اخبار فرش ماشینی

ناشناخته ماندن جايگاه طراحي فرش مدرن (بخش اول)

سمیه صالحی

در بسياري از شرکت هاي فرش ماشيني و فرش دستباف مبلغ کمتري را به عنوان حقوق براي طراح فرش مدرن نسبت به طراح فرش سنتي در نظر مي‌گيرند و قيمت يک طرح مدرن در برابر يک طرح سنتي ناچيز شمرده مي‌شود، حتي اغلب يک گرافيست براي اين منظور به خدمت گمارده مي‌شود نه يک طراح فرش!

متأسفانه از همين اختلاف دستمزد هويداست که جايگاه طرح مدرن و طراح مدرن براي بسياري از شرکتها ناشناخته است. اين در حالي است که همين شرکتها، هنگام حضور در نمايشگاه‌هاي خارجي، با طرح‌هاي مدرن شرکتهاي رقيب مواجه شده و پس از نمايشگاه در جستجوي طرح‌هاي مدرن، سردرگم شده و نهايتاً به تقيلد و کپي برداري روي مي‌آورند. در واقع از اين رقابت‌هاي نمايشگاهي چنين برمي‌آيد که جايگاه تجاري طرح مدرن بر ايشان روشن است اما آنچه بهاي کافي داده نمي‌شود جايگاه طراح مدرن و شناخت چگونگي خلق يک طرح مدرن موفق است.

اختلاف حق‌الزحمه طراحي فرش مدرن دقيقاً به همين موضوع برمي‌گردد که طراحي يک فرش مدرن بسيار ساده و آسان انگاشته مي‌شود چرا که در مدت زماني محدود از چنددقيقه تا چند ساعت قابل انجام است اما براي خلق يک طرح سنتي ممکن است يک هفته تا چند ماه زمان صرف شود. فرق اين دو سبک درست مثل اين است که بگوييم آثار پيکاسو نقاش معروف سبک کوبيسم در نقاشي اروپا بسيار ساده‌تر از آثار واقع‌گرايانه يک نقاش رئاليست است و زمان و انرژي کمتري براي خلق اثر خود مي‌گذاشته است بنابراين ارزش کارهاي وي با آثار رئاليسم نه تنها برابري نکرده بلکه بسيار کمتر است.

به عبارت ديگر، نحوه ارزش‌گذاري يک طرح فرش با معيارهاي مقدار انرژي و مدت زماني که طراح براي طراحي صرف مي‌کند کاملاً اشتباه است و برخاسته از نگاهي متکي بر نيروي بدني يک طراح بوده و در چنين ديدگاهي، وي تنها يک نيروي انساني و حتي يک کارگر ساده پنداشته مي‌شود.

بنابراين معيار زمان و مقدار انرژي مصرفي براي سنجش ارزش معنوي و مادي يک طرح مدرن فرش نادرست بوده و همين موضوع موجب عدم رقبت و کاهش انگيزه طراحان متخصص و متبحر براي ورود به دنياي طراحي مدرن شده و در نتيجه عقب افتادن در بازار رقابت فرش‌هاي مدرن و روي آوردن به تقليد و کپي برداري را در پي دارد. بدين ترتيب، بهتر است ديدگاه خود را به طراحي فرش مدرن تغيير داده و جايگاه آن را چنان که هست بشناسيم.

 

بخش دوم

بخش سوم

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن