خدمات مهندسي نساجي، نياز صنعت فرش ماشيني

مصاحبه با دکتر دياري؛ رئيس کلينيک فرش دکتر دياري

 

به پاي صحبتهاي آقاي دکتر دياري از اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي کاشان در حوزه نساجي و به خصوص فرش ماشيني نشستيم تا از ديدگاههاي ايشان به عنوان پژوهشگري که با صنعت نيز ارتباط نزديکي دارد نسبت به وضعيت شرکتهاي توليدي و فرش ماشيني در کاشان را جويا شويم. ايشان معتقد هستند که دليل اينکه برخي واحدها توان صادراتي ندارند در کيفيت محصول توليد شده نيست بلکه به خاطر شيوههاي مديريتي سنتي و ناآشنا بودن نسبت به بازارهاي صادراتي دنيا است. در ادامه صحبتهاي ايشان با خبرنگار مجله کهن را ميخوانيم.

 

اگر مايل باشيد اندکي راجع به شرکت خدمات مهندسي راينو و فعاليتهاي آن در طول ساليان گذشته صحبت کنيم. در اصل شما چه نوع خدماتي به توليدکنندگان در حوزه فرش ماشيني ارائه ميدهيد؟

“شرکت توسعه خدمات مهندسي نساجي راينو  با شعار « فکري نو، راهي نو» در سال ۱۳۹۵ با همت چند تن از همکاران تأسيس شده است. فعاليت‌هاي اين شرکت به دو بخش اصلي تقسيم مي شود.

بخش اول از مهمترين و اصلي ترين اهداف شرکت است که با عنوان «کلينيک فرش دکتر دياري» و شعار «راه حل هايي براي فرش» بصورت کاملا تخصصي و حرفه اي در صنعت فرش ماشيني و صنايع وابسته فعاليت دارد. از مهمترين اهداف کلينيک فرش دکتر دياري مي‌توان به ارائه انواع خدمات مهندسي و مشاوره تخصصي در صنعت فرش ماشيني و صنايع وابسته و همچنين توليد محصولات دانش بنيان در اين صنعت اشاره نمود. فعاليت‌هاي کلينيک فرش دکتر دياري در هر دو مورد ذکر شده بشرح زير است:

 

  1. ارائه انواع خدمات مهندسي و مشاوره تخصصي در صنعت فرش ماشيني و صنايع وابسته شامل:

مشاوره تخصصي مواد اوليه مصرفي صنعت فرش ماشيني، مشاوره تخصصي در زمينه عيب يابي خطوط توليد و يا محصول و ارائه راه حل ها، مشاوره خطوط توليد و خريد ماشين آلات، مشاوره کنترل کيفيت الياف، نخ و فرش توليد شده، اجراي سامانه ديده بان کنترل کيفييت، مشاوره و تدوين استراتژي واحد هاي توليدي، مشاوره و تدوين انواع طرح هاي توجيهي در صنعت فرش ماشيني، مشاوره و اجراي طرح عارضه يابي کارخانجات و ارائه راه حل هاي اجرايي، مشاوره و اجراي طرح زمان سنجي در کارخانجات، مشاوره و پياده سازي واحد تحقيق و توسعه (R&D)در کارخانجات، مشاوره و انجام تحقيقات بر روي بازارهاي صادراتي در کشورهاي هدف، مشاوره تخصصي و استقرار سامانه هاي مدرن فروش از جمله مديريت ارتباط با مشتريان (CRM)، باشگاه مشتريان، کارت وفاداري، فروشگاه الکترونيک و…

 

  1. توليد محصولات دانش بنيان در صنعت فرش ماشيني: جامع ترين کتاب فرش ماشيني، جعبه مراقبت از فرش ماشيني (جعبه لکه بري فرش ماشيني)، کيت تشخيص الياف اکريليک-پلي استر، کيت تشخيص الياف پنبه-پلي استر، جعبه ابزار کنترل کيفيت فرش ماشيني، جعبه کمک هاي اوليه فرش دستباف ( جعبه لکه بري فرش دستباف)، هود آزمايشگاهي ضد آب، ميکرسکوپ ديجيتالي با بزرگ نمايي ۵۰۰ و ۱۰۰۰٫

«اورژانس طراحي فرش ماشيني» از ديگر بخش هاي شرکت توسعه خدمات مهندسي نساجي راينو است. اين مرکز با کادري متخصص و مجرب، بدون هر گونه کپي کاري و بصورت کاملا قانوني به ارائه خدمات در زمينه طراحي فرش مي پردازد. خدمات ارائه شده در اورژانس طراحي شامل تغيير اندازه نقشه، تغيير تراکم، تغيير شانه، رنگ و نقطه کردن طرح، اديت طرح، بازسازي طرح است.

چه مسائلي باعث شد که شما به فکر راهاندازي همچين مجموعهاي افتاديد؟ ايده و فکر اين شرکت به چه شکلي مطرح شد؟

جاي خالي خدمات مهندسي در صنعت فرش ماشيني احساس مي‌شد و اينکه بنده به عنوان يک فرد دانشگاهي متخصص در حوزه فرش ماشيني احساس کردم وظيفه دارم در حد توان در علمي شدن و به روز شدن فرآيندها در شرکت‌هاي فرش ماشيني و شيوه مديريت کارخانجات فرش ماشيني به مديران و صاحبان زحمت کش اين صنعت کمک کنم تا انشاالله اين صنعت پر افتخار را که با زحمات فراواني به اين نقطه رسيده به نسل بعدي منتقل کنيم.

 

ميزان استقبال شرکتهاي فرش ماشيني از خدماتي که شما ارائه ميدهيد به چه شکلي است؟

بسياري از مديران و صاحبان محترم کارخانجات فرش ماشيني به اين درک رسيده‌اند که ادامه کار اين صنعت بدون توجه به مسائل علمي غير ممکن است و حتي خطر سقوط مجموعه توليدي آن‌ها را در بر دارد. بنابراين استقبال خوبي از مباحث مشاوره‌اي اين شرکت شده است.

 

چه تعداد از شرکتهاي توليدي ما بخش تحقيق و توسعه را در مجموعههاي خود دارند؟ دليل فعال نبودن اين بخش در برخي از شرکتها چيست؟ فعال شدن اين بخش باعث چه تغييراتي در کارخانه ها ميشود؟

در بسياري از شرکت هاي فرش ماشيني فعال در ايران، بخش تحقيق و توسعه وجود ندارد و حتي در برخي از آنها واحد تحقيق و توسعه صرفاً در حد يک آزمايشگاه معمولي با اندکي تجهيزات آزمايشگاهي است که فاصله زيادي با مفهوم واحدهاي تحقيق و توسعه در معني درست آن دارد. يکي از خدمات مشاورهاي شرکت راينو (کلينيک فرش دکتر دياري) ارائه خدمات در راستاي تأسيس واحدهاي تحقيق و توسعه در شرکت هاي فرش ماشيني است.

 

ميتوانيم بگوييم شرکت شما درواقع به دليل نبود بخش تحقيق توسعه در شرکتهاي توليدي به وجود آمده و کار آنها را انجام ميدهيد؟

بله، و البته آمادگي داريم تا شرکت‌هايي که خود تمايل به ايجاد واحد تحقيق و توسعه دارند را ياري کنيم تا در رسيدن به اين مهم موفق شوند.

 

اگر موافق باشيد به سراغ آمار و ارقام و اطلاعاتي از ميزان توليد فرش ماشيني در کاشان برويم؟ درحال حاضر چه تعداد شرکت فرش ماشيني و در چه ميزان توليد انجام ميدهند؟

در حال حاضر حدود ۷۰۰ شرکت فرش ماشيني در دو شهرستان کاشان و آران و بيدگل مشغول توليد و صادرات فرش ماشيني هستند که نزديک به ۷۵ درصد توليد فرش ماشيني در ايران را به خود اختصاص داده‌اند. به عبارتي از حدود ۸۵ ميليون متر مربع فرش ماشيني توليد ايران حدود ۶۵ ميليون متر مربع انواع فرش ماشيني در اين دو شهرستان توليد ميشودکه باعث شده اين منطقه قطب توليد فرش ماشيني ايران و يکي از بزرگترين مراکز توليد فرش ماشيني جهان باشد.

 

چه ميزاني از اين فرشهاي ماشيني توليد شده در کاشان قابليت صادراتي دارند؟

به اعتقاد بنده تقريبا اکثر توليدات شرکت‌هاي فرش ماشيني در اين منطقه قابليت صادراتي دارند.کيفيت محصولات نسبت به گذشته ارتقا چشم گيري يافته است، تکنولوژي ماشين‌آلات بروز شده، برند سازي مورد توجه قرار گرفته و… اگر شرکتي توان صادراتي ندارد لزوما بخاطر محصولات آن شرکت نيست بلکه بيشتر به نحوه مديريت شرکت‌ها، نا آشنايي با قوانين و شيوه‌هاي صادرات، عدم تلاش در کشف بازارهاي جديد و گاه سو مديريت در برخي واحدهاي توليدي بر مي‌گردد.

 

به نظر شما يکي ديگر از ضعفها متوجه مسئولين برگزارکننده نمايشگاه و مسئولين استاني نيست که به جاي برگزاري همايشهاي تخصصي و کلاسهاي آموزشي، بيشتر به سمت برگزاري نمايشگاههاي استاني پرسود ميروند؟ البته قبل از آن بايد بپرسيم نمايشگاه استاني را مفيد ميدانيد؟

نمايشگاههاي استاني در حد نمايشگاه عرضه مستقيم کالا هستند و اساساً ظرفيت برگزاري نمايشگاه تخصصي را ندارند ضمن آنکه در تمامي استان‌ها مخاطب متخصص اين صنعت را نداريم. آنچه اين صنعت در حوزه نمايشگاهي از آن رنج مي‌برد شنيدن صداي متفاوت در بخش برگزاري نمايشگاه هاست. نمايشگاه بين‌المللي و تخصصي يک متولي دارد، نمايشگاه ديگري در شهر آفتاب به فاصله چند روز جلوتر و به توليت نهاد ديگري برگزار ميشود. منطقه کاشان و آران و بيدگل برخلاف غازي‌آنتپ ترکيه علي‌رغم آنکه قطب فرش ماشيني ايران است اما به دليل نبود زير ساخت‌ها از عدم برگزاري نمايشگاه تخصصي متضرر مي‌شود.

 

آيا يکي از دلايل ضعف در توليد به خاطر عدم همکاري دانشگاه با صنعت توليد نيست؟ شما از معدود اساتيد دانشگاهي هستيد که ارتباط گستردهاي با صنعت داريد به نظر شما اين شکاف عميقي ميان صنعت و دانشگاه از چه مسائلي ناشي ميشود؟ چرا ميان صنعت و دانشگاه ارتباط چنداني برقرار نميشود؟

بله، درست است. شکاف ميان صنعت و دانشگاه در ايران بسيار عميق است. دانشگاه‌هاي ما به دليل کمبود بودجه و روزمرگي با دردهاي صنعت نا آشنا هستند و صنعت ما نيز چندان اعتقادي به انجام کارهاي پژوهشي براي بهبود عملکرد واحد صنعتي خود ندارد. متأسفانه دو جزيره جدا از هم که هريک با تلاطمات اقتصاداي، اجتماعي کشور اين سو و آن سو ميروند در حالي که اگر با يکديگر متحد شوند کمتر آسيب خواهند ديد. اساتيد ما بايد از چارديواري دانشگاه خارج شوند و دردهاي صنعت را بيابند و در نقطه مقابل صنعتگران ما به انجام کارهاي علمي و پژوهشي که مي‌تواند يکي از شيوه‌هاي کسب و کارشان باشد با نگاه منطقي‌تر و آينده سازانه‌تر بنگرند.

 

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *