همکاري ايران و آلمان

 

همکاري ايران و آلمان :: اوضاع مالي و صنعتي ايران از نگاه روزنامه الاحرار، از جرايد مهم سوريه در ۸۰ سال پيش مطلبي است که از نگاه مديران روزنامه اطلاعات ۲۷ فروردين ماه ۱۳۱۱ مهم تشخيص داده شده و آن را در دو ستون صفحه اول چاپ کرده اند.

در اين مقاله اوضاع مالي ايران، بانک هاي ايراني، حيات صنعتي با تاکيد بر راه آهن در اين کشور مورد توجه قرار گرفته است. درباره حيات اقتصادي ايران در روزنامه الاحرار شماره ۲۵ مارس آمده است: «حيات صنعتي ايران به تازگي رو به ترقي نهاده است. درايران ايجاد يک کارخانه بزرگ نساجي و پارچه بافي تکميل گرديده و شروع به کار کرده است. همانطوري که کارخانه هاي ديگري براي ابريشم بافي و موسسات تهيه پارچه هاي ابريشمي در اصفهان، رشت، تبريز و در خراسان کارخانه ديبابافي وجود دارد و استقبال در تاسيس کارخانه هاي مزبور در ساير انحاي ايران به طور شاياني به عمل آمده است.»
تجاري که در سنديکاي تجارتي حضور داشتند بنا بر خبر روزنامه اطلاعات ۲۷ فروردين ۱۳۱۱ در جلسه اي با حضور وزير دربار شرکت کرده و در آن درباره اصلاح امور صادراتي با او گفت وگو کردند. در پايان اين جلسه قرار شد که تجار به همراه تعداد ديگري از هم صنفان خود در منزل حاج امين الضرب حاضر شوند و مذاکرات را پيگيري کنند.
تشکيل اتاق تهران در همين روز، ديگر خبر اقتصادي روزنامه است. با توجه به اينکه مطابق مقررات قانون اصلاحيه اتاق هاي تجارت مدت انتخاب يک ثلث از اعضاي اتاق تجارت تهران منقضي شده بود و از طرف اداره کل تجارت پيشنهادي تقديم هيات دولت و به تصويب رسيده بود که همان يک ثلث به عضويت باقي باشند، مذاکرات اين روز اتاق تهران راجع به تجديد انتخاب هيات رييسه اتاق تجارت بود و پس از قدري مذاکرات هيات رييسه سابق ابقا شدند.
تاسيس کارخانه جوراب بافي و کش بافي با همکاري آلمان خبر جالب در ۸۰ سال پيش است که بر اساس ۸۰ درصد کارهاي کارخانه کش بافي در ايران انجام مي شود، اما ۲۰ درصد آن بايد از آلمان وارد شود.
يکي از مهم ترين خبرهاي فرهنگي در ۲۷ فروردين ۱۳۱۱ به جلسه انجمن ادبي ايران مربوط مي شود که در آن نشستي پيرامون انديشه هاي دکتر تاگور، شاعر و فيلسوف هندي برگزار مي شود. کنسرت استوار، تئاتر يوسف و زليخا در کرمانشاه و درام تاريخي ايراندخت در تهران که در شعبه نمايشگاه زردشتيان برگزار مي شود؛ از ديگر خبرهاي فرهنگي اين روز هستند.
در بخش اخبار خارجي انحلال تشکيلات نظامي حزب مليون سوسياليست که ارگان نظامي حزب نازي است، مورد توجه است. در جرايد آن روزگار آلمان بحث و جدل هاي فراواني درباره اين تصميم درگرفته است. حزبي که سال هاي بعد گوي سبقت را از احزاب ربود و جهان را درگير جنگي فراگير کرد. بيلان واردات صادرات و واردات آلمان در ماه مارس ديگر خبر مرتبط با اين کشور است. بر اساس اين خبر صادرات آلمان در ميانه دو جنگ جهاني و با وجود پرداخت غرامات فراوان ۱۵۲ ميليون مارک بر وارداتش افزوني داشته است. جنگ در منچوري، کشف آثار قديمي در مصر و آتشفشان در بحر خزر ديگر اخباري هستند که در حوزه اخبار خارجي به نظر مديران روزنامه اطلاعات مهم تلقي شده و به هر کدام در يک خبر کوتاه پرداخته شده است.

روزنامه دنياي اقتصاد، شماره ۲۶۱۷ به تاريخ ۲۷/۱/۹۱، صفحه ۳۱ (تاريخ اقتصاد)

 

‫——————————-‬

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر :‌ ترافیک رفت و آمد روی فرش به چه معناست؟

‫——————————-‬
تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *