به اعتقاد ما هنوز هم بيشتر اين طرح ها تكراري، بي قواره و با كيفيت بسيار پائين بودند و مي توان به جرات گفت در بازار رقابتي پوشاك حرفي براي گفتن نداشتند!
كشاورز در اين باره مي گويد: «ما اعتراف مي كنيم كه اين زنجيره بايد تا الآن به وجود مي آمد كه نيامده، چرا كه توزيع كننده فقط به نياز مشتري فكر مي كند و طراح هم نياز مشتري را نمي شناسد. در نتيجه طرح هايي هم كه با معيارهاي اسلامي – ايراني همخواني داشته باشد، با وجود توزيع در بازار، در پستوهاي مغازه ها خاك مي خورد، چون مصرف كننده آن را نمي پسندد و توزيع كننده هم به دنبال لباس مخاطب پسند است.»وي با صراحت تمام اعتراف مي كند: «ذائقه مخاطب در بازار پوشاك كشور تامين نمي شود، حتي خانواده من هم براي خريد لباس دلخواهشان كه هم شكيل باشد هم با كيفيت و با شاخصه هاي اسلامي – ايراني به زحمت مي افتند.»
وي بار ديگر به برگزاري نمايشگاه مد و لباس اسلامي- ايراني در فرهنگسراي نياوران اشاره مي كند و مي گويد: ما اين نمايشگاه را برگزار كرديم تا عنوان كنيم طرح مورد نظر مصرف كننده در بازار نيست و طرح هايي كه ارائه مي شود دور از نياز بازار است، در كنار اين مسئله البته حرف طراح، توليدكننده و مصرف كننده هم شنيده شد و اين سه براي اولين بار دور هم جمع شدند.»اگرچه كشاورز تاكيد بسياري بر اين دارد كه طراحان كشور ذائقه مخاطب را نمي شناسند و به عبارتي از بازار رقابتي بي خبرند، اما بايد گفت طراح ايراني در جامعه ايراني زندگي مي كند و اگر حتي بخواهيم خودش را از جامعه مخاطبين حذف كنيم، او روزانه با صدها نفر از مصرف كننده ها برخورد دارد، پس چگونه مي تواند نياز جامعه ايراني را نشناسد و آيا اصلاً به نياز جامعه ايراني فكر مي كند! چگونه است كه طراحان غربي در آن سوي مرزها از ذائقه مصرف كننده ما باخبرند و طرح هايشان با سليقه مخاطبان جور در مي آيد، اما ما هنوز از نبود يك طرح شكيل، مناسب و باكيفيت رنج مي بريم! آيا در اين زمينه تعمدي در كار نيست! وي با يك نگاه كارشناسانه و منصفانه مي گويد: «تعمدي در كار طراحي نيست، طراحان ما اگر فاقد نوآوري و كاربردي كردن طرح هايشان هستند به اين علت است كه در اين زنجيره قرار نگرفته اند و مخاطب را نمي شناسند، طراح در غرب مي تواند به مصرف كننده خوراك بدهد چون زنجيره دارد، ما هم بايد اتاقي تشكيل بدهيم كه در يك زنجيره علمي و صنعتي، طراح، توليدكننده و مصرف كننده در كنار هم قرار بگيرند.»

نبض بازار پوشاك در دست سرمايه دارها
در بيشتر مواقع طرح هاي ما در نمايشگاه ها با انتقاد بازديدكنندگان مواجه مي شود.مخاطبان مي گويند كه اين طرح ها با سن و سليقه آنها مطابقت ندارد و به اصطلاح به روز نيست.بسياري از آنها حتي اعتراف مي كنند كه از پوشيدن اين لباس ها در خيابان ها و اماكن عمومي ابا دارند و حتي از ما سوال مي كنند كه كسي هم اين لباس ها را مي پوشد!!؟
دريازندي، طراح لباس و كارشناس ارشد مردم شناسي بدون هيچ تعارفي با صراحت از انتقاد و كنجكاوي بازديدكنندگاني حرف مي زند كه در نمايشگاه هاي مد و لباس دور او را گرفته اند و بارها از او پرسيده اند كه اين طرح ها براي چه قشري طراحي شده است! واقعاً كسي براي پوشيدن اين لباس ها پول هم مي دهد!!؟
اين طراح لباس كه در طراحي هاي خود از معيارهاي اسلامي- ايراني استفاده مي كند، مي گويد: سعي مي كنم لباس ها علاوه بر اينكه به شكل سنتي و اصيلي هستند بلند و گشاد هم باشند، در حالي كه بازديدكنندگان بلندي لباس ها را دست و پاگير مي دانند و حتي اگر طرحي هم مورد قبولشان باشد، هنگام سفارش تاكيد مي كنند كه كوتاه يا تنگ تر شود!

به گفته زندي، اغلب لباس هايي كه در نمايشگاه هاي مد و لباس براي عموم مردم نمايش داده مي شود فقط با اقبال افراد خاصي مثل هنرمندان روبه رو مي شود، چرا كه اين افراد ترجيح مي دهند متفاوت از ديگران لباس بپوشند و اصولاً به سمت طرح هاي عامه پسند نمي روند، شايد خيلي ها از ما خرده بگيرند و بگويند طرح هاي شما قديمي، از مد افتاده و غيرجذاب است، اما وقتي سليقه مردم با مدل ها و طراحي هاي خاصي اياغ شده و هم شكل هم لباس مي پوشند، طرح هاي جديد به ثمر نمي رسد و نتيجه هم همين مي شود كه در خيابان ها مي بينيد! پوشش هاي روتين، مانتوهاي تنگ با آستين هاي كوتاه، شلوارهاي تنگ، لباس هاي يقه باز، روسري هاي كوتاه و…
زندي معتقد است كه در ايران كسي مطابق با سن و سليقه اش لباس نمي پوشد و هر آنچه مد مي شود بدون آنكه تفكري پشت آن باشد يكباره فراگير مي شود، اما علت اين يكنواختي و مثل هم لباس پوشيدن ها در چيست؟چرا كسي به سمت اين طرح ها نمي رود و ترجيح مي دهد به هر آنچه در بازار است بسنده كند!
زندي خودش را در جايگاه يك مخاطب قرار مي دهد و مي گويد: اغلب لباس هايي كه با عنوان سنتي و ايراني در نمايشگاه هاي مد و لباس عرضه مي شوند نه تنها خوش دوخت نيستند كه شبيه يك كيسه گوني است كه با يك تكه پارچه سنتي تزيين شده، درواقع يك نوع سرهم بندي و بي قواره گي در اين لباس ها به چشم مي آيد كه من هم به عنوان يك خانم آن را نمي پسندم، بگذريم از اينكه جنس آنها هم بسيار نامرغوب بوده و با دو بار شستن كاملاً از بين مي رود. اين طراح لباس ادامه مي دهد: اين در حالي است كه طرح هايي كه در بازار عرضه مي شود از جنس مرغوب و طرح هاي جوان پسند است!در واقع كسي كه سرمايه بالايي دارد مي تواند با استفاده از پول خود هر چه مي خواهد به مصرف كننده قالب كند!اين طراح لباس معتقد است كه هم اكنون برگ برنده و نبض بازار در دست اين افراد است. افرادي كه سرمايه اصلي را در زمينه پوشش در اختيار دارند و با تبليغات طرحي كه خودشان مي خواهند را به عنوان بهترين به مردم تحميل مي كنند.در مقابل اين افراد البته طراحان لباس هاي سنتي و اصيل قرار مي گيرند كه فقط مي توانند طرح ارائه دهند و از تبليغ يا توليد انبوه آنها عاجزند. حمايت هاي دولتي نيز فقط در حد برگزاري رايگان يك جشنواره يا نمايشگاه است، نمايشگاهي كه باز هم به خاطر نبود طرح هاي مطلوب و باكيفيت با اقبال عمومي مواجه نمي شود.

روزنامه ايران، شماره ۴۸۲۱ به تاريخ ۳۱/۳/۹۰، صفحه ۱۳ (جامعه)

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن