اخبار نساجی

سردخانه ۶ هزار تنی و خط بسته‌بندی ۸ هزار تنی خرما به بهره برداری رسید

 

سردخانه 6 هزار تنی و خط بسته‌بندی 8 هزار تنی خرما به بهره برداری رسید

سردخانه ۶ هزار تنی و خط بسته‌بندی ۸ هزار تنی خرما با سرمایه‌گذاری ۹۱ میلیارد ریالی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در مجتمع بافت بلوچ سیستان و بلوچستان به بهره برداري رسيد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا شافعی رئيس هيات عامل ايدرو در مراسم بازديد و بهره برداري از این طرح با بیان اینکه این سازمان از ابتدا متولی ایجاد کارخانه در مناطق مختلف کشور بوده و همچنان در این مناطق سرمایه‌گذاری می‌کند، افزود: بر این اساس تاکنون ۲۴۰ میلیارد ریال برای نوسازی و بازسازی بافت بلوچ هزینه شده است.

وی افزود: با این روند، ایدرو انتظار دارد پس از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، منابع صرف شده به این سازمان بازگردد تا دوباره در سرمایه‌گذاری‌های جدید مورد استفاده قرار گیرد.

شافعی با تاکید بر اینکه این مجموعه همچنان نیاز به سرمایه گذاری دارد، تصریح کرد: هم‌اکنون ۵٫۱ میلیون متر مربع زمین در اختیار این مجموعه قرار دارد که می‌توان با فروش بخشی از زمین مازاد این مجموعه، سرمایه‌گذاری‌ها را تکمیل کرد.

معاون وزير و رئيس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به استعداد منطقه در بخش محصول خرما اظهار کرد: با توجه به این توانمندي باید فعالیت و سرمایه‌گذاری‌های موازی در این بخش انجام شده و صادرات خرما به کشورهای اسلامي در برنامه این شرکت پیش‌بینی شود.

شافعی ادامه داد: هموطنان بلوچ باید به این مجموعه به عنوان یک سرمایه ملی نگاه کنند چرا که افزایش سطح فنی و صنعتی این منطقه از اهداف مقدس ایجاد این مجموعه صنعتی بوده است. وی افزود: با توسعه این مجموعه باید ضمن ایجاد سرمایه و ثروت برای مردم منطقه و ارتقای ثروت ملی و جلوگیری از پدیده شوم قاچاق، از سرمایه‌ها حفظ و حراست کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مطالعات لازم برای تکمیل وضع موجود بخش نساجی و خرمای این مجموعه صنعتی را از برنامه‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران عنوان و تصریح کرد: تجهیز آزمایشگاه‌های این مجموعه و نیز تربیت نیروی انسانی با كمك سازمان گسترش و همياري همه مسئولان منطقه، انجام خواهد شد.

شافعی گفت: دولت موظف است از محل منابع واگذاری‌ها به بخش غيردولتي برای اصلاح ساختار فنی ، صنعتی و مالی این مجموعه هزینه کند که این هزینه‌ها از محل بند هاي ۶،۵ و ۸ اعتبارات ماده ۲۹ قانون اجراي سياست هاي كلي اصل ۴۴ قانون اساسی قابل انجام است.

وی همچنین با اشاره به درخواست نمایندگان محترم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی براي سرمايه گذاري در منطقه اظهار کرد: این نمایندگان خواستار کمک به اجرایی شدن طرح سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران موسوم به ۳۰۰ نقطه ۳۰۰ طرح شدند، چرا که بخش غير دولتي در مناطقی نظیر سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری نکرده و به همين دليل انجام چنین سرمایه‌گذاری‌هایی در این مناطق از واجبات است. منابع مورد نیاز این طرح سه میلیارد دلار است.

بر اساس این گزارش، کارخانه بافت بلوچ که از سال ۵۳ در استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شده بود در سال ۸۷ بر اثر آتش‌سوزی نیاز به نوسازی و تکمیل بخش رنگرزی داشت که در همین راستا طرح موازی برای فرآوری و بسته‌بندی خرما همراه با عملیات نوسازی جمعا با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ ميليارد ريال در این مجتمع انجام شد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن