اخبار نساجی

راه اندازی بزرگترین خط لوله انتقال گاز

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

راه اندازی بزرگترین خط لوله انتقال گاز

بزرگترین خط لوله انتقال گاز از خلیج فارس تا پایان امسال راه اندازی می شود .

hinza chemical تبلیغات

به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره گفت : خط لوله سیری – عسلویه با وسعت ۳۰۰ کیلومتر ، انتقال گاز از میدان نفتی سلمان را به عهده دارد.

زیرکچیان زاده افزود : با راه اندازی خط لوله انتقال سلمان – سیری نیز اوایل سال آینده امکان انتقال گازهای تولیدی میدان نفتی سلمان به پالایشگاه‌های منطقه پارس جنوبی فراهم می شود.

طرح توسعه میدان مشترک نفتی سلمان به منظور افزایش تولید روزانه نفت از این میدان به ۵۰ هزار بشکه و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تا سال ۹۲ به بهره برداری می رسد.

تولید نفت از این میدان مشترک با ابوظبی در خلیج فارس محدوده هرمزگان از سال ۱۳۴۸ آغاز شده است.

میدان نفتی سلمان در ۱۴۰ کیلومتری جنوب جزیره لاوان قرار دارد.

این میدان در سال ۱۳۴۴ شمسی با ذخیره بیش از ۴ میلیارد بشکه نفت و ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در خلیج فارس شناسایی شد.

اکنون در میدان نفتی سلمان ۴۶ چاه نفتی وجود دارد . مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره گفت: فرآورش اولیه نفت خام تولیدی در سکوی سلمان انجام می شود و سپس با یک خط لوله ۲۲ اینچی به طول ۱۴۴ کیلومتر برای فرآورش دوباره و ذخیره سازی و صادرات به پالایشگاه نفت لاوان ارسال می شود.

آقای زیرکچیان زاده افزود : به تازگی با راه اندازی سکوی پی.تی. تری این میدان مشترک ، ظرفیت تولید روزانه نفت کشور در خلیج فارس افزایش یافته است.

وی گفت : تا پایان اسفند نیز سکوی جی.ال.پی میدان نفتی سلمان راه اندازی می شود.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره گفت : برای توسعه بخش نفتی میدان سلمان حفاری ۲۳ حلقه چاه تزریق آب و نفت ، ساخت و نصب سکوی انتقال گاز ، سکوی تولید ، تعمیر تاسیسات در سطح الارضی و تعمیرات سکوهای سه پایه سرچاهی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.

آقای زیرکچیان زاده افزود: در بخش گازی طرح توسعه میدان نفتی سلمان برای تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و ۶ هزار بشکه مایعات گازی از مخزن گازی دالان ، ۹ حلقه چاه حفر و نصب ۲ سکوی سرچاهی ، یک سکوی زیستی و یک سکوی دریایی فرآورش گاز در دستور کار است.

وی گفت : براساس آمارها برای اجرای طرح توسعه میدان نفتی سلمان از ابتدای طرح تاکنون بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده که ۷۰ درصد از این اعتبارات سهم پیمانکاران داخلی بوده است

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن