اخبار فرش ماشینی

فرش ایرانی چشم‌انتظار ورود به بازار آمریکا

 

بالاخره پس از چندین سال هیاهو و جدال سیاسی، سفره تحریم‌ها از سر اقتصاد ایران برچیده شد و اقتصاد کشورمان خود را مهیای روزهای بهاری و پررونق می‌کند.

انتظارهای اقتصادی برای تغییر چهره ایران در شرایط پساتحریم متعدد است. بخشی از این انتظارها معطوف به کاهش اتکای ایران به صادرات نفتی و توسعه صادرات غیرنفتی است. بی‌تردید ایران برای بازگشت به شرایط پیش از تحریم مسیر پررقیب و دشواری در پیش دارد. خبرها حکایت از آن دارد که ایالات متحده به‌عنوان یک بازار صادراتی بزرگ و پررونق در آستانه معاملات جدید با ایران در بخش غیرنفتی قرار دارد، اما ایران تا چه حد می‌تواند روی این بازار حساب باز کند و اساسا آیا جایگاه از دست رفته ایران به ویژه در بخش صادرات فرش قابل ترمیم خواهد بود؟ طی یکی، دو ماه اخیر صحبت از آغاز صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا مطرح بوده است، ولی در این میان اما و اگرهای بسیاری وجود دارد.

 به نقل از شهروند ، در سال‌هایی که صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا تحت تاثیر تحریم‌های اعمالی بود، چندین کشور همچون چین، هند و پاکستان توانستند از جای خالی ایران در این بازار نهایت استفاده را ببرند.بنا بر گزارش رویترز، در طول دوران تحریم عدم صادرات فرش ایرانی به آمریکا ضربه بزرگی به صادرات فرش‌ وارد کرد. درواقع از سال ٢٠٠٩ میزان صادرات فرش این کشور تا حدود ٣٣درصد کاهش را تجربه کرد که این یعنی وارد شدن خسارت مالی به حدود ٢میلیون نفر از فعالان این عرصه متشکل از کارگر، فرشباف، تاجر و… اما اکنون و در شرایط پساتحریم ایران آماده یک جهش در بخش صادرات اقلام غیرنفتی و به ویژه فرش است. باید بپذیریم که بازگشت ایران به این بازار بسیار دشوار خواهد بود، زیرا طی سال‌های تحریم کشورهایی مانند چین، هند و پاکستان با قیمت‌های بسیار پایین فرش دستباف خود را به آمریکا صادر کردند. این درحالی است که هزینه تولید و بافت فرش در این کشورها بسیار پایین و در مقابل هزینه‌های بافت و تولید فرش در ایران بسیار بالا است.

در چنین شرایطی ورود دوباره ایران به بازار آمریکا نیازمند زمان و همت بسیار زیاد است. صنعت فرش ما باید به سمتی برود که قیمت تمام شده بافت و تولید فرش کاهش پیدا کند. به اعتقاد کارشناسان کیفیت فرش دستباف کشورهای رقیب‌مان به هیچ‌وجه به پای کیفیت فرش دستباف ایرانی نمی‌رسد و فرش ایرانی به تمام معنا هنری است. باید این را بدانیم که هندی‌ها و چینی‌ها فرش دستباف خود را به نام فرش ایرانی در بازار آمریکا عرضه می‌کنند و این موضوع دلیل محکمی است که نه فقط در آمریکا، بلکه در تمام نقاط دنیا فرش دستباف ایرانی طرفداران بسیار زیادی است. مسأله دیگر این است که باید در بحث تبلیغات در بازار آمریکا تلاش بیشتری داشته باشیم.

جای خالی فرش ایران در مجلات مدرن و مطرح دکوراسیون دنیا بسیار خالی است. نکته دیگر این‌که درحال حاضر شبکه فروش فرش دستباف ایرانی در دنیا درحال از بین رفتن است و بسیاری از فروشندگان فرش به سوی مشاغل دیگری رفته‌اند. اگر در این زمینه اقدامات لازم انجام شود، فروش فرش برای ما می‌تواند به‌مثابه یک شناسنامه باشد که نقش بسیار زیادی در شناساندن هویت ایرانی به سایر فرهنگ‌ها و کشورها دارد. ما باید به‌طور دقیق روی این موضوع کار کنیم و چنانچه اقدام لازم را در این زمینه انجام دهیم، فرش دستباف ایرانی هیچ مشکلی در رابطه با فروش و صادرات نخواهد داشت.کیفیت فرش ایرانی و نوع پشم آن که ویژگی ارتجاعی دارد، یکی از مهم‌ترین مزایای آن است. همچنین فرش ایرانی دارای اصالت است که هیچ‌یک از فرش‌های دنیا دارای این خاصیت نیست. در سال‌هایی که ما تحت تاثیر تحریم‌ها قرار داشتیم، از نیازها و سلایق آمریکایی‌ها در مورد فرش دستباف دور مانده‌ایم و بخشی از نیازها و سلایق آنها با تولیدات قبلی ما تفاوت‌های اساسی دارد. پس بایستی یک‌بار دیگر بازار آمریکا و نیازهایش را به دقت مرور و بررسی کنیم .

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن