حرکت صنعت نساجی به سمت جهانی سبز

فعالان عرصه محیط زیست با ایجاد کمپینی مصمم به کاهش اثرات زیست محیطی صنعت نساجی هستند. کمپین صلح سبز (DETOX) در این راستا تشکیل شده است. کمپین “صلح سبز” با تحت فشار قراردادن تولیدکنندگان محصولات نساجی سعی در حمایت از میحیط زیست دارند. این جنبسش از سال ۲۰۱۱ با ورود رسانه گسترش زیادی پیدا کرد.این گسترش به نحوی بود که خود به یک فرصت کسب و کار در جهان تبدیل شد.در سال های اخیر  تقاضای بازار نساجی به سمت محصولات سبز متمایل شده و تقاضای کالاهایی که با محیط زیست سازگاراند افزایش یافته است. به همین دلیل  سرمایه گذاران این صنعت نیز به این سو تمایل پیدا کرده اند. هم اکنون برندهایی در دنیا به عنوان برندهای سبز شناخته می شوند مانند OEKO-TEX . شرکت های دیگر نیز با تولید محصولات سبز سعی در بدست آوردن این بازار هستند.

در  راستای حفاظت از محیط زیست کمپین دیگری نیز تشکیل شده است که به بررسی مواد مصرفی در صنعت نساجی میپردازد، که MRSL نامیده میشود. این کمپین با نظارت و جلوگیری از مصرف مواد مضری که در صنعت نساجی استفاده میشوند از محیط زیست حمایت میکند.

بیشترین سهم مصرف این مواد در صنایع نساجی مربوط به بخش منسوجات فنی میباشد.از مهم ترین مواد مصرفی مضر میتوان به رنگزا ها ، مواد خشک شویی، ترکیبات کربنی اشباع  نشده و مضرتر از همه فلئور آزاد اشاره کرد.

شرکت Gharzi  در کشور سوئیس از جمله شرکت هایی است که در کمپین DETOX  فعالیت میکند و با دست اندرکاران این کمپین در جهان همکاری می کند و به شرکت ها و کارخانجاتی که به سوی “سبز” شدن حرکت میکنند کمک میکند.

اجتماع شرکتهای ایرانی برای حمایت و راه اندازی صنایع نساجی  دوستدار محیط زیست به عنوان بیشگامان فردا آینده برترآنان را تضمین می نماید.

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *