اخبار نساجی

پارس جنوبی دومین تولید كننده گاز جهان می شود

 

پارس جنوبی دومین تولید كننده گاز جهان می شود

با اجرای سند راهبردی منطقه ویژه پارس جنوبی، این منطقه دومین تولید كننده گاز جهان خواهد شد.

مسعود نصوری ـ مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این كه سند راهبردی منطقه ی ویژه پارس جنوبی به دستور مدیر عامل شركت ملی نفت ایران در حال تدوین است، گفت: با اجرای این سند منطقه ی پارس جنوبی به دومین تولید كننده ی گاز جهان با تركیب میادین مشترك و غیرمشترك تبدیل خواهد شد.

به گفته ی وی، اگرچه منطقه پارس جنوبی مقام دوم در تولید گاز جهان را خواهد داشت، اما با اجرای سند راهبردی منطقه، رتبه ی اول پالایش متعلق به این منطقه خواهد بود.

در همین رابطه موسی سوری ـ مدیر عامل شركت نفت و گاز پارس، نیز با اظهار این كه باید تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی به یك میلیارد متر مكعب برسد، گفت: ۸۰۰ میلیون متر مكعب آن از بخشهای مشترك و ۲۰۰ میلیون متر مكعب آن از بخش غیر مشترك میدان گازی پارس جنوبی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر تولید از ۱۰ فاز اول پارس جنوبی تا كنون عملی شده است كه روزانه بیش از ۲۹۰ میلیون متر مكعب گاز در روز از این فاز ها تولید می شود. البته با تكمیل ۲۹ فاز استاندارد میدان مشترک پارس جنوبی، تا پایان سال ۱۳۹۳ حجم تولید گاز كشور به مرز روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

همچنین سه میدان بزرگ گازی و البته غیر مشترك فردوسی، گلشن و پارس شمالی در منطقه ویژه پارس جنوبی نیز واقع شده كه تا كنون برداشت از آنها آغاز نشده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس همچنین با اشاره به این كه با اجرای این سند، منطقه ی پارس جنوبی مقام اول پتروشیمی جهان را به دست خواهد آورد، گفت: در حال حاضر ۱۳ مجتمع پتروشیمی در این منطقه ساخته شد كه باید ۱۳ مجتمع دیگر نیز در آینده ساخته شود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن