صد(۱۰۰ ) برند برتر سال ۲۰۱۲

 لیست برترین برندهای دنیا هر سال از سوی اینتربرند اعلام می شود. در این لیست کوکاکولا همچون سال های قبل در صدر برترین برندهای دنیا قرار دارد. کوکاکولا با رشد ۸% ارزش سهام خود را به ۷۷٫۸۳۹ میلیارد دلار رسانده تا با ارزش ترین برند لقب گیرد. .

بسياري از برندهاي مشهور بخاطر تخصيص مداوم وقت و سرمايه براي بهبود نتيجه تبليغات خود شناخته شده اند.
سيزده سال صدر نشيني!
يكي از اين نمونه ها شركتي است كه براي سيزدهمين سال متوالي رتبه برند شمار يك جهان را به خود اختصاص داده است . جوزف تريپودي، معاون مديرعامل و مدير ارشد بازاريابي و فروش شركت كوكاكولا مي گويد: «ما در برابر اين واقعيت كه بازهم در صدر فهرست قرار گرفته ايم متواضع خواهيم ماند.» تريپودي در مورد اينكه چگونه افزايش تاثير آگهي ها مي تواند در افزايش درآمدهاي شركت و رساندن آن به رقم ۲۰۰ ميليارد دلار در سال ۲۰۲۰ موثر باشد، بارها سخن گفته است. اين در شرايطي است كه درآمد شركت كوكاكولا در سال ۲۰۰۸ تنها ۹۵ ميليارد دلار بوده است. تريپودي مي گويد: گر چه هيچ چيز هميشگي نيست، اما شركت كوكاكولا سعي مي كند خلاقيت و نوآوري اين برند نوشيدني را آنقدر خوب حفظ كند تا با نيازهاي مشتريان همگام شود. او مي گويد: به عنوان مثال برند كوكاكولا در شبكه اجتماعي فيس بوك ۹۸/ ۵۱ ميليون «لايك» خورده است كه اين ميزان محبوبيت بيش از هر برند ديگري است.
به رغم كوكاكولا كه همچنان پس از سال ها جايگاه خود را در صدر برترين برندهاي جهان حفظ كرده است، جايگاه هشت برند ديگر از نه برند صدر نشين نسبت به سال گذشته تغيير كرده است.

در این لیست برندهای حوزه تکنولوژی در بالاترین رده ها قرار دارند اپل با رشد ۱۲۹% نسبت به سال قبل از جایگاه هشتم به جایگاه دوم ارتقا یافته است تا جایگاه آی بی ام  را بگیرد و به جایگاه سوم برود گوگل همچنان در رده چهارم مکان خود را حفظ نموده است. مایکروسافت هم از رده سوم به رده پنجم نزول پیدا کرده است.

ازنکات جالب این لیست سامسونگ می باشد که با رشد ۴۰% ارزش سهام خود را به ۳۲٫۳۸۵ میلیارد دلار رسانده تا از جایگاه هفدهم به جایگاه نهم صعود کند. سامسونگ با این رشد از برندهای اتومبیل سازی همچون تویوتا، مرسدس بنر و بی.ام.و بالاتر قرار گرفته است. سونی نیز با کاهش رشد ۸ درصدی، ۵ پله سقوط کرده و در رده ۴۰ قرار گرفته است.

فیس بوک که تا سال قبل جایگاهی در لیست ۱۰۰ برند برتر دنیا نداشت امسال در این لیست و در رده ۶۹ قرار گرفته است. همچنین برندهای  مسترکارد ، کیا و … به تازگی در ۱۰۰ برند برتر دنیا قرار گرفته اند .

ديگر برندهاي تازه وارد به فهرست ۱۰۰ برند برتر جهان به اين شرح اند: پمپرز (رتبه ۳۴)، پرادا (رتبه ۸۴)، رالف لارن (رتبه ۹۱) و مستركارد (رتبه ۹۴). امسال چندين برند نتوانستند در فهرست ۲۰۱۲ جايگاه پيشين خود را حفظ كنند و شاهد سقوط رتبه خود بودند كه از جمله آنها مي توان به بلك بري (سقوط از رتبه ۵۶ به ۹۳)، گلدمن ساش (سقوط از رتبه ۳۸ به ۴۸) و نوكيا (سقوط از رتبه ۱۴ به ۱۹) اشاره كرد.

درنمودار زیر ارزش برندها با توجه به بخش های مختلف فعالیت آن ها تقسیم بندی شده است. صنعت اتومبیل سازی در مجموع دارای بیشترین ارزش نسبت به بخش های مختلف است

آمارهانشان می دهد، ۵۶درصد این برندها در منطقه آمریکا، ۱۰ درصد در آسیا و ۳۴ درصد در مناطق اروپا وآفریقا قرار دارند. از بین ۱۰ درصد آسیا، ۷ درصد سهم ژاپن و ۳ درصد سهم کره جنوبی از ۱۰۰ برند برتر دنیا است .

آیا تا به حال ما ایرانیان با خود فکر کرده ایم که با اینکه فرش دستباف و ماشینی ایرانی حرف اول را در جهان می زند چرا هیچ کدام از آنها به عنوان یک برند در  سطح جهانی مطرح نیست

چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *