شانه و تراکم فرش به چه معناست؟

اگر تا به حال برای خرید فرش ماشینی اقدام کرده باشید حتما اصطلاحاتی مانند شانه فرش یا تراکم فرش به گوشتان خورده است. در این جا به اختصار به توضیح آن می پردازیم:

شانه فرش

در دستگاه های بافندگی به طور معمول بخشی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می شود. در انواع فرش ماشینی منظور از شانه فرش همان تراکم عرضی فرش می باشد که به تعداد ریشه یا گره رنگ در یک متر از عرض فرش ماشینی گفته می شود که آن را به نام شانه فرش یا  reeds نیز شناخته می شود. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته شده اند را همان شانه فرش می گویند و واحد آن متر است و به راحتی محاسبه می شود. به طور مثال اگر می گوییم فرشی ۱۰۰۰ شانه است یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد بدین ترتیب با محاسبه گره های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می توانیم  شانه فرش را اندازه گیری کنیم.

تراکم فرش

همان طور که گفته شد شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش و در هر متر مربع آن وجود دارد. تراکم نیز به تعداد گره هایی گفته می شود که در طول فرش و در هر متر مربع واقع شده است. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد در نتیجه فرش دوام بیشتری خواهد داشت و سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می شود اما بالاتر بودن شانه فرش سبب می شود که بافت فرش ریز تر باشد که شباهت بیشتری را به فرش دستبافخواهد داشت و معمولا به این نوع فرش ها فرش ماشینی دستبافگونه می گویند.

 

در ایران به دلیل وجود سابقه ذهنی فرش دستباف در خانواده ها و به ویژه فرش های دستباف ابریشمی تمایل به خرید فرش های ریز بافت و با تراکم بالا بسیار زیاد است . در حال حاضر بیشترین شانه موجود در بازار ماشین آلات بافندگی فرش ۱۵۰۰ شانه هستند که ۴ شرکت تا فروردین ۱۳۹۸ در حال تولید این نوع فرش هستند.

هرچه تراکم و شانه بالاتر می رود تعداد گره های خاب یا پرز فرش در متر مربع نیز زیاد تر می شود و اجبارا باید از نخ های فرش ظریف تر و نازک تر در بافت فرش استفاده شود و به طبع آن ارتفاع نخ خاب در فرش نیز کاهش می یابد. مثلا در فرش های ۵۰۰ شانه ارتفاع خاب تا ۱۱ میلیمتر می باشد که این عدد در فرش های با تراکم بسیار بالا تا ۴ میلیمتر نیز کاهش می یابد.

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *