مد و پوشاک

چگونه طراح پارچه شويم؟

۱۱ قدم برای اینکه طراح پارچه شوید

 

طراحان پارچه هنرمنداني هستند که زيبايي هاي اطراف ما را به زندگي ما مي آورند و با طرح هاي خود بر روي پارچه از يک قطعه لباس يا يک مبل گرفته تا توليدات در حجم بسيار وسيع کارخانه اي زيباترين ها را خلق ميکنند.

اگر شما به پارچه علاقمند هستيد و آنرا خوب ميشناسيد و همچنين يک ذهن هنرمند و خلاق داريد ممکن است که در رشته طراحي پارچه آينده درخشاني داشته باشيد چرا که طراحي پارچه به شما توانايي شنا کردن در دريايي از رنگها، نقشه ها، خطوط و مدل ها را ميدهد.

يک طراح پارچه خوب باشيد

 

مرحله ۱  : به موزه ها و گالري هاي هنري برويد تا المانهاي يک طراحي خوب را ياد بگيريد . طرح هايي را که دوست داريد کپي کنيد و مقايسه کنيد چقدر شبيه نمونه اصلي آن است.

مرحله ۲ : کتاب ها و کاتالوگ هاي طراحي را مطالعه کنيد. کتابهايي با موضوع شناخت رنگها ، اشکال ، خطوط و سبک ها را بخريد يا از کتابخانه قرض بگيريد. آنها را خوب بخوانيد و سعي کنيد هر چه بيشتر در مورد المانها و فاکتورهاي طراحي ياد بگيريد.

مرحله ۳ : بدون توقف و هميشه طراحي کنيد و نقاشي کنيد .  اگر شما ميخواهيد طراح پارچه خوبي شويد بايد توانايي هاي خود را تقويت کنيد.

مرحله ۴ : به مدارس يا دوره هاي طراحي پارچه برويد و ثبت نام کنيد و مدرکي در زمينه ي طراحي و هنر بگيريد. همچنين بايد اطلاعات خيلي خوب و کاربردي در باره بافندگي پارچه هاي تاري پودي ، پارچه هاي حلقوي يا کشباف و چاپ روي پارچه ياد بگيريد تا بتوانيد ساختار پارچه را بهتر بشناسيد.

مرحله ۵ : سعي کنيد در کلاس هاي عملي و کارآموزي ها هر چه بيشتر شرکت کنيد چون شما را از دنياي تئوري و مطالب صرف نجات ميدهد و وارد دنياي واقعي ميکند. اين پشتوانه اي عالي براي شما خواهد بود.

مرحله ۶ : مهارت هاي تجاري را ياد بگيريد. خيلي از طراحان لباس و پارچه براي خودشان کار ميکنند پس نياز به اطلاعات خوبي راجع به تجارت ،بازار و حسابداري دارند. یک طراح خوب پارچه حتما باید با روشهای چاپ پارچه آشنا باشد.

مرحله ۷ : صحبت کردن در جمع و مهارت هاي جمعي خود را ارتقا دهيد . شما نياز داريد که قابليت صحبت کردن مفيد و نتيجه بخش با ساير طراحان پارچه ، صنعتگران و مشتريان را داشته باشيد.

مرحله ۸ : پارچه بخريد و تمرين کنيد . طرح هاي خود را از روي کاغذ به روي پارچه واقعي منتقل کنيد . مطمئنا تفاوت هاي زيادي خواهد داشت. سعي کنيد ايده ها و طرح هاي خود را روي پارچه هاي مختلف مثل پارچه هاي پنبه اي ، مخمل ، خز، پارچه هاي الياف مصنوعي ، پشم و… پياده کنيد.

مرحله ۹ : پارچه هايي را که طراحي کرده ايد برداريد و يک گام جلوتر برويد ، با آنها پيراهن ، تي شرت ، متکا ، دستگيره و… درست کنيد و کارهاي خودتان را در معرض ديد ديگران قرار دهيد تا کارهاي شما را ببينند و نظر بدهند. اين سهم بزرگي در ارتقا ديد شما نسبت به خواست مصرف کننده و مشتري دارد . نظرات همه را بپرسيد . سعي کنيد بفهميد آنها چه دوست دارند نه اينکه شما چه طرحي را دوست داريد.

مرحله ۱۰ : يک کاتالوگ زيبا از تمام کارهاي خود درست کنيد . از کارهايتان کمک بگيريد و نمونه هاي طرح خود را کنار هم قرار دهيد و هميشه آن را همراه داشته باشيد تا بتوانيد به همکاران و مشتريان خود نشان دهيد. بدون اين کاتالوگ از خانه بيرون نرويد.

مرحله ۱۱ : ريسک پذير باشيد . با ديگران راجع به طرح هاي خودتان صحبت کنيد . طرح هاي جديد و تکنيک هاي جديد را امتحان کنيد. براي کسب موفقيت هر چه بيشتر به عنوان يک طراح پارچه بايد به قضاوت ديگران اعتماد کنيد.

اگر اين ۱۱ مرحله را به خوبي اجرا کنيد مطمئنا به يکي از بهترين و مشهورترين طراحان پارچه دنيا تبديل خواهيد شد. توانايي و قدرت طراحي خود را بالا ببريد ، تجارت را ياد بگيريد ، داشته هاي خود را صيقل دهيد و موفق شويد.

 

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن