اخبار نساجی

حذف تدریجی دلار از مرکز مبادلات ارزی

 

حذف تدریجی دلار از مرکز مبادلات ارزی

 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از حذف تدریجی دلار در این مرکز به دلیل تطابق تدریجی الگوی تجاری و سبد ارزی و همچنین تحریم ها خبر داد.

صمد کریمی با اعلام حذف تدریجی دلار از مرکز مبادلات ارزی، گفت: بر اساس الگوی تجاری کشور تقاضا برای واردات کالا به دلار مربوط به گروه های کالایی ۳ تا ۸ در مرکز نزدیک به صفر بوده است.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی، خاطر نشان کرد: این امر ناشی از تطابق تدریجی الگوی تجاری کشور و سبد ارزی مرکز مبادلات ارزی از یک سو و عوامل غیراقتصادی ناشی از تحریم‌های یک جانبه‌ی آمریکا و اروپا از سوی دیگر بوده است.

وی افزود: دلار آمریکا عمدتا برای تامین مصارف خدماتی همانند ارز مسافرتی، دانشجویی و درمانی آن هم بیشتر به صورت اسکناس کاربرد داشته و مبنای تبدیل و تسویه ارزی در کشور است.

کریمی با بیان این‌ که طی ۸ ماهه سال جاری ۹۲ درصد کل صادرات قطعی (کالای غیرنفتی) و حدود ۷۰ درصد از واردات قطعی از قاره آسیا صورت گرفته است، تاکید کرد: بر این اساس، دلار به عنوان ارز جهان‌ روا سهمی در معاملات ارزی مرکز مبادلات ارزی کشور ندارد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی، با بیان اینکه بررسی‌ها حاکی از آن است که قیمت ارز در شبکه صرافی‌های مجاز متاثر از میزان عرضه‌ ارز در مرکز، به ویژه در خصوص ارزهای پرمتقاضی است، ابراز امیدواری کرد: با تقویت عرضه‌ ارز در ۳ ماهه دوم‌ فعالیت مرکز، شاهد نزدیکی بیشتر نرخ ارز در شبکه صرافی‌های مجاز و مرکز مبادلات ارزی کشور خواهیم بود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن