اخبار نساجی

امكان گشايش «ال سي»ها از طريق چين، كره و تركيه

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

اتاق تهران:
وكيلي اعلام كرد:
امكان گشايش «ال سي»ها از طريق چين، كره و تركيه

مديرعامل بانك توسعه صادرات گفت: سبد بانك مركزي به منظور تسويه‌هاي ارزي بزرگتر شد و مشكلي بابت گشايش «ال‌سي‌»‌ها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري موج، بهمن وكيلي مديرعامل بانك توسعه صادرات طي نشستي خبري با خبرنگاران اعلام كرد: مانده تسهيلات اعطايي بانك توسعه صادرات در سال گذشته ۴۲هزار ميليارد ريال بوده كه در ۹ ماهه سال جاري نيز به همين رقم دست پيدا كرديم.

وي ضمن اشاره به تسهيلات ۳ ميليارد دلاري اين بانك در سال جاري گفت: به رغم تشديد تحريم‌ها اين مساله روي فعاليت ما اثر نداشت. وكيلي تصريح كرد: نوع تسهيلات ما براساس بسته سياستي نظارتي هميشه در نرخ كف قرار داشته است و هم اكنون نيز به اينگونه عمل مي‌شود.

وي به مشكلات پيش آمده در گشايش ال‌سي‌هاي ريالي و ارزي اشاره كرد و گفت: به دليل نبود قوانين و مقررات كامل برخي سوء استفاده كردند و تخلف بانكي اخير اتفاق افتاد و همين مساله موجب شد تا ال‌سي‌هاي ريالي محدود شود. بانك مركزي با همكاري بانك‌ها آيين‌نامه‌اي را تدوين كرده است و به زودي مشكلات ال‌سي‌هاي ريالي برطرف خواهد شد.
مديرعامل بانك توسعه صادرات در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار موج مبني بر اختلاف ارز آزاد و رسمي و تحليل وي از ظرفيت كنوني بازار گفت: به هيچ وجه صادركنندگان از اختلاف بين ارز آزاد و رسمي خوشحال نمي‌شوند چرا كه همين مساله براي آنها مشكلاتي ايجاد مي‌كند.
وكيلي گفت: صادركنندگان از قيمت بالاي ارز خوشحال مي‌شوند زيرا اين امر براي آنها انگيزه ايجاد مي‌كند.

وي در پاسخ به سوال دوم خبرنگار موج مبني بر توقف گشايش ال‌سي‌ها از سوي بانك‌هاي اماراتي نيز گفت: قاعدتا مسئولين كشور هم در نظر دارند كه تمام مراودات ما از طريق يك كشور انجام نگيرد و به همين دليل با كشورهاي مختلفي وارد بحث شدند و به همين ترتيب سبد بانك مركزي به منظور تسويه‌‌هاي ارزي بزرگتر شده‌ است.

وي اضافه كرد: بسياري از وارد كنندگان و تجار از طريق امارات وارد عمل مي‌شدند اما مي‌توانند از طريق كشورهاي ديگر از جمله چين، كره و تركيه نيز مبادلات خود را انجام دهند.
وكيلي با اشاره به نوسانات نرخ ارز نيز گفت: افزايش قيمت دلار مباحث متعددي دارد، يكي از اين مباحث اختلالي است كه عده‌اي در بازار ارز ايجاد كردند و ديگر مبحث نقدينگي كشور و سود سپرده‌هاي پايين بود كه با افزايش سود سپرده‌هاي بانكي و استقبال از سود اوراق مشاركت اين نقدينگي جذب شد.

وي در مورد افزايش نرخ ارز در بازار آزاد و مشكلات بازپرداخت تسهيلات ارزي نيز گفت: نوسانات نرخ ارزمشكلاتي را براي بازپرداخت تسهيلات ارزي نيز ايجاد كرد. اما ما از بانك مركزي مجوز گرفتيم تا با نرخ رسمي تسهيلات تسويه شود.

مديرعامل بانك توسعه صادرات در ادامه گفت: ما پايين‌ترين معوقه را در سيستم بانكي داريم، اما با اتفاقاتي كه در بحث ال‌سي ريالي صورت گرفت معوقات ما كمي بالا رفت و از ۸٫۵ درصد به ۱۰٫۵ درصد رسيد.

وي در واكنش به سوال خبرنگاري كه پرسيد آيا با توقف گشايش ال‌سي از طرف بانك‌هاي امارات هم اكنون بانك‌هاي سه كشور چين، كره و تركيه مبادلات ما را عملياتي مي‌كنند، گفت: بانك مركزي عنوان مي‌كند كه به جز امارات مي‌توانيد با بانك‌هاي كشورهاي ديگر مراوده داشته باشيد. هرجا كه ارز بانك مركزي را تامين كند، مي‌توانيد از آن طريق نيز وارد شويم.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن