اخبار نساجی

صنایع دستی ایران به بازار چین راه می یابد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

صنایع دستی ایران به بازار چین راه می یابد

پكن – سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و سازمان تجارت برند چین در راستای گسترش همكاری بین دو كشور تفاهم نامه امضا كردند.

hinza chemical تبلیغات

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این تفاهم نامه در جریان سفر هیاتی به ریاست ‘ احمد بالان ‘، مدیركل امور بازرگانی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ایران در پكن امضا شد.

براساس این تفاهم نامه، صنایع دستی ایران می تواند راحت تر در مراكز تجاری و سنتی چین در معرض دید و فروش علاقه مندان قرار بگیرد.

‘ بالان ‘ در مصاحبه اختصاصی با ایرنا به اهمیت این سند همكاری اشاره كرد و گفت: این سازمان به عنوان نماینده ایران با سازمان تجارت برند چین از این پس همكاری های گسترده ای در عرصه صنایع دستی و میراث فرهنگی و گردشگری خواهد داشت.

وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه، ایران در جریان نمایشگاه و جشنواره ای كه ۲۸ می ۲۰۱۲ (۷ خرداد ۱۳۹۱) در چین برگزار می شود، آداب و رسوم ، لباس های سنتی و برنامه های فرهنگی و هنری ایران را به معرض دید چینی ها قرار خواهد داد.

مدیركل بازرگانی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گشورمان افزود: ایران از جمله ۱۰ كشور آسیایی است كه در این جشنواره حضور فعال خواهد داشت.

بالان خاطر نشان كرد: ایران با استفاده از این فرصت می تواند تاریخ و سنت دیرینه خود از جمله صنایع دستی را به مردم چین معرفی كرده و زمینه ساز ورود گسترده كالاها و محصولات تجاری و صنایع دستی ، هنری و قلم زنی و نقره به بازار چین باشد.

وی با اشاره به اینكه در بسیاری از این عرصه ها ایران در جهان رقیبی ندارد، گفت: بتازگی شماری از هنرمندان عرصه صنایع دستی ایران در شهر ‘ كونمینگ ‘ در استان ‘ یون نن ‘ در جنوب غرب چین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی برپا كردند و آثار ارایه شده به طرز قابل توجهی مورد استقبال مردم آن استان چین قرار گرفت.

گفتنی است كه هیات تجاری و بازرگانی صنایع دستی با همكاری سازمان توسعه و تجارت ایران و تحت حمایت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در پكن به چین سفر كرده است.

این هیات متشكل از ۱۲ نفر از كارشناسان در قلمروهای مختلف شامل صنایع دستی ، سنگ های قیمتی ، زیورآلات ، ابریشم ، فرش دست بافت ، معماری ، كاشی و نقره است.

این هیات سال قبل هم سفری به چین داشت و در جریان سفر شش روزه فعلی خود به درصدد هماهنگی بیشتر با طرف های چینی برای حضور گسترده اعضای اتحادیه سراسری صنایع دستی ایران در بازار چین و عرضه مستقیم كالا در این بازار است.

هیات سازمان میراث فرهنگی و اتحادیه سراسری صنایع دستی ایران در این سفر به غیر از بازدید از مجموعه ای از اتحادیه های تجاری ، وزارت صنایع و بازرگانی چین ، چند توافقنامه و سند همكاری دیگر نیز با طرف های چینی امضا خواهد كرد.

اتحادیه سراسری تولید كنندگان و صادركنندگان صنایع دستی ایران كه عرضه مستقیم كالاهای مرتبط با صنایع دستی را برعهده دارد با یك میلیون عضو در تلاش است تا بر اساس سلایق چینی ها وارد بازار این كشور شود.

طرف های اتحادیه بازرگانی و صنایع دستی چین نیز اعلام كردند كه بازار این كشور برای صنایع دستی ایران بخصوص فرش ، قلم زنی و نقره و همچنین سنگ های قیمتی ایران ارزش بسیاری قائل است .

از نكات بسیار مهم توافق دو طرف می توان به استقبال چین از هنرهای مذهبی اشاره كرد.

طرف چینی خواستار آن است كه ایران در برخی از هتل ها و مراكز تردد و گردشگری این كشور از هنر كاشیكاری سنتی و مذهبی استفاده كند.

چینی ها به هنرهای اسلامی بسیار علاقه مند هستند و این هنرها برای آنان جذابیت بالایی دارد.

یك نمایشگاه بزرگ عرضه مستقیم صنایع دستی ایران كه حدود سه هفته قبل به مناسبت سال نو مردم چین در پكن برگزار شد، مورد استقبال گسترده شهروندان این شهر قرار گرفت.

مقام های ایران و چین هفته گذشته نیز در پكن نخستین كمیسیون مشترك فرهنگی را برگزار كردند.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن