اخبار فرش ماشینی

فرش ماشيني سودآورترين کالاي نساجي

 

فرش ماشيني سودآورترين کالاي نساجي در بازار هاي جهاني

حال اين پرسش مطرح مي شود چند درصد از اين ميزان در بازار داخلي عرضه و به فروش مي رسد و چه ميزان از آن به کشورهاي ديگر صادر مي شود؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوي سازمان توسعه تجارت، در فروردين ماه امسال هزار و ۳۶۲ ميليون دلار و در ارديبهشت ماه حدود ۷۹۶ ميليون دلار صادرات در بخش صنعت داشته ايم که در مقايسه با مجموع صادرات دو ماهه نخست سال گذشته ۴/۱۱ درصد افزايش داشته است.

اين افزايش ميزان صادرات تنها به ارزش مالي محدود نمانده و شاهد افزايش وزني محصولات صنعتي صادراتي نيز بوده ايم. براي درک دقيق تر مسئله بايد به اين نکته نيز توجه داشت که سهم صنعت نساجي از اين ارزآوري و يا مبادلات تجاري ميان ايران و کشور هاي ديگر به چه ميزان بوده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده از اتاق بازرگاني ايران، از مجموع کل واردات کالاهاي صنعتي، طي فروردين و ارديبهشت ماه سال جاري، به ترتيب چهار و سي و پنج و نيم ميليون دلار از آن مربوط به نساجي است. و ميزان صادرات منسوجات از ايران طي اين دو ماه به ترتيب حدود چهار و ۱۰ ميليون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش يافته است.

در زمينه واردات نيز از مقايسه وضعيت دوماه نخست امسال و سال گذشته مي توان دريافت از حجم واردات منسوجات از مجاري قانوني کاسته شده است که خود مي تواند خبر خوشايندي براي اهالي اين صنعت باشد.

به اين ترتيب فرش ماشيني با نزديک به هشت ميليون و ۲۰۰ هزار دلار صادرات در ارديبهشت و يک ميليون و ۹۱ هزار دلار طي فروردين ماه سال جاري در صدر صادرات منسوجات قرار دارد. در مجموع؛ مي توان گفت فرش ماشيني در بين ساير منسوجات بيشترين سودآوري و ارز آوري را براي کشور خواهد داشت و به منظور توسعه صادرات آن بايد برنامه راهبردي جامعي را پيش بيني و تنظيم کرد.

علاوه بر آن، روند صادرات نخ پلي استر در ارديبهشت ماه نسبت به فروردين به شدت افزايش يافته است. اين نکته خود جاي پرسش است که آيا نياز داخلي تامين شده است و اين افزايش صادرات از بخش مازاد توليد صورت گرفته است يا گروهي از واحدهاي صنعتي به اين ميزان نيازمند بوده اند و توليد آن ها به دليل عدم فروش توليدکنندگان نخ پلي استر مسکوت مانده است!؟

نگاهي به وضعيت کلي صنعت نساجي در سال جاري: هواي نساجي بهاري است

نگاهي عمومي و جامع به وضعيت صنعت نساجي ايران به عنوان يکي از صنايع قديمي و شناخته شده مي تواند تا حدي تصويري از وضعيت کنوني صنعت و توليد در کشور را به ما بدهد. علاوه بر آن به ما کمک مي کند تا دريابيم سهم اين صنعت از کل صنايع کشور تا چه حد است و اهميت آن نزد برنامه ريزان و مسئولان کشوري تا حدودي مشخص خواهد شد.

روند رشد اقتصادي اميدوارکننده است!

تعيين جايگاه صنعت نساجي و سهم آن از توليد و کل صنايع کشور در سال جاري مستلزم ارائه تصويري جامع از وضعيت کنوني اين صنعت در ايران است. بر اساس آمار منتشر شده از وضعيت رشد اقتصادي کشور در سال ۱۳۹۳ توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران وضعيت رشد در بخش صنعت حدود ۷/۶ درصد بوده که در مقايسه با سال قبل از آن در موقعيت بهتري قرار دارد.

بر اساس جدول بالا ميانگين نرخ رشد در همه بخش ها و به طور کلي رشد اقتصادي کشور در سال گذشته را نشان مي دهد، به اين ترتيب ميزان رشد صنعت کشور بيش از ميانگين شاخص رشد اقتصادي است که خود مي تواند نشانه روشني براي رشد صنعت کشور باشد.

از ديگر مواردي که در تحليل وضعيت صنعتي يک کشور بايد به آن پرداخت شاخص بهاي توليدکننده و مصرف کننده است. شاخص بهاي توليدکننده در ارديبهشت ماه سال جاري ۱/۲۱۱ است که در مقايسه با فروردين ماه که ۲۰۹ برآورد شده است افزايش يافته است.

شاخص بهاي توليد امسال در مقايسه با زمان مشابه سال گذشته معادل ۰/۶ درصد افزايش داشته است و آمار نشان مي دهد اين شاخص در دوازده ماه منتهي به ارديبهشت ماه ۹۴ در مقايسه با دوازده ماه منتهي به ارديبهشت ۹۳، ۹/۱۲ درصد افزايش داشته است. اين افزايش خود نشان از افزايش ميزان توليد دارد و مي تواند از نخستين جرقه هاي افزايش رونق صنعت کشور باشد.

 

کاهش سرمايه گذاري در نساجي؛ فارغ التحصيلان در جستجوي کار

نخستين گام به منظور توسعه صنعتي کشور و افزايش توليد ايجاد و احياي واحدهاي توليدي و صنعتي کشور است، و اين مهم جز از طريق برنامه ريزي و احداث واحدهاي صنعتي ممکن نيست.

مقايسه ايجاد و تاسيس واحدهاي صنعتي طي دو ماهه نخست سال هاي ۹۳ و ۹۴ در کشور نشان مي دهد با کاهش تاسيس واحدهاي صنعتي و سرمايه گذاري در صنعت نساجي مواجه بوده ايم که خود به کاهش اشتغال زايي در اين صنعت منجر مي شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد ساخت و تاسيس واحدهاي نساجي در دو ماهه نخست امسال در مقايسه با سال گذشته ۹/۱۱ درصد کاهش داشته است؛ اين در حاليست که در مجموع کل صنايع شاهد رشد ۷/۵ در ايجاد واحدهاي صنعتي هستيم. علاوه بر کاهش تعداد واحدهاي نساجي در حال احداث در کشور، شاهد کاهش ۵/۲۹ درصدي حجم سرمايه گذاري در اين صنعت نيز هستيم که خود مي تواند زنگ خطري براي اين صنعت مهم و اثر بخش باشد. البته اين کاهش حجم سرمايه گذاري در کل صنايع نيز به چشم مي خورد ـ ۹/۲۸ درصد کاهش حجم سرمايه گذاري در کل صنايع در مقايسه با فروردين و ارديبهشت ۹۳ـ که خود گواه کاهش انگيزه سرمايه گذاران به سرمايه گذاري در بخش صنعت داخلي و عدم اطمينان به بازارهاي داخلي است که منشا آن را مي توان در شرايط سياسي و اقتصادي کشور و عدم اطمينان از نتايج نهايي مذاکرات هسته در آن ايام دانست.

يکي ديگر از مواردي که بايد به آن توجه داشت، کاهش شديد ميزان اشتغال زايي در بخش صنعتي است که مي تواند بحران آفرين باشد و بايد مورد توجه قرار گيرد. به طور کلي طي دو ماه نخست سال جاري حجم اشتغال زايي نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد منفي ۲/۱۸ داشته است؛ اين شرايط در صنعت نساجي به مراتب شديد تر است چرا با کاهش ۶/۴۸ درصدي در سطح اشتغال مواجه هستيم. اين در حالي است که سالانه خيل عظيمي از دانش آموختگان رشته هاي مهندسي نساجي و ساير رشته هاي مرتبط از دانشگاه ها فارغ التحصيل مي شوند و بايد به تناسب ميان نيروي انساني و متخصص و حجم اشتغالزايي توجه داشت تا با بحران بيکاري و در پي آن مهاجرت و آسيب هاي اجتماعي ديگر که جز تحميل هزينه هاي سنگين به اجتماع تاثير ديگري ندارد مواجه نشويم.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت صنعت، بيشترين ميزان مجوز تاسيس واحدهاي صنعتي با ۳۶۸ فقره در صنايع غذايي و آشاميدني در رتبه نخست صنايع طي دو ماه نخست سال جاري قرار دارد و رتبه نخست سرمايه گذاري در بخش صنعت با سرمايه گذاري معادل ۴۷ هزار و ۵۷۲ ميليارد ريال از آن صنايع توليد مواد و محصولات شيميايي است. صنعت نساجي در اين دو شاخص در رتبه هاي مياني قرار دارد.

 

روند توليد منسوجات مثبت است

نگاهي به شرايط و ميزان توليد کالاهاي منتخب صنعتي مي توان به نقش صنعت نساجي و جايگاه آن در کل صنايع کشور پي برد؛ چرا که محصولات و کالاهاي نساجي در مجموعه کالاهاي منتخب صنعتي قرار گرفته اند.

بر اين اساس، از ميان الياف و نخ هاي توليدي، نخ سيستم پنبه اي و ترکيبي از الياف مصنوعي نزديک به ۱۹ هزار تن در ارديبهشت ماه امسال و نخ فيلامنت … با ۱۶ هزار تن در فروردين ماه بيشترين ميزان توليد را به خود اختصاص داده اند. از مقايسه وضعيت توليد طي دو ماه، فروردين و ارديبهشت ماه امسال نشان مي دهد درصد تغيير همواره مثبت بوده و شاهد افزايش توليد در ارديبهشت ماه هستيم. در مقايسه وضعيت توليد طي دو ماه نخست امسال با مدت مشابه سال قبل نيز درصد تغيير در توليد منسوجات جز الياف آکريليک ـ که ميزان توليد آن ۴/۶۴ درصد کاهش يافته ـ مثبت بوده است. در اين بين فرش ماشيني به عنوان يک کالاي استراتژيک در صنعت نساجي؛ از درصد توليد نسبتا ثابتي برخوردار است. مقايسه وضعيت توليد فرش ماشيني طي دو ماه نخست امسال و سال گذشته حدودا ۲/۰ درصد است و در مقايسه با وضعيت توليد ديگر منسوجات نسبتا ثابت بوده و افزايش توليد بسيار و کم و ناچيز است. اما مقايسه وضعيت توليد فرش ماشيني طي فروردين و ارديبهشت ماه سال جاري، افزايش ۲/۸ درصدي توليد را نشان مي دهد.

تحریریه مجله کهن

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن