اخبار فرش ماشینی

مجموعه قالی با عنوان صلح جهانی در تبریز طراحی شد

 

تبریز- ایرنا – گفت : ۴۰ قطعه قالی با عنوان مجموعه صلح جهانی را یعقوب عبدی از طراحان بنام تبریزی طراحی کرده است.

رحیم آغاسی جاوید شنبه در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: طراحی این قالی ها سه سال زمان برده است و بزودی بافت این قالی ها شروع می شود.

وی گفت: برای مجموعه صلح جهانی از مکتب های فرش رایج ایران همچون هریس ، افشان و جوشقان الگو گرفته شده و برای هر فرش چهره یکی از شخصیت های مشهور کشور از جمله سعدی، شهریار و پروفسور حسابی طراحی شده است.

آغاسی جاوید بیان کرد: هر تخته قالی از این مجموعه را یکی از قالی باف های تبریزی خواهد بافت.

عضو رسمی انجمن طراحان ایران گفت: درصدد به نمایش گذاشتن مجموعه صلح جهانی درکشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم هستیم.

اوادامه داد:بعقوب عبدی پیش از این ۷۰ تابلو فرش مربوط به چهره شهدای دفاع مقدس را بافته است.

تبریزجایگاه مهمی در طراحی قالی دارد و در سال های اخیر طراح ها و قالیباف های تبریزی خود را پایبند تعصب ها قرار نداده اند و با برخورداری از هرگونه نقش زیبا و تلفیق نقوش مختلف کشور با یکدیگر تلاش می کنند برگ جدیدی بر دفترطرح های جاودانی فرش ایران بیفزایند.

از قدیمی های طراحی درتبریز، رسام ارژنگی و میرمصور را که مینیاتوریست و نقاش قالی و از بنیان گذاران مدرسه صنایع مستظرفه تبریز بوده اند و هم چنین حبیب الله امین افشار هنرمند برجسته دیگری که در سال ۱۳۶۷ چهره در نقاب خاک کشید و محمد تقی خیابانی را می توان نام برد.

از هنرمندان نسل جوان تر ابوالحسن خیابانی، اکبر برگی، قلی نامی، محمد حسین نجف زاده، یوسف تأملی، ابوالقاسم اماقانی، رضا اسکندری و ابراهیم رضایی ،شایسته یادآوری هستند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن