اخبار فرش ماشینی

صنعتي شدن بافندگي فرش ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏در سا ل ۱۷۸۵ براي اولين بار از نيروي بخار در صنايع نساجي استفاده شد. در آن زمان جيمز وات و همكارش ماتيو بولتون يكي از موتورهاي بخار ابداعي شان را در كارخانه پنبه در بريتانيا نصب كردند. بعد از آن بود كه كشور ها به سمت صنعتي شدن حركت كردند. ۵۴ سال بعد يك ماشين فرش بافي با نيروي بخار به وجود آمد. ‏

دستگا هاي ي كه از نيروي بخار در تكنولوژي هاي مختلف توليد فرش بهره مي برند ابدا در آمريكا ساخته شدند. گرچه از آنها براي اولين بار به طور گسترده در بريتانيا استفاده شد. در واقع تجارت فرش از راه اقيانوس اطلس ، كار آفرينان و ابداع كنندگان هر دو سو را به تحرك واداشت و جنب و جوش افكار و ايده ها بين دو كشور انگلستان و آمريكا باعث رشد جهاني صنعت فرش ماشيني در هر دو زمينه فني و تجاري گرديد.
در عين حال وجود خط آهن نيز دستگاههاي قالي بافي داراي نيروي بخار را به عنوان ابزار تجارت آسان فرش معرفي مي كرد.
نخستين هدف صنعتي شدن توليد فرش هايي شبيه فرش دستباف با هزينه كمتر و يا به عبارت ديگر توسعه بازار فرش از انحصار قصر ها و ساختمانهاي سلطنتي به داخل خانه هاي قشر متوسط و حتي فقير جامعه بود.

به استثناي برخي از شركت ها در آن زمان اهداف توليد كنندگان ، راحتي و هزينه كم و از همه مهمتر توانايي خلق طرح هايي بود كه پيچيدگي و دقت فرش هاي دستباف را داشته باشد .  اهميت بالاي زيبايي شناختي فرش را در آن زمان نمي توان ناديده گرفت .

تعهد عمده يك كارخانه توليد فرش نصب ماشين آلات و انتقال نيروي بخار بود. حادثه جالب توجه تاريخچه كارخانه كيدر ميستر وجود ساختمان لرد وارد در آن بود. محوطه اصلي يك اتاقك براي موتور، يك طناب در خال حركت در فضاي زير آن به منظور انتقال قدرت و سرانجام يك سالن رنگرزي داشت . اين محل را ده توليد كننده فرش كه توانايي بهره گيري از تسهيلات عمومي داشتند را اجاره كرده بودند. قبل از استفاده از نيروي موتور دستگاه هاي پدالي براي توليد انواع مختلف فرش هاي با فن اوري بالا توسعه يافته بودند. اين ماشين آلات مي توانستند نيروي حركت خود را از آب يا نيروي بخار بگيرند . بنابراين شايد آغاز انديشه مكانيزه كردن صنعت فرش با دستگاهي بوده است كه در آن خاب با دست به وجود نمي آمده است.

hinza chemical تبلیغات

گوشه هايي از كتاب فرش ماشيني
نويسنده : آقاي مهندس مهدي يكتا ‏

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن