اخبار فرش ماشینی

واردات ۲۰۰ ميليارد تومان پارچه در سال ۸۷

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

ارزش واردات انواع پارچه طي ۱۲ ماهه سال گذشته به ۲۱۰ ميليون و ۵۴۰ هزار و ۵۹۲ دلار رسيد که اين رقم حدود هفت درصد نسبت به سال ۸۶ افزايش يافته است. ارزش ريالي واردات انواع پارچه در سال۸۷ حدود ۲۰۰ ميليارد و ۲۴۸ ميليون و ۶۶۷ هزار و ۸۷۳ تومان بوده است.براساس آخرين آمار ارائه شده از سوي گمرک، ارزش واردات انواع پارچه در سال ۸۷ حدود ۱۹۶ ميليون و ۹۱۴ هزار و ۳۸۲ دلار بود که نسبت به سال ۸۵، افزايش ۹/۲۷ درصدي يافته است.
وزن واردات پارچه در سال ۸۷ حدود ۸۱ ميليون و ۷۷ هزار و ۸۷۵ کيلوگرم و در سال ۸۶ حدود ۷۸ ميليون و ۴۸۲ هزار و ۳۵۶ کيلوگرم بوده است. گفتني است ارزش واردات انواع پارچه در سال ۸۳ ، ۱۴۶ ميليون و ۸۴۷ هزار و ۶۹۸ دلار بوده است که بنابراين واردات پارچه در سال ۸۷ نسبت به سال ۸۳ حدود ۴/۴۳ درصد افزايش نشان مي دهد.
امارات، ترکيه، بنگلادش، چين، پاکستان، عربستان، فرانسه، بلژيک، هند و اتريش ۱۰ کشور اول صادرکننده پارچه به ايران در سال ۸۷ محسوب مي شوند. سال ۸۶، امارات، ترکيه، بنگلادش، پاکستان، جمهوري کره، چين، هند، هلند، منطقه آزاد کيش و آلمان ۱۰ کشور اول صادرکننده پارچه به ايران بودند. براساس آمار گمرک در سال ۸۵، حدود ۱۵۳ ميليون و ۹۸۹ هزار و ۵۳۸ دلار انواع پارچه به ايران وارد شد که نسبت به واردات ۱۷۵ ميليون و ۸۱۵ هزار و ۸۱۹ دلاري پارچه در سال ۸۴ حدود ۴/۱۲ درصد کاهش نشان مي دهد.
در عين حال واردات انواع پارچه در سال ۸۴ نسبت به سال ۸۳، افزايش  ۷/۱۹ درصدي نشان مي دهد.

افزايش صادرات
اما ارزش صادرات انواع پارچه نيز در سال ۸۷ نسبت سال ۸۶ حدود ۵/۱۴ درصد افزايش نشان مي دهد. ارزش واردات انواع پارچه در سال ۸۷، حدود ۴۲ ميليون و ۲۳۸ هزار و ۳۴۳ دلار بوده است. ارزش واردات پارچه در سال ۸۶، حدود ۳۶ ميليون و ۸۹۲ هزار و ۷۰۰ دلار بود.
در عين حال ارزش صادرات انواع پارچه در سال ۸۳ ، حدود ۴۸ ميليون و ۶۴۵ هزار و ۷۲۴ دلار بود که بنابراين صادرات پارچه در سال ۸۷ نسبت به سال ۸۳ کاهش ۱۷/۱۳ درصدي داشته است. بنابر آمار گمرک، ارزش صادرات انواع پارچه در سال ۸۶ نسبت به صادرات ۳۵ ميليون و ۸۸۸ هزار و ۷۷۵ دلاري پارچه در سال ۸۵، حدود ۸/۲ درصد افزايش يافته است. در عين حال صادرات پارچه در سال ۸۵ نسبت به سال ۸۴، حدود ۱۴ درصد کاهش يافته است. واردات انواع پارچه در سال ۸۴ حدود ۴۱ ميليون و ۶۹۱ هزار و ۹۱۳ دلار بود که اين ميزان نيز نسبت به ارزش واردات انواع پارچه در سال ۸۳، حدود ۳/۱۴ درصد کاهش يافته است.

در سال ۸۷ عراق، ترکيه، آذربايجان، افغانستان، ازبکستان، قرقيزستان، فدراسيون روسيه، تاجيکستان، ايتاليا و ترکمنستان ۱۰ کشور عمده واردکننده انواع پارچه از ايران بوده اند. در سال ۸۶ نيز ۱۰ کشور ترکيه، عراق، افغانستان، آذربايجان، ازبکستان، فدراسيون روسيه، قرقيزستان، تاجيکستان، ايتاليا و آلمان عمده ترين واردکنندگان انواع پارچه از ايران محسوب مي شدند.

در عين حال محمدصادق مشايخ رئيس اتحاديه بنکداران پارچه نيز چندي قبل در گفت وگو با موج اعلام کرد در حال حاضر نيمي از پارچه هاي موجود در بازار در کشور توليد مي شود و ايران در زمينه توليد پارچه مشکلي ندارد.
وي همچنين اظهار داشت: “در حال حاضر بازار پارچه کشور با اجناس چيني که اکثراً نامرغوب و بي کيفيت و ارزان هستند اشباع شده است تا جايي که فراواني پارچه هاي چيني در بازار موجب شد قيمت پارچه بازار داخلي پس از افزايش قيمت در بازارهاي جهاني افزايش نيابد.”

وي همچنين با انتقاد از قاچاق پارچه به داخل کشور توضيح داد: “با احتساب نرخ پارچه در کشورهاي ديگر، هزينه حمل ونقل و عوارض گمرکي، نبايد قيمت پارچه هاي خارجي در بازار ما تا اين حد پايين باشد و اين نکته اي است که مسوولان بايد به آن توجه کنند.”
گفتني است چندي قبل نيز با توجه به سياست هاي جديد گمرک ايران براي تخصصي کردن گمرکات، بندر آبادان به عنوان بندر تخصصي واردات پارچه و لوازم خانگي تعيين شده است.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن