اخبار نساجی

حمایت از كار و سرمایه ایرانی؛ آغاز جهادی دیگر برای تحقق توسعه همه جانبه

 

رشت – چهارمین سال از دهه چهارم انقلاب اسلامی كه به دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری شده؛ آغازی مجدد برای پیمودن مسیر توسعه و تعالی ایران اسلامی با حمایتی اثرگذار از كار و سرمایه ایرانی به منظور جلوگیری از هدررفت سرمایه های مادی و معنوی كشور است.

توجه به تولید ملی و حمایتی افزون تر از كار و سرمایه ایرانی پس از اصلاح الگوی مصرف، همت و كار مضاعف، ادامه جهاد عظیم اقتصادی ملت ایران برای به بار نشاندن تدابیر رهبر فرزانه انقلاب است كه با نگاه تیزبین خویش؛ نقشه راه پیشرفت كشور و تبدیل ایران به قطب برتر علمی و اقتصادی منطقه را فراروی مسوولان و نخبگان قرار داده اند.

تلاش همه جانبه برای تحقق ‘تولید ملی؛ حمایت از كار و سرمایه ایرانی’ می تواند علاوه بر هموار نمودن مسیر توسعه و پیشرفت، آینده ای روشن را فراروی ایران اسلامی قرار دهد.

فرآیند ملی تولید یا فرآوری از اصطلاحات علم اقتصاد است كه طی آن كالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امكانات موجود تهیه می شود، حمایت از این فرآیند مهم كه استقرار و استمرار توسعه صنعتی منوط به آن است می تواند توسعه جنبه های دیگر را نیز به همراه داشته باشد.

گسترش حمایت های لازم از فعالیت تولیدی به عنوان سلسله اقدامات برای تبدیل منابع به كالاهای مورد نیاز كشور با توجه به ظرفیت ها و توانایی های بالای علمی موجود در كشور می تواند بسیاری از موانع در مسیر توسعه و پیشرفت را از پیش رو بردارد.

تولید ملی نیازمند رشد و بالندگی بیش از پیش سرمایه های مادی و معنوی برای توسعه كشور است؛ در این میان توجه به خلاقیت و نوآوری نیروی انسانی ماهر و كارآفرین به عنوان سرمایه های انسانی یكی از مصادیق حمایت از سرمایه ملی محسوب می شود.

تولید ملی و رسیدن به توسعه و پیشرفت با توجه ویژه به نخبگان جامعه به عنوان بخش مهمی از سرمایه های انسانی كشور كه هزینه های بسیاری برای ورود آنها به حوزه نخبگی صرف شده، امكانپذیر می شود.

امروز سرمایه های انسانی در پیوند مستمر با سرمایه های فكری از مهمترین دارایی های كشورها و ابزار اصلی توسعه و پیشرفت به شمار می رود و در صورتی بازدهی و شكوفایی محقق می شود كه زیرساخت های لازم برای رشد و باروری سرمایه های انسانی و فكری فراهم گردد.

به بیان بهتر؛ در صورت فراهم بودن زیرساخت های حمایتی لازم برای رشد سرمایه های مادی و انسانی، علاوه بر تبلور جلوه های كار و تولید، بهبود مسایل كلان اقتصادی نیز تحقق خواهد یافت.

با همه توصیف هایی كه می توان از سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی ارائه داد؛ باید به این نكته توجه داشت كه پررنگ نمودن تولید، كار و سرمایه ملی در سال جاری به منظور تحقق جلوه هایی دیگر از جهاد اقتصادی فراتر از یك شعار ، رهنمودهایی مهم و اثرگذار از سوی رهبر معظم انقلاب برای پیمودن مسیر پیشرفت در جهت تحقق توسعه همه جانبه كشور است و همه دستگاه ها باید برای اجرایی كردن آن، همتی مضاعف مصروف دارند.

در همین ارتباط؛ رییس دانشگاه پیام‌نور استان گیلان با اشاره به نامگذاری امسال به نام ‘تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی’ از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: دانشگاهیان برای تبیین رهنمود ارزشمند معظم‌له و تلاش برای اجرایی كردن آن، الگوهای عملیاتی ارائه كنند.

‘مرتضی رضایی‌صوفی’ روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: مسوولان باید با برنامه ریزی صحیح و با آگاهی و عزمی جدی و نیز با همراهی مردم، مشكلات موجود بر سر راه تولیدات ملی را از پیش رو بردارند.

وی با تأكید بر ضرورت مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگرانه در عرصه های اقتصادی، افزود: تلاش برای بومی سازی تولیدات ملی و نهادینه كردن فرهنگ حمایت از محصولات ایرانی از وظایف اصلی ملت به‌ویژه دانشگاهیان است.

رییس دانشگاه پیام نور استان گیلان ادامه داد: در این راستا باید توجه داشته باشیم كه استراتژی و دیدگاه بیان شده از سوی رهبر فرزانه انقلاب؛ فراتر از یك شعار است و رهنمودهای معظم له به عنوان یك چراغ راه و نشان در جهت توسعه همه جانبه تلقی می شود.

وی یادآور شد: همانگونه كه امام خمینی (ره) نیز بارها بر این باورپذیری تأكید می كردند؛ باید عموم مردم در هر قشر و صنفی یقین كنند كه ایرانی می تواند به تمامی قله های علمی و فرهنگی دست یابد.

رضایی‌صوفی پذیرفتن این اصل مهم و اساسی را موجب خودباوری و پرهیز از اتكاء به بیگانگان دانست و گفت: وظیفه دانشگاهیان در تولید ملی خصوصاً تولیدات علمی متناسب با فرهنگ ملی، پاسداشت و معرفی بهینه شعار امسال، تبیین آن و ارائه الگوهای عملیاتی دوچندان است.

وی ارائه مدل‌های دستیابی به این تحول و موفقیت ملی را در گرو پیشنهادات ارزنده جامعه دانشگاهی عنوان و اضافه كرد: همه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و دانشجویان باید در راستای همگانی كردن و مشاركت عموم مردم برای تحقق رهنمود ارزشمند رهبر معظم انقلاب كوشا باشند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن