اخبار فرش ماشینی

در دو سال اخير نسبت به سال هاي قبل واردات و صادرات پوشاك كاهش يافت

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏بررسي آمار مبادلات پوشاك طي ۵ سال اخير نشان مي دهد كه واردات پوشاك در سال ۸۲ معادل ۶ ميليون و ۴۴۹ هزار دلار بوده و در سال ۸۳ با بيش از ۳ برابر رشد به رقم ۱۹ ميليون و ۷۱۸ هزار دلار رسيده است.
اين رقم در سال ۸۴ با رشدي معادل ۳۰ درصد به ۲۸ ميليون و ۳۱۰ هزار دلار رسيد و در حالي كه انتظار مي رفت در سال ۸۵ نيز شاهد رشد واردات پوشاك باشيم، به يك باره رقم واردات با ۴ برابر كاهش به ۷ ميليون و ۶۳۸ هزار دلار در سال ۸۵ رسيد. هر چند اين رقم در سال ۸۶ با حدود دو برابر رشد نسبت به سال ۸۵ به ۱۲ ميليون و ۴۲۱ هزار دلار افزايش يافت ولي همچنان با رقم افزايشي واردات كه از سال ۸۲ آغاز شده و سال ۸۴ به بالاترين ميزان خود رسيده بود فاصله دارد. ميزان واردات پوشاك در دو ماهه اول سال ۸۷ نيز يك ميليون و ۷۰۴ هزار دلار بوده كه پيش بيني مي شود در صورت ادامه روند كنوني، واردات پوشاك نه تنها از سال ۸۴ بلكه از سال ماقبل خود نيز كمتر باشد. واردات پوشاك طي دو سال اخير در حالي سير نزولي داشته كه ميزان صادرات آن هم كاهش يافته است.
صادرات پوشاك: در سال ۸۲ به ميزان ۲۳۷ ميليون و ۱۲۲ هزار دلار پوشاك به خارج از كشور صادر شد كه حدود ۱۸۰ ميليون دلار آن مربوط به ۵ كشور آذربايجان، عراق، افغانستان، امارات و قزاقستان بود. ميزان صادرات پوشاك در سال ۸۳ با ۳۵ درصد كاهش نسبت به سال قبل از آن به رقم ۱۶۱ ميليون و ۳۸۵ هزار دلار رسيد كه ۵ كشور عمده خريدار پوشاك ايران در اين سال آذربايجان، افغانستان، گرجستان، قزاقستان و امارات بودند. عراق در سال ۸۲ كه ۴۶ ميليون و ۱۳۲ هزار دلار پوشاك از ايران وارد كرده و در رده دوم قرار داشت، در سال ۸۳ تنها با واردات ۶ ميليون و ۷۸۵ هزار دلار به رتبه ششم تنزل يافت. در سال ۸۴ صادرات پوشاك به خارج از كشور بدون كاهشي محسوس ۱۶۰ ميليون و ۷۲۴ هزار دلار بود و در اين سال عراق با واردات ۲۶ ميليون و ۴۲۴ هزار دلار پوشاك دومين كشور وارد كننده پوشاك از ايران در سال ۸۴ بودند و امارات متحده عربي كه طي سال هاي ۸۲ و ۸۳ همواره در بين فهرست ۵ كشور عمده خريدار اين محصول از كشورمان قرار داشت در سال ۸۴ در رتبه يازدهم جاي گرفت.‏ صادرات پوشاك در سال ۸۵ نسبت به سال ماقبل آن (۸۴) با حدود ۱۷ درصد كاهش به ۱۳۱ ميليون و ۵۶ هزار دلار رسيد كه بيشترين ميزان آن به عراق با ۳۴ ميليون و ۷۷۲ هزار دلار، آذربايجان با ۲۶ ميليون و ۷۸ هزار دلار، افغانستان با ۲۱ ميليون و ۷۳۹ هزار دلار، قرقيزستان با ۱۱ ميليون و ۸۰۳ هزار دلار و قزاقستان با ۹ ميليون و ۳۹۳ هزار دلار بود. در سال ۸۶ به ميزان ۱۱۷ ميليون و ۴۲۵ هزار دلار پوشاك به خارج از كشور صادر شد. دو ماهه اول امسال نيز ميزان صادرات پوشاك ۶ ميليون دلار بود.

عمده ترين كشورهاي صادر كننده پوشاك به ايران: طي سالهاي ۸۲ تا ۸۴ كشورهاي متحده عربي، چين و تركيه همواره ۳ كشور عمده صادر كننده پوشاك به ايران بودند به طوري كه در سال ۸۲ معادل ۳ ميليون و ۱۱۸ هزار دلار از چين و ۲۲۱ هزار دلار از تركيه وارد كشور شد.‏ در سال ۸۳ نيز ۹ ميليون و ۵۶۵ هزار دلار از امارات متحده عربي، ۳ ميليون و ۴۷۵ هزار دلار از چين و ۲ ميليون و ۲۱۲ هزار دلار پوشاك از تركيه وارد ايران شد. در سال ۸۴ سه كشور امرات، چين و تركيه مجموعاً ۲۴ ميليون دلار پوشاك به ايران صادر كردند كه سهم امارات ۱۵ ميليون و ۳۸۶ هزار دلار، چين ۷ ميليون و ۶۵ هزار دلار و تركيه يك ميليون و ۷۴۰ هزار دلار بود. در سال ۸۵، امارات، چين، ايتاليا، سه كشور عمده صادر كننده پوشاك به ايران بودند و تركيه تنها با صادرات ۳۵۷ هزار دلار پوشاك به ايران بر خلاف سالهاي قبل در رده چهارم قرار گرفت و ايتاليا با صدور ۵۹۱ هزار دلار پوشاك در اين سال جاي تركيه را گرفت. در اين مدت ۳ ميليون و ۲۸۰ هزار دلار پوشاك از امارات و ۲ ميليون و ۳۶۷ هزار دلار از چين وارد شد.‏ ‏۳ كشور عمده صادر كننده پوشاك بين المللي ايران در سال ۸۶ امارات، چين و سوئيس بودند كه در مجموع بيش از ۹ ميليون دلار پوشاك به ايران صادر كردند و ايتاليا و تركيه به ترتيب با صدور يك ميليون و ۱۴۵ هزار دلار و ۶۱۸ هزار دلار پوشاك به ايران در رده هاي بعدي قرار گرفتند. در دو ماهه اول امسال نيز امارات، چين و ايتاليا ۳ كشور عمده صادر كننده پوشاك به ايران بودند.‏
‏(منبع: گمرك ايران)‏

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن