اخبار فرش ماشینی

در روز جهاني صنايع دستي اتفاق افتاد: رونمايي از فرش “باغ بهشت” تبريز‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نمونه بازبافي شده فرش باغ بهشت تبريز که به فرش کراکوي نيز معروف است،
به‎ ‎گزارش موج به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و‎ ‎گردشگري آذربايجان شرقي، مراسم رونمايي از فرش “باغ بهشت” تبريز در محل‎ ‎تالار خاقاني تبريز با حضور مسئولان فرهنگي و اقتصادي تبريز برگزار شد‎
وي با اشار به تاريخچه مختصر فرش باغ بهشت تبريز گفت‎: ‎‏‌اين فرش در دوران صفويه و در تبريز بافته شده است و در جريان جنگ ايران و‎ ‎عثماني به اين كشور منتقل و پس از فراز و فرودهاي بسيار توسط پادشاه‎ ‎لهستان به پايتخت اين كشور منتقل شد و به نام پايتخت آن زمان لهستان به‎ ‎نام “كراكورد” شهرت يافت‎.
‎استاد برجسته طراحي فرش خاطرنشان كرد‎: ‎سياست بازبافي فرش‌هاي اصيل تبريزي مورد تأكيد مسئولان سازمان ميراث‎ ‎فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان قرار گرفته است و فرش باغ بهشت، سومين‎ ‎فرشي است كه با حمايت مسئولان سازمان بازبافي مي‌شود‎.

‎وي با بيان‎ ‎اينكه در زمينه فعاليت‌هاي صنايع دستي تفاوت زيادي ميان كار بازاري و‎ ‎بازبافي يك اثر هنري وجود دارد، گفت: ‌در كار بازاري تأكيد بر زيبايي و‎ ‎استفاده از تزكيب رنگ‌ها براي دست يافتن به زيبايي مدنظر و قدرت ابتكار و‎ ‎خلاقيت در اين ميان است در حالي كه در بازبافي اثر ارزشمندي مانند باغ‎ ‎بهشت تبريز نيازمند رعايت دقيق موارد به كار رفته در فرش اصلي هستيم‎.

‎چرخي‎ ‎با اشاره به عدم دسترسي به فرش اصلي گفت: متأسفانه اين فرش در گذشته به دو‎ ‎نيم قسمت شده است و قسمتي از آن كه در فرانسه نگهداري مي‌شود قابل دسترسي‎ ‎و مشاهده كامل نبود كه به همين دليل كارهاي تطبيقي در مورد فرش به صورت‎ ‎تخصصي صورت گرفت‎.
‎وي با بيان اينكه در زمينه طراحي دقيق فرش باغ‎ ‎بهشت و انطباق ‌آن با فرش اصلي كارهاي مطالعاتي گسترده‌اي صورت گرفته است،‎ ‎اظهار داشت: ۹ ماه كار مطالعاتي و مطالعه كتب مربوطه در كتابخانه‌هاي‎ ‎دانشگاهي، ملي و شخصي منجر به آماده شدن بخش‌هاي مقدماتي طراحي اين فرش‎ ‎شد. استاد رحيم چرخي با الهام از طرح اصلي و رعايت تمام موارد فني آن را‎ ‎طراحي كرده و توسط مسئولان و رياست سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و‎ ‎گردشگري استان براي توليد به دست استاد احمدلو سپرده شده است‎.
‎همچنين‎ ‎در اين مراسم جمعي از هنرمندان تبريزي پيشنهاد خواهر خواندگي ميان شهر‎ ‎كراكو و تبريز را به واسطه فرش باغ بهشت خواستار شدند‎.  ‎

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن