اخبار فرش ماشینی

سرمايه گذاري ۴۰ هزار ميليارد ريالي در صنعت نساجي کشور

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

به نقل از روابط عمومي وزارت صنايع و معادن جمشيد بصيري ظرفيت صنعت نساجي کشور را بالا ذکر کرد و گفت: ميزان سرمايه گذاري انجام شده در بخش صنعت نساجي و پوشاک کشور بيش از ۴۰ هزار ميليارد ريال است که ۶ درصد سرمايه گذاري در کل صنعت کشور را شامل مي شود.
دبير انجمن صنايع نساجي ايران، گفت: در  ۹ هزارو ۵۰۰ واحد توليدي صنايع نساجي و پوشاک کشور، نزديک به ۳۰۰ هزار نفر مشغول به کار هستند که ۱۴ درصد کل شاغلين بخش صنعت را تشکيل مي دهند.
وي همچنين ارزش افزوده اين بخش از صنعت را ۴ درصد کل ارزش افزوده صنعت کشور ارزيابي کرد و گفت: بالا بودن ارزش افزوده در صنعت نساجي و پوشاک عامل مهمي در ايجاد انگيزه بيشتر در سرمايه گذاران براي ورود به اين صنعت به خصوص در سالهاي اخير بوده است.
وي افزود: ميزان صادرات صنعت نساجي کشور در سال گذشته در مقايسه با سال ۸۱ با ۵۶ درصد افزايش به ۷۵۶ ميليون دلار رسيده است.

دبير انجمن صنايع نساجي ايران افزايش صادرات بخش نساجي را ناشي از اجراي قانون بازسازي و نوسازي صنايع نساجي کشور دانست و تصريح کرد: بسياري از مديران واحدهاي توليدي نساجي توانستند با استفاده از تسهيلات قانوني، به بازسازي و نوسازي ماشين آلات فرسوده خطوط توليد و همچنين توسعه واحدهاي خود اقدام نموده و با بالا بردن کيفيت محصول خود با بازارهاي داخلي و خارجي رقابت کنند.
وي افزود: برخي از کارخانجات نساجي قبل از بازسازي فقط محصولاتي همچون نخ هاي کلفت، پارچه فاستوني و خامه قالي توليد مي کردند، اما بعد از بازسازي به توليد و عرضه محصولات جديد مانند نخ پنبه اي، الياف مصنوعي ظريف، انواع پارچه و پوشاک جين و پتوهاي راشل و محصولاتي که داراي ارزش افزوده بيشتري هستند، هدايت شدند.‏

وي تاکيد کرد: تنها در سال ۸۷ تعداد ۵۶۴ مورد پروانه بهره برداري با سرمايه اي بالغ بر۷ هزار ميليارد ريال و با اشتغال زايي ۹ هزار نفر جهت احداث واحدهاي نساجي جديد صادر شده است.
دبير انجمن صنايع نساجي ايران، تعداد پروانه هاي صادره جهت توسعه واحدهاي نساجي را در سال گذشته ۱۵۰ مورد ذکر کرد و افزود: با صدور اين ميزان پروانه توسعه که بيش از ۴ هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري ارزيابي مي شود، براي حدود ۳ هزار نفر اشتغال ايجاد مي شود.
بصيري ظرفيتهاي اين صنعت را بسيار بالا دانست و گفت: در صورت مساعد شدن شرايط  اقتصاد جهاني، لغو تحريمهاي اقتصادي کشور و همچنين رفع برخي موانع توليد در سيستم بانکي، صنعت نساجي اين توانايي را دارد که به يکي از قطبهاي بزرگ صنعت کشور تبديل شده و علاوه بر تامين بازار داخل، بازار کشورهاي منطقه و جهان را نيز به خود اختصاص دهد.‏
منبع : خبر گزاري مهر

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن