اخبار فرش ماشینیاسلاید شوجذاب‌ترین‌هامد و پوشاکنساجی و مردم

معرفی استانداردهای نساجی اکوتکس؛ قسمت اول : چرایی استانداردهای نساجی!

معرفی استانداردهای نساجی اکوتکس؛

قسمت اول : چرایی استانداردهای نساجی

 

شاید بتوان گفت امروزه زندگی بشر و بسیاری از پیشرفت های او مدیون واژه ای به نام استاندارد و استاندارد سازی پروسه های تولید است. از آنجایی که کالاهای نساجی از قبیل لباس زیر، انواع پوشاک کودکان و بزرگسالان، انواع فرش و کفپوش، کالای خواب و حمام، منسوجات خانگی و آشپزخانه و هزاران کالای نساجی دیگر در ارتباط مستقیم با بدن انسان قراردارد  مقوله استاندارد بودن کالاهای نساجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. نکته جالب در مورد استاندارهای نساجی این است که به دلیل ارتباط مستقیم بابدن انسان در همه جای دنیا قابل اجرا و مشابه هستند و به طور مثال اگر مواد به کار رفته در رنگ یک تی شرت و یا نخ فرش ماشینی برای مصرف کننده آلمانی مضر باشد مسلما همان تاثیر را بر بدن یک مصرف کننده ژاپنی و یا ایرانی خواهد داشت.

 

اما استاندارهای نساجی در کلاس جهانی توسط کدام  سازمان بررسی، تایید و اعمال می شوند؟

قطعا در ایران و هر کشور دیگری استانداردهایی برای کالاهای نساجی در نظر گرفته میشود اما به دلایل مختلف این استانداردها ناقص و غیر قابل استناد بوده و در بازارهای جهانی شناخته شده نیستند و برای صادرکنندگان کابردی در خارج از مرزها ندارند.  بنابراین برای تایید صلاحیت یک کالای نساجی در بازار بین المللی نیاز به یک موسسه مورد تایید همه شرکت ها و دارای صلاحیت احساس شد و مهمترین و شناخته شده ترین موسسه جهان در بخش تعریف و ارائه استانداردهای صنعت نساجی و پوشاک که از صفر تا صد پروسه تولید یک محصول نساجی را مورد بررسی دقیق قرار می دهد در سال ۱۹۸۹ با نام اختصاری اوکوتکس (OEKO-TEX® ) ابتدا به طور مشترک توسط دو انستیتوی تحقیقات نساجی از کشورهای اتریش و آلمان شکل گرفت. امروزه این موسسه یک نهاد بین المللی واقع در کشور سوییس بوده و حاصل برنامه ها و همکاری های هماهنگ و مشترک ۱۸ موسسه تحقیقات نساجی معتبر از اتحادیه اروپا، آمریکا و ژاپن می باشد. استاندارهای ویژه ای که توسط این موسسه بین المللی برای تمام پروسه های تولید محصولات نساجی، مواد اولیه و محصولات نهایی تدوین شده امروزه توسط تعداد بسیار زیادی از شرکت های نساجی جهان مورد استفاده  قرار می گیرد.

 

oekotex-iran-kohan-textile-journal

 

یک کالای پایدار و سالم  نساجی چه ویژگی هایی دارد؟

شاید اولین جوابی که برای این سوال که در واقع سنگ بنای اصلی شکل گیری استانداردهای نساجی است به ذهن خطور می کند این است که این  کالا نباید برای بدن ما مضر  و برای سلامتی ما خطر آفرین باشد باشد. اما آیا به نظر شما این پاسخ کمی خودخواهانه نیست؟

از نظر موسسه اوکوتکس کالای پایدار و سالم نساجی کالایی است که :

۱ – فرآیند تولید آن برای محیط زیست خطری نداشته باشد.

۲ – در پروسه تولید آن از مواد سمی و آسیب زننده به طبیعت و بدن انسان استفاده نشده باشد.

۳ –  تک تک اجزای به کار رفته در آن نظیر الیاف، نخ، یراق آلات ، مواد شیمیایی و … پایدار و بی ضرر و دارای سطح کیفی استاندارد باشند.

۴ – کارگران در شرایط عادلانه اجتماعی و دستمزد و محیط کار استاندارد آنرا تولید کرده باشند.

 

این همان چیزی است که مصرف کنندگان برای استفاده از یک کالای با کیفیت نساجی که بتوانند آنرا با خیال راحت مصرف کنند نیاز دارند که خوشبختانه به لطف وجود استاندارهای بین المللی امروزه به راحتی قابل اجرا و دسترسی هستند.

 

در قسمت های آینده بیشتر در مورد این استاندارد و ویژگی های آن با شما صحبت خواهیم کرد

برای کسب اطلاعات بیشتر : https://www.oeko-tex.com

——————————————–

تهیه محتوا : مجله نساجی کهن

۰۰۹۰۵۳۹۲۳۴۶۳۲۴

WWW.KOHANJOURNAL.COM

INFO@KOHANJOURNAL.COM

 

 

مطالب بیشتر در مورد فرش ماشینی و  … را در کانال اینستاگرام ما دنبال کنید :

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن