اخبار فرش ماشینی

گفتگو با آقاي مهندس نجفي، مدير فروش و بازاريابي شركت پلي اكريل ايران

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

الياف اكريليك از نظر خواص و موارد استفاده جايگزين مناسبي براي پشم طبيعي محسوب مي گردند. اين نوع الياف در كارخانجات شماره ۱ و ۲ اكريليك توليد شده و در ۳ صنعت عمده فرش ماشيني پتوبافي و منسوجات مورد استفاده قرار مي گيرند و در حال حاضر شركت پلي اكريل به عنوان تنها توليد كننده اين الياف در كشور در اين زمينه مشغول فعاليت مي باشد.
محصولات پلي استر نيز به دو گروه نخ و الياف تقسيم مي گردند كه اين فرآورده ها نيز از نظر خواص مي تواند جايگزين الياف طبيعي همچون پنبه باشد.

ظرفيت توليد الياف اكرليك اين شركت به چه ميزان است و چه مقدار آن در صنعت فرش ماشيني و ريسندگي اكريليك مصرف مي شود؟
در حال حاضر توليد محصولات فوق الذكر در شركت پلي اكريل در ظرفيت هاي مختلف صورت مي پذيرد كه از جمله الياف اكريليك فرشي با ظرفيت ۳۶۰۰۰ تن در سال كه نياز بسياري از كارخانجات فرش ماشيني را تامين مي سازد و الياف اكريليك پتويي نيز داراي ظرفيت ۲۴۰۰۰ تن در سال مي باشد كه بخشي از توليدات هر دو كارخانجات فوق الذكر مي تواند در مصارف منسوجات نيز مورد استفاده قرار بگيرد.
سطح توليد كارخانجات پلي استر براي الياف و نخ پلي استر به ترتيب عبارتند از  ۳۴۰۰۰ تن و ۲۱۰۰۰ تن در سال كه عمدتاً به صورت خالص يا تركيب با ساير الياف در تهيه انواع نخ و پارچه هاي مختلف از جمله پارچه هاي پرده اي، پيراهني، گردباف، ملحفه اي، كشباف، انواع لايي و كالاي خواب و واحدهاي تكسچرايزينگ به مصرف مي رسند.
از ديگر توليدات بخش پلي استر، نوار آنتي پيل پلي استر مي باشد كه در قسمت تاپس پلي استر و با ظرفيت ۴۵۰۰ تن تاپس در سال بخشي از نياز بازار صنايع فاستوني بافي را پوشش مي دهد.

hinza chemical تبلیغات

راجع به برنامه هاي صادراتي شركت و محصولاتي كه در گروه محصولات صادراتي قرار دارند توضيحاتي را بفرماييد. آيا برنامه خاصي جهت صادرات محصولات خود در نظر داريد؟
در زمينه صادرات، شركت پلي اكريل ايران با توجه به اهميت امر صادرات ضمن ايفاي تعهدات داخلي به صادرات فرآورده هاي خود همت گمارده است و در اين خصوص در بسياري از كشورهاي مختلف آسيايي و اروپايي  مشغول فعاليت و بازاريابي بوده و در سالهاي اخير توانسته است با توجه به كيفيت فرآورده هاي  خود بخشي از محصولات از جمله الياف پلي استر و نوار اكريليك را به كشورهاي ايتاليا، آلمان، تركيه، يونان، مصر و سوريه صادر نمايد.

منابع تامين مواد اوليه شركت پلي اكريل ايران كدامند؟ چه ميزان از اين مواد از داخل تامين مي شود؟ و تاسيس واحدهاي پتروشيمي چه تاثيري در تسهيل روند تهيه مواد اوليه توسط شركت دارد؟
منابع تامين مواد اوليه شركت پلي اكريل در بخش هاي اكريليك و پلي استر از نظر داخل و خارج متفاوت مي باشند بدين معني كه در صنعت اكريليك عمده مواد اوليه آن كه اكريلونيتريل يا AN مي باشد از كشورهاي خارج تهيه مي گردد و در صنعت پلي استر، خوشبختانه مواد اوليه مورد نياز از منابع داخلي از جمله پتروشيمي اصفهان و اراك تامين مي گردد و مسلماً تحقق و شكل گيري صنايع پتروشيمي مي تواند پشتوانه موثري براي صنايع داخلي محسوب گردد چون دسترسي به آن تسهيل و سطح اشتغال را مي تواند افزايش دهد.

وضعيت كلي بازار الياف مصنوعي ايران را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
در بازار فعلي روند رو به رشدي چه در زمينه مصرف و چه در زمينه توليد وجود دارد. ورود توليد كنندگان جديد به اين عرصه كه مي توانند رقبا و همكاران ما نيز محسوب گردند مسلما در زمينه تامين نيازهاي داخلي و نيز رقابت در جهت افزايش كيفيت و خدمات قابل عرضه به مشتريان و بازار، اثرات مثبتي را در پي خواهد داشت.

لطفاً در مورد ميزان نياز صنايع نساجي كشور به الياف پلي استر و اكرليك و منابع تامين (منابع داخلي و وارداتي) آن توضيحاتي را بفرماييد.
در حال حاضر مصرف بازار داخلي براي الياف و نخ پلي استر در مجموع حدود ۲۰۰ هزار تن مي باشد كه تقريباً به نسبت مساوي براي نخ و الياف وجود دارد كه سهم شركت پلي اكريل از بازار نخ در حدود ۱۵% و در بازار الياف پلي استر نيز در حدود ۳۰% مي باشد كه بقيه نياز بازار نيز از طريق واردات و توليدات مشابه داخلي تامين مي گردد.
و براي الياف اكريليك نيز سهم شركت پلي اكريل در حال حاضر حدود ۴۰% مصرف داخلي و ۶۰% بقيه نياز بازار از طريق واردات اين محصول تامين مي گردد.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن