اخبار فرش ماشینی

صنعت فرش به سرمایه کلان خارجی نیاز ندارد

 

سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: صنعت فرش با سرمایه کم قابل توسعه بوده و دانش فنی آن نیز در داخل کشور موجود است و نیاز به تکنولوژی خارجی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید محمد علی سید ابریشمی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران با اشاره به قدمت صنعت فرش در ایران و زحمات شبانه روزی بافنده های فرش دستباف گفت:  صنعت فرش از گذشته تابه حال باعث افتخار کشور ایران بوده و هنوز تلاش  بافندگان ایرانی در بسیاری از موزه ها قابل مشاهده است.

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت  توسعه خوشه های فرش در سراسر کشور را از برنامه های سازمان عنوان کرد و افزود: امیدواریم با همکاری مشترک  سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران ومرکز ملی فرش شاهد ارتقا  این صنعت  در کشور در آینده ای نزدیک باشیم.

 سید ابریشمی با بیان اینکه ۲۲ خوشه فرش در استانهای مختلف شناسایی شده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر پروژه توسعه خوشه فرش دستباف  در ۱۱استان کشور آغاز  و ۶ خوشه از آنهادر مرحله پیاده سازی قراردارد .

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران حمایت از شکل گیری و توسعه واحدهای طرح و نقشه فرش و صنایع جانبی و تکمیلی و تولیدی تجهیزات استاندارد فرش­بافی در سطح خوشه­ های کسب­ وکار فرش دستباف کشور را ازجمله محورهای  این تفاهم نامه برشمرد و افزود: اجرای پروژه های تکمیل حلقه های مفقوده زنجیره ارزش خوشه های فرش  و تقویت پیوند بین خوشه همسان فرش دستباف کشور نیز با همکاری مرکز ملی فرش مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران در ادامه  بر استفاده مشترک از منابع و توانمندی­های طرفین در زمینه­ های برگزاری دوره­ های آموزشی، تأمین مواد اولیه، تأمین مالی و توسعه بازار در خوشه­ های فرش دستباف کشور تاکید کرد و افزود: بسترهای لازم جهت  احداث مجتمع های کارگاهی فرش بافی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور  نیز فراهم خواهدشد.

 صنعت فرش به سرمایه کلان خارجی نیاز ندارد

حمید کارگر ، سرپرست مرکز ملی فرش ایران نیز در این مراسم   صنعت فرش دستباف را از جنبه های مختلف فرهنگی، هنری ، اقتصادی ، اشتغالزایی و.. قابل اتکا توصیف کرد و گفت:  این صنعت با توجه به ویژگیهای سنتی و بومی که دارد در شرایط اقتصاد مقاومتی بسیار قابل اتکا است.

وی  با بیان اینکه توسعه صنعت فرش کشور به سرمایه کلان خارجی نیازندارد، خاطر نشان کرد: این صنعت با سرمایه کم قابل توسعه بوده و دانش فنی آن نیز در داخل کشور موجود است و نیاز به تکنولوژی خارجی ندارد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر حمایت سایر نهادهای اجرایی از این صنعت  تصریح کرد:   باتوجه به ویژگیهای این صنعت ضروری است  کلیه دستگاه ها در جهت فرهنگ سازی ،آموزش ،بازاریابی ،صادرات و …  با متولیان این صنعت همکاری کنند.

کارگر در ادامه انعقاد این تفاهم نامه را در راستای هم افزایی  وبهره مندی  از پتانسیل های دو مجموعه برشمرد و گفت:   امیدواریم با  همکاری متقابل  و مشترک شاهد  شروع فصلی جدید در توسعه خوشه های فرش دستباف در سراسر کشور باشیم.

توسعه خوشه فرش دستباف در کشور

غلامرضا سلیمانی معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران  نیز در مراسم امضای تفاهم نامه  گفت: توسعه خوشه ای طی هفت سال گذشته در کشور شروع شده و پیشرفت های خوبی داشته است.

وی  ضمن تاکید بر توسعه خوشه فرش دستباف در کشور افزود: در حال حاضر بافنده های فرش که تولید این صنعت را برعهده دارند قشر ضعیف جامعه بوده و تجار فرش در زمره سرمایه دارها قراردارند.

سلیمانی  با بیان اینکه بافنده ها بخش بزرگی از ارزش افزوده را دریافت نمی کنند ،تصریح کرد:  در چنین شرایطی شاهد خروج تدریجی بافنده ها از چرخه تولید و جایگزین شدن فرش ماشینی در کشور هستیم.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران افزود: به همین دلیل توسعه خوشه ای فرش دستباف در دستور کار قرار گرفت تا با فنده ها زیر پوشش این مدل توسعه ای مورد حمایت قرار گرفته و توزیع متوازن ارزش افزوده شکل بگیرد.

سلیمانی در پایان امضای تفاهم نامه همکاری مشترک  بین سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و  مرکز ملی فرش ایران را مورد اشاره قرارداد و گفت:  با امضای این تفاهم نامه مجتمع های کارگاهی فرش بافی مستقر در نواحی و شهرکهای صنعتی  می توانند از خدمات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک بر اساس دستورالعمل های  ارائه شده ،بهره مند شوند.

گفتنی است این تفاهم نامه  به منظور گسترش همکاری های علمی، پژوهشی و اجرایی در زمینه توسعه خوشه های فرش دستباف کشور و استفاده بهینه از منابع، ظرفیت ها و توانمندی های طرفین،   بین مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و سرپرست مرکز ملی فرش ایران به امضا رسید.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن