Warning: Use of undefined constant ‘WP_DB_TIMEOUT’ - assumed '‘WP_DB_TIMEOUT’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kohanjou/public_html/wp-config.php on line 25
شانه و تراکم فرش به چه معناست؟
اخبار فرش ماشینیاسلاید شومقالات فرش ماشینی

شانه و تراکم فرش به چه معناست و فرش چند شانه خوب است؟

اگر تا به حال برای خرید فرش ماشینی اقدام کرده باشید حتماً اصطلاحاتی مانند شانه فرش یا تراکم فرش به گوشتان خورده است. در این‌جا به اختصار به توضیح آن می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که فرش چند شانه خوب است؟ البته قبل از هر چیز باید متذکر شویم که مقدار بالای شانه و تراکم فرش الزاماً به‌معنای مرغوبیت فرش و دلیل انتخاب آن نیست و عوامل دیگری نیز ذر انتخاب فرش ماشینی تأثیرگذارند.

شانه فرش چیست؟

در دستگاه‌های بافندگی به‌طور معمول بخشی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می‌شود. در انواع فرش ماشینی منظور از شانه فرش همان تراکم عرضی فرش است که به تعداد ریشه یا گره رنگ در یک متر از عرض فرش ماشینی گفته می‌شود که به نام شانه فرش یا  reeds نیز شناخته می‌شود. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره‌هایی را که بافته شده‌اند، همان شانه فرش می‌گویند و واحد آن متر است و به‌راحتی محاسبه می‌شود. به‌طور مثال اگر می‌گوییم فرشی ۱۰۰۰ شانه است، یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره‌ها ۱۰۰۰ عدد است؛ بدین ترتیب با محاسبه گره‌های یک‌پنجم و یا یک‌دهم در یک متر می‌توانیم شانه فرش را اندازه‌گیری کنیم.

فرش 700 شانه اطلسی امیران
فرش ۷۰۰ شانه اطلسی امیران

تراکم فرش چیست؟

همان‌طور که گفته شد شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش و در هر متر مربع آن وجود دارد. تراکم نیز به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در طول فرش و در هر متر مربع واقع شده است. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد در نتیجه فرش دوام بیشتری خواهد داشت و سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می‌شود؛ اما بالاتربودن شانه فرش سبب می‌شود که بافت فرش ریزتر باشد که شباهت بیشتری را به فرش دستباف خواهد داشت و معمولاً به این نوع فرش‌ها فرش ماشینی دستباف‌گونه می‌گویند.

در ایران به دلیل وجود سابقه ذهنی فرش دستباف در خانواده‌ها و به‌ویژه فرش‌های دستباف ابریشمی تمایل به خرید فرش‌های ریزبافت و با تراکم بالا بسیار زیاد است.

فرش ماشینی قیطران 1000 شانه
فرش ماشینی قیطران ۱۰۰۰ شانه

تفاوت فرش شانه و تراکم بالا با فرش شانه و تراکم پایین

هرچه تراکم و شانه بالاتر می‌رود تعداد گره‌های خاب یا پرز فرش در متر مربع نیز زیادتر می‌شود و اجباراً باید از نخ‌های فرش ظریف‌تر و نازک‌تر در بافت فرش استفاده شود و به طبع آن ارتفاع نخ خاب در فرش نیز کاهش می‌یابد. مثلاً در فرش‌های ۵۰۰ شانه ارتفاع خاب تا ۱۱ میلیمتر است که این عدد در فرش‌های با تراکم بسیار بالا تا ۴ میلیمتر نیز کاهش می‌یابد.

هرچه تعداد شانه فرش بیشتر باشد، ظریف‌تر و زیباتر است و هرچه تراکمش بیشتر باشد، محکم‌تر و جذاب‌تر است؛ پس بهترین تراکم فرش ماشینی می‌تواند بالاترین تراکم باشد اما این دلیل نمی‌شود که ارزش و ویژگی‌های سایر فرش‌های ماشینی با شانه‌ها و تراکم‌های پایین‌تر را ندید گرفت.

فرش ماشینی ۳۶۰۰ بالاترین تراکم را دارد که این تراکم بالا منجر به خلق فرشی نرم، ریزبافت و لطیف می‌شود. البته ضخامت چنین فرش‌هایی نسبت به فرش‌هایی با شانه کمتر، پایین‌تر است، چون هرچه شانه فرش کمتر باشد، فرش ضخیم‌تر است؛ یعنی فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ از فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ ضخیم‌تر است.

اگر می‌خواهید فرش ظریف و نازکی داشته باشید، باید سراغ فرش‌هایی با شانه‌های بالا بروید که ضخامتشان کمتر است. در صورتی که دوام و ضخامت بالای فرش برایتان اهمیت دارد، فرش با شانه و تراکم پایین انتخاب کنید. در نتیجه می‌توان گفت فرش‌های ۷۰۰ شانه نسبت به فرش‌های ۱۲۰۰ شانه دوام بالاتری دارند.

شانه و تراکم فرش ماشینی

قبل از خرید فرش، کاربرد آن را برای خود مشخص کنید؛ اینکه فرش در کدام قسمت خانه قرار است پهن شود، مکان‌های پرتردد یا کم‌تردد؟! آیا قرار است در خانه شما جنبه تزیینی داشته باشد؟ ظرافت آن چقدر برای شما مهم است یا ترجیح می‌دهید بادوام‌تر و ماندگارتر باشد؟ پاسخ به تمام این سؤالات به شما کمک می‌کند تا برای انتخاب بهترین شانه و تراکم فرش تصمیم‌گیری کنید.

در مطالب زیر می‌توانید بیشتر درباره‌ی مشخصات کامل فرش‌ها با تعداد شانه‌های مختلف مطالعه کنید:

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/kohanjou/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/kohanjou/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111