اخبار نساجی

همکاری ایران و چین در طرح های بارورسازی ابرها

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در سفر اخیر هیات ایرانی به چین که با هدف آشنایی بیشتر دو کشور با سطح توانمندی‌های موجود در زمینه بارورسازی ابرها صورت گرفت،‌ امکان همکاری‌های متقابل در این زمینه به وجود آمد.

ایلنا: رییس موسسه تحقیقات آب ایران از توافق تهران و پکن برای همکاری های مشترک در زمینه بارورسازی ابرها خبر داد.
به گزارش ايلنا ، محمد ریاحی گفت:‌ در سفر اخیر هیات ایرانی به چین که با هدف آشنایی بیشتر دو کشور با سطح توانمندی‌های موجود در زمینه بارورسازی ابرها صورت گرفت،‌ امکان همکاری‌های متقابل در این زمینه به وجود آمد.
وی افزود: توافق هایی در باره اجرای طرح ‌های تحقیقاتی مشترک با چین در زمینه‌های مختلف باروری ابرها از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی، خرید تجهیزات و مواد مصرفی بارورسازی ابرها و همچنین امکان تعریف پروژه‌های مشترک تحقیقاتی و عملیاتی حاصل شد.

رییس موسسه تحقیقات آب افزود: چین بیش از نیم قرن در زمینه باروری ابرها سابقه فعالیت دارد و در زمان حاضر این کشور با بکارگیری بیش از ۳۳ هزار نیروی انسانی تمام وقت و پاره‌وقت، ۴۲ هواپیما و بیش از ۱۳ هزار توپخانه و پرتاب‌کننده راکت ، اقدام های موثری را برای اجرای بخش‌های مختلف عملیات باروری ابرها در ۲۹ استان انجام می دهد.
وی اختصاص بودجه مستقیم سالانه معادل ۴۵۰ میلیون دلار در زمینه علمیات بارورسازی ابرها در چین را بیانگر اعتقاد و اهتمام مقام های این کشور برای اجرای عملیات بارورسازی ابرها دانست و گفت: براساس اعلام کارشناسان چینی، عملیات بارورسازی ابرها موجب افزایش ۱۶ تا ۲۰ درصدی بارش ها در این کشور شده است و استحصال آب با این روش، از روش‌های کم هزینه تأمین آب در چین محسوب می شود.
در جریان این سفر، اعضای هیات ایرانی از هواپیمای مجهز به تجهیزات باروری ابرها و تجهیزات اندازه‌گیری پارامترهای جوی آکادمی هواشناسی چین (CMAS)، مرکز پژوهشی تعدیل آب و هوا و آزمایشگاه‌های آن، مرکز عملیاتی تعدیل آب و هوا و مرکز پرتاب راکت‌های مخصوص باروری ابرها بازدید کردند.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

hinza chemical تبلیغات

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن