اخبار نساجی

پتروشیمی‌ها اگر خوراك می‌خواهند باید حرف شنوی داشته باشند

 

petrochemie

پتروشیمی ها اگر خوراك منهای ۵درصد FOB نیاز دارند و می خواهند از تخفیف برخوردار شوند باید در مسائل ارزی نیز از مقامات مربوطه حرف شنوی داشته باشند.

به گزارش ایلنا معاون مدیر عامل شركت صنایع پتروشیمی گفت: پتروشیمی ها در نحوه و زمان استفاده و تزریق ارز حاصل از صادرات محصولات خود نمی توانند نیاز خود به خوراك و البته اقتصاد ملی را نادیده بگیرند.

محمدحسن پیوندی معاون مدیر عامل شركت صنایع پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در خصوص نقش پترویشمی ها در حفظ بازار ارز و اظهاراتی مبنی بر چگونگی واریز ارز این شركت ها اظهار داشت: پتروشیمی ها طی سال گذشته ۲۱ میلیارد دلار ترنور مالی داشته اند و قطعا آنان در شرایط تحریم و نوسانات نرخ ارز با توجه به اینكه محصولات این شركت ها بین المللی و صادراتی است در بازار ارز کشور تاثیر گذار بوده اند.

وی با انتقاد از روند خصوصی سازی پتروشیمی ها طی سال های گذشته افزود: اگر خصوصی سازی درست انجام می شد مشكلات كنونی به وجود نمی آمد اما در شرایط فعلی حجم زیادی از این صنعت از كنترل دولت خارج شده است و ما نیز باید برای تولید برنامه ریزی منطقی داشته باشیم ولی اگر این شركت ها طبق نظر ما عمل نکنند نهایتا شركت ملی نفت تامین خوراك این شركت ها را قطع خواهد کرد كه این اقدام منجر به تعطیلی كارخانه ها می شود بنابراین این قضیه جزء مسائل ملی است و باید بصورت ویژه به آن نگاه کرد.

پیوندی خاطرنشان كرد: شركت ملی پتروشیمی روی مسئله ارز نمی تواند دخالت كند اما وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت اقتصاد می توانند در نحوه واریز ارز توسط این صنایع تصمیم گیری كنند.

وی ادامه داد: ممكن است پتروشیمی ها اینگونه مطرح كنند كه این صنایع خصوصی شده و می توانند در نحوه استفاده از ارز حرف شنوی نداشته باشند اما اگر خوراك منهای ۵درصد FOB نیاز دارند و می خواهند از تخفیف برخوردار شوند باید در مسائل ارزی نیز از مقامات مربوطه حرف شنوی داشته باشند.

معاون مدیر عامل شركت صنایع پتروشیمی با بیان اینكه پتروشیمی ها می دانند كه بدون استفاده از فنون صنایع ملی پتروشیمی و وزارت نفت نمی توانند به تولید خود ادامه دهند، تاكید كرد: مثلا در ایلام یك شركت پتروشیمی برای تولید پلی اتیلن افتتاح شد كه خوراك آن را NPC از طریق انشعاب خط لوله به طول ۳۰ كیلومتر رسانده كه می توانست این كار را نكند ولی چون یك سرمایه گذاری IDL مانده بود این اقدام را انجام داده و امكانات را فراهم كرد.

پیوندی گفت: شركت های پتروشیمی یا در منطقه آزاد اقتصادی واقع شده و یا از مزایای این مناطق مثل معافیت از مالیات و یا از اسكله ها استفاده می كنند و همچنین تحت حفاظت و امنیت منطقه قرار دارند بنابراین نمی توانند در مسائل ارزی همكاری نكنند.

وی اذعان كرد: اگر در مسائل ارزی درخواستی از این شركت ها مطرح شده باشد نباید به فرمایشی بودن تعبیر شود زیرا نوع همكاری ها متقابل و مزایا دوطرفه است یعنی وقتی از امكانات استفاده می كنند باید با اقتصاد كشور نیز همكاری داشته باشند.

معاون مدیر عامل شركت صنایع پتروشیمی یادآور شد: در حال حاضر بین پتروشیمی ها و صنایع ملی پتروشیمی تعامل وجود دارد و تلاش بر این است كه نحوه هزینه كرد ارز پتروشیمی ها تاثیر منفی روی بازار ارز نداشته باشد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن