اخبار نساجی

فرابورس در قبضه «ابزارهاي نوين»

 

فرابورس در قبضه «ابزارهاي نوين»

ارزش كل معاملات روز گذشته فرابورس ايران در سايه مبادلات چشمگير بازار ابزارهاي نوين مالي با رشد ۱۶۶ درصدي به بيش از ۵۰۰ ميليارد ريال رسيد.

در جريان معاملات ديروز بيش از ۵۱ ميليون برگه اوراق بهادار در ميان ۴ هزار و ۹۷۱ نفر سهامدار فرابورسي جابه‌جا شد و ارزش كل ناشي از اين معاملات معادل رقم ۴/۵۰۹ ميليارد ريال بود.

در اين بازار اوراق اجاره اميد با خريد و فروش ۳۰۴ ميليارد ريالي اوراق خود نقش بسزايي در رشد معاملات اين روز بر عهده داشت، به طوري كه حدود ۶۰ درصد از ارزش كل مبادلات را تامين كرد. در همين حال، ذوب‌آهن اصفهان نيز با خريد و فروش سنگيني روبه‌رو شد و معامله ۵/۴۲ ميليون سهم به ارزش ۹۲ ميليارد ريال را ثبت كرد.

همچنين از ۵۱ نماد معامله شده در بازار ديروز ۱۳ نماد با افزايش قيمت، ۳۱ نماد با كاهش نرخ و مابقي بدون تغيير قيمت بودند كه امتياز تسهيلات بانك مسكن نيز با كمي تغيير در محدوده قيمتي ۶۹۰ هزار ريال معامله شد. از سوي ديگر در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي و اوراق مشاركت شركت بين‌المللي توسعه ساختمان به منظور پرداخت سود علي‌الحساب سه ماهه متوقف شد.

عرضه‌هاي ناموفق

رصد وضعيت فرابورس در روز گذشته حاكي از آن است كه در اين روز بلوك گروه هتل‌های هما و كشت و صنعت شهید بهشتی عرضه شد كه هر دو بلوك روی میز فروش ماندند.

در جريان معاملات ديروز بلوك صددرصدی سهام گروه هتل‌های هما برای سومین بار در بازار پايه فرابورس عرضه شد كه بدون خریدار ماند.

همچنین يك بلوك ۱۰۰ درصدي از سهام شركت كشت و صنعت شهید بهشتی كه با سرمایه ۸۰۰ میلیارد و ۳۳۸ میلیون ریال در زمینه احیای اراضی جهت كشت و برداشت محصولات كشاورزی و پرورش دام و طیور و آبزیان و همچنین مشاركت در تهیه، تولید و تكثیر بذرهاي اصلاح شده فعالیت می‌كند، نيز به دليل نبود خريدار همچنان روي ميز فروش باقي ماند.

درج «زنگان»

در همين حال روز گذشته شركت صنعت روي زنگان در فهرست نرخ‌هاي بازار پايه فرابورس درج نام شد. به استناد تبصره «ب» ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه و موافقت كميته عرضه فرابورس، شركت صنعت روي زنگان به عنوان پنجاه و هشتمين نماد معاملات در فهرست نرخ‌هاي بازار پايه درج شد. اين شركت با نماد «زنگان» به ثبت رسيده و در زمينه توليد فلزات گرانبهاي غيرآهني فعاليت مي‌كند. افزون بر اين، بنابر آخرين تصميمات شركت كشتیرانی دریای خزر بیش از ۳/۴ میلیارد تومان به سرمایه اسمی ۶/۲۰ میلیارد تومانی خود اضافه می كند. شركت كشتیرانی دریای خزر كه از سال گذشته در بازار پایه فرابورس پذیرفته شده، در صدد اعمال افزایش ۴ میلیارد و ۳۷۵ میلیون تومانی برآمده است. این شركت كه هم‌اكنون بیش از ۶/۲۰ میلیارد تومان سرمایه دارد، از طریق انتشار ۴۳ میلیون و ۷۵۱ میلیون سهم به قیمت هر سهم ۱۰۰ تومان، مبلغ مورد نیاز خود را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تامین خواهد كرد تا قادر به اصلاح ساختار مالی باشد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن