اخبار نساجی

گزارش تازه سازمان تجارت جهانی: نرخ رشد تجارت دنیا دو برابر می شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

گزارش تازه سازمان تجارت جهانی: نرخ رشد تجارت دنیا دو برابر می شود

    سازمان تجارت جهانی در گزارش اخیر خود پیش بینی کرد تجارت در دنیا در سال ۲۰۱۴ میادی با نرخ ۴٫۷ درصد رشد می کند و نرخ رشد تجارت در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۵٫۳ درصد می رسد

hinza chemical تبلیغات

به گزارش اقتصاد روز به نقل سازمان تجارت جهانی، این سازمان در گزارش اخیر خود با اشاره به این مطلب که تجارت در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲٫۱ درصد رشد کرده بود و در سال ۲۰۱۲ میلادی هم نرخ رشد تجارت برابر با ۲٫۲ درصد بود نوشت: متوسط نرخ رشد تجارت دنیا در بیست سال گذشته یعنی در فاصله سالهای ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۳ میلادی برابر با ۵٫۳ درصد بود . پیش از بحران اقتصادی دنیا یعنی در فاصله سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ میلادی متوسط نرخ رشد تجارت در دنیا ۶ درصد بوده است که بعد از رکود اقتصادی و تبعات منفی آن در بازار نمودار متوسط نرخ رشد تجارت در دنیا به طور دایمی به سمت پایین انتقال پیدا کرده است .
سازمان تجارت جهانی انتظار دارد در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی اقتصاد کشورهای صنعتی و توسعه یافته دنیا رشد کند و در نتیجه این رشد تقاضا برای انواع کالاهای مصرفی هم در این کشورها افزایش یابد. ولی به دنبال توقف طرحهای تزریقی به اقتصاد در اقتصادهای صنعتی ، بازارهای مالی کشورهای در حال توسعه با شوک مواجه شوند و هم اقتصاد آنهاو هم تجارت در این کشورها رشد منفی را تجربه کند.
این سازمان با استفاده از آمارهای تاریخی نوشت همواره نرخ رشد تجارت در دنیا دو برابر نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بوده است ولی این روند در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی تغییر کرد . در این دو سال نرخ رشد تجارت برابر با نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بود و پیش بینی می شوداین روند در سالهای آتی هم ادامه داشته باشد.اگرچه بحران اقتصادی در دنیا این نسبت رشد تجارت به رشد تولید ناخالص داخلی را به طور کلی تغیر داده است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن