اخبار فرش ماشینی

دولت از مشارکت کنندگان نمايشگاههای بين المللی فرش حمايت کند

 

 

مديرعامل شرکت نمايشگاه های بين المللی استان اصفهان با اشاره به نياز به حمايت دولت از مشارکت کنندگان ايرانی حاضر در نمايشگاه های بين المللی گفت: غرفه داران ايرانی برای حضور در نمايشگاه های بين المللی از دريافت يارانه بی بهره هستند.

به گزارش مهر، رسول محققيان ظهر يکشنبه در آئين افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه تخصصی- صادراتی فرش دستباف اصفهان برگزاری اين نمايشگاه را تلفيق صنعت و هنر در شهر هنر پرور اصفهان عنوان کرد و اظهار داشت: هنر – صنعت فرش دستباف از نظر فراملی و حوزه صادرات، فرصت های بسيار زيادی را پيش رو قرار داده و در دهه های متمادی دومين سهم ارزآوری برای کشور پس از نفت را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه به وضعيت نامناسب بازار فرش ايران اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر جايگاه فرش ايران تضعيف شده و بايد اقدامات اساسی برای بازگشت به دوران طلايی اين هنر – صنعت در دستور کار قرار گيرد.

مديرعامل شرکت نمايشگاه های بين المللی استان اصفهان با بيان اينکه هنر – صنعت فرش نياز به هماهنگی و حمايت مسئولان و انسجام هنرمندان، توليدکنندگان، فروشندگان و صادرکنندگان، طراحان و نقاشان دارد، افزود: بر اين اساس برگزاری نمايشگاه های تخصصی، نگاه به رويدادی است که می تواند بخشی از اين نگرانی ها را مرتفع ساخته و بيم و اميدهای موجود را راهبری کند.

وی با بيان اينکه توجه به حضور در نمايشگاه ها می تواند خلا ءهای اساسی بخش های مهم اقتصادی کشور را مرتفع کند، اظهار داشت: در اين راستا شرکت نمايشگاه های استان اصفهان علاوه بر برگزاری نمايشگاه سالانه تخصصی صادراتی فرش دستباف برای خارج شدن از مهجوريت صنعت فرش گام های بلندی را برای حضور در نمايشگاه های بين المللی برداشته است.

محققيان در ادامه با تاکيد بر اينکه جايگاه هنر – صنعت فرش ايرانی بايد بالاتر از جايگاه فعلی اش باشد، افزود: متاسفانه تلاش های هنرمندان مرد و زنی که در عرصه فرش نقش آفرينی می کنند آنطور که بايد به چشم نمی آيد که در اين راستا مسئولان ميراث فرهنگی و مرکز ملی فرش ايران بايد به اين امر توجه بيشتری داشته باشند.

وی با اشاره به نياز به حمايت دولت از مشارکت کنندگان ايرانی حاضر در نمايشگاه های بين المللی نيز گفت: در شرايطی که کشورهای در حال توسعه و يا توسعه يافته، تسهيلات و يارانه های ويژه ای را به پاويون کشور خود در نمايشگاه های خارجی اختصاص می دهند، غرفه داران ايرانی برای حضور در نمايشگاه های بين المللی همواره از اين موهبت بی بهره بوده و گاه به دليل هزينه های زياد از حضور در رويدادهای جهانی باز می مانند. مديرعامل شرکت نمايشگاه های بين المللی استان اصفهان ادامه داد: چنانچه دولت تسهيلات ويژه ای را به اين امر اختصاص دهد به صادرات و افزايش درآمد ارزی کمک کرده و فوايد آن با بيشترين انتفاع به چرخه اقتصادی کشور بازخواهد گشت.

وی با اشاره به حضور ١٤٠ مشارکت کننده در هفدهمين نمايشگاه تخصصی – صادراتی فرش دستباف اصفهان افزود: مشارکت کنندگان اين نمايشگاه از استان های آذربايجان شرقی و غربی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختياری، قم، فارس، تهران و كرمان هستند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن