رئیس انجمن صنایع پوشاک ایران: حجم واقعی پوشاک قاچاق در بازار ایران ۵ میلیارد دلار است

مجید افتخاری با اشاره به اینکه رقم قاچاق از سوی مسئولان ۲.۵ میلیارد دلار اعلام شده، در حالیکه این رقم غیر منطقی است، افزود: واردات رسمی پوشاک کشور در سال ۹۴، ۱۵ میلیون دلار اعلام شده و این رقم در سال ۹۵ به ۶۰ میلیون دلار رسیده است.

وی بازار مصرف پوشاک در کشور را معادل ۱۲ میلیارد دلار دانست و گفت: وضعیت فعلی بازار نشان می‌دهد که با وجود اعلام مسئولان در خصوص کاهش قاچاق، این رویداد عملیاتی نشده است.

رییس انجمن صنایع پوشاک کشور برندهای تقلبی را یکی دیگر از مشکلات عمده صنعت پوشاک در کشور عنوان کرد و افزود: طبق اعلام دبیر کارگروه بنیاد مد و لباس سال گذشته ۴۰۰ برند تقلبی در تهران شناسایی شده که تاکنون برای جلوگیری از فعالیت این برندها هیچگونه فعالیتی انجام نشده است.

افتخاری عمده برندهای تقلبی را اسپانیایی، آلمانی و ایتالیایی اعلام کرد و توضیح داد: فعالیت این برندهای تقلبی فضا را برای کار در صنعت پوشاک داخلی بسیار سخت کرده است و تولید کنندگان پوشاک ایرانی در رقابتی نابرابر با افراد متخلف و وارد کنندگان پوشاک قاچاق در بازار داخلی قرار دارند.

افتخاری با اشاره به عملیاتی نشدن دستورالعمل تدوین شده پوشاک در سال گذشته گفت: متن این دستورالعمل خواسته‌های حداقلی تولیدکنندگان داخلی برای فعالیت است.

وی جلوگیری از فعالیت‌های متقلبانه خارجی را یکی از بندهای این دستورالعمل دانست و گفت: مقابله با واردات غیرقانونی بخش دیگری از این دستورالعمل است که برای تحقق هیچکدام از این بندها فعالیتی انجام نشده است.

افتخاری صنعت پوشاک را ارزانترین صنعت برای تولید کار دانست و گفت: به تایید کارشناسان خارجی امروز تولیدکنندگان ایرانی در حد استانداردهای روز دنیا پوشاک تولید می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه مد و لباس از ۱۳ تا ۱۶ شهریورماه در نمایشگاه بین المللی تهران گفت: برای برگزاری این نمایشگاه، فضای لازم در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد و هزینه‌های بالای آن نیز مانع از حضور بسیاری از تولیدکنندگان داخلی می‌شود این درحالیست که تولید کنندگان خارجی برای حضور درنمایشگاه‌های خارجی از حمایت‌های دولت خود برخوردار می‌شوند.

رییس انجمن صنایع پوشاک کشور با اشاره به اینکه کشورهای خارجی در نمایشگاه‌های ایرانی بهترین سالن‌ها و امکانات را در اختیار قرار می‌گیرند افزود: در سال‌های گذشته تولید کنندگان ترک با وجود نداشتن مجوز فروش کالا در نمایشگاه پوشاک ایران، اقدام به فروش کالای خود می‌کردند و کسی هم مانع فعالیت آن‌ها نمی‌شد.

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *