اخبار فرش ماشینی

صادرات فرش اردبيل کمتر از يک درصد است

 

 

مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان اردبيل گفت: اگر واقع‌بينانه نگاه کنيم وضعيت صادرات فرش استان اردبيل کمتر از يک درصد است که اين واقعاً رقم پايين و ناچيزي به شمار مي‌رود.

ابراهيم فريدي در جلسه خوشه فرش در اتاق بازرگاني اردبيل اظهار کرد: ما در مدت سه سال تلاش مي‌کنيم تا خوشه فرش اردبيل را در احيا و توسعه فرش اردبيل مورد حمايت و توجه قرار دهيم تا سهم استان اردبيل در توليد و صادرات فرش مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان اينکه از يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سهم بازار جهاني صادرات فرش سهم ايران ۳۰ درصد است، تصريح کرد: ما به دليل عدم ارتباط و تعامل با کشورهاي اروپايي و آمريکايي نتوانستيم سهم صادراتمان را در سال‌هاي اخير حفظ کنيم.

مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان با بيان اينکه در ۱۰ سال اخير صادرات فرش کشورمان به رقم پايين‌تر از ۵۰۰ ميليون دلار رسيده است، گفت: از کل فرش توليدي استان ۸۰ درصد به مصرف درون استاني مي‌رسد و ۱۵ درصد صادرات خارج از استان داريم که در خوش‌بينانه‌ترين شرايط صادرات ما پنج درصد است که البته به معناي واقعي رقم اين صادرات در سال‌هاي اخير به کمتر از يک درصد رسيده است.

فريدي کم رنگ شدن سهم صادرات استان اردبيل را به دليل وضعيت توليد و متنوع نبودن اين موضوع يادآور شد و افزود: با تشکيل خوشه فرش تلاش مي‌کنيم تا موانع و مشکلات در حوزه توليد و صادرات فرش را از بين ببريم و به دنبال يک راهکاري هستيم تا در مدت سه سال بتوانيم يک وضعيت اميدوارکننده‌اي را در حوزه فرش براي استان اردبيل رقم بزنيم.

وي اهم اقدامات سه ساله را يادآور شد و بيان کرد: دعوت از هيأت‌هاي تجاري که در چهار ماهه امسال شاهد حضور دو هيأت آلماني و ايتاليايي در حوزه صادرات فرش در اردبيل بوديم و تشکيل کنسرسيوم صادرات فرش مي‌توانند نقطه تقويت صادرات فرش اردبيل محسوب شوند.

فريدي در بخش ديگري از سخنان خود اضافه کرد: در کنار اين امر حمايت از صادرکنندگان از ديگر پيگيري‌‌هاي ما در قالب خوشه فرش است تا با يک مديريت مناسب بتوانيم فرش با کيفيتي را صادر کنيم.

وي حضور در نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي و همچنين توجه به امر بازاريابي و برندسازي فرش اردبيل را همچون فرش قم و کاشان يادآور شد و ادامه داد: اگر بتوانيم شناسنامه فرش اردبيل را با يک برند خاص تهيه کنيم در آن صورت در مديريت صادرات فرش موفق مي‌شويم.

مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان اردبيل اظهار کرد: قطعاً اين تعاملات، ارتباطات، رفت و آمدها و تقويت فروش فرش در قالب تجارت الکترونيکي زمينه‌هاي خوبي را در اين حوزه براي توانمندسازي حوزه فرش فراهم مي‌کند.

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن