اخبار نساجی

جنب پل حافظ؛ بازار مثبت ماند

 

جنب پل حافظ؛ بازار مثبت ماند

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته باوجود حاكميت جو انتظار جهت روشن شدن نتايج مذاكرات سياسي استانبول به روند رشد خود ادامه داد و شاخص توانست با ثبت ۱/۱۳۹ واحد رشد روز مثبتي را به ثبت برساند.

در بازار ديروز معامله‌گران در شرايطي فعاليت خود را شروع كردند كه بازار سهام نيز همانند دو بازار طلا و ارز به ميزان قابل ملاحظه‌اي تحت تاثير گمانه‌زني در مورد نتيجه مذاكرات سياسي استانبول قرار دارد. هرچند مذاكرات ديروز در پايان زمان معاملات روزانه آغاز شد؛ اما احتمالا بازار امروز با نتايج اوليه و احتمالي اين مذاكرات مواجه خواهد بود. اما انتظار نمي‌رود در هر دو حالت مثبت يا منفي بودن مذاكرات بازار به ميزان قابل ملاحظه‌اي متاثر شود.

روز گذشته معامله‌گران همچنين شاهد تاثير پذيري بازار از گروه بانكي بودند؛ گروهي كه با بازگرداندن نقدينگي برداشته شده توسط بانك مركزي مجددا مورد توجه قرار گرفته است. در اين ميان نزديكي زمان برگزاري مجامع سالانه و «پي بر ‌‌اي» پايين گروه بانكي نيز به اقبال معامله‌گران به اين گروه افزوده است. هرچند اكثر نمادهاي عمده گروه بانكي با افزايش سرمايه‌هايي نيز مواجهند و انتظار مي‌رود سود نقدي بانك‌ها حداكثر به كمتر از ۵۰درصد سود هر سهم اين شركت‌ها محدود شود.

در بازار ديروز انتشار خبرهايي در مورد آماده‌سازي بلوك ۱۵درصدي ذوب‌آهن اصفهان براي عرضه به همراه تداوم رشد بهاي محصولات فولادي موجب شد تا نماد ذوب با معامله ۵/۴۲ميليون سهم و رشد قيمت ۵درصدي همراه شود. پيش از اين انتظار مي‌رفت سازمان خصوصي‌سازي بلوك ۵۰درصدي ذوب‌آهن را عرضه كند كه در حال حاضر اين بلوك به ۱۵درصد محدود شده است. در همين حال شايعاتي در مورد احتمال واگذاري بخشي از سهام ذوب‌آهن اصفهان به سهام عدالت نيز مطرح است. ذوب‌آهن اصفهان در صورت واگذاري بلوك ۵۰درصدي مي‌تواند دوره جديدي از فعاليت را تجربه كند؛ امري كه به دور از مشكلات مديريت دولتي اين واحد خواهد بود. در اين ميان گروهي از فعالان بازار طي روزهاي گذشته با شايعه‌اي روبه‌رو شده بودند كه سازمان خصوصي‌سازي ۱۷ درصد از سهام ذوب‌آهن را به قيمت پايه هر سهم حدود ۳۹۰ تومان به ساتا و يك مجموعه ديگر واگذار كرده است. از سوي ديگر برخي شنيده‌ها هم حكايت از آن داشت كه قيمت پايه هر سهم در واگذاري بلوك ۱۵ درصدي ذوب‌آهن كه در روزهاي پاياني سال توسط هيات‌ واگذاري تعيين شده، بين ۱۵۰ تا ۱۸۰ تومان است.

در همين حال ديروز معامله‌گران شاهد اعلام زمان برگزاري جلسه معارفه شركت پالايشگاه بندر‌عباس بودند.

در پي درج نام شركت مشمول اصل۴۴ پالايشگاه بندرعباس در اواخر سال گذشته، اين شركت ساعت ۱۰ صبح دوشنبه جاري جلسه معارفه‌اي را برگزار مي‌كند، تا آماده عرضه اوليه سهام در بورس اوراق بهادار باشد.

سرمايه ثبت شده پالايشگاه بندرعباس ۱۳۸۰ ميليارد تومان بوده و تاكنون هم ۴۰ درصد سهام آن به سهام عدالت و ۳۳ درصد هم به سازمان تامين اجتماعي بابت رد ديون دولت واگذار شده است، بنابراين ۲۷ درصد سهام آن باقي مانده كه قبل از عرضه اوليه سهام، تعهد عرضه سهام آن در بورس از سهامدار عمده (شركت ملي پالايش و پخش) اخذ خواهد شد.

افزون بر اين، مشاور پذيرش هلدينگ خليج فارس خبر داده است كه ‌با توجه به موكول شدن پذیرش شركت پتروشيمي خليج فارس به رفع پاره‌ای ابهامات و نیز تكمیل تشریفات افزایش سرمایه‌، مدارك و مستندات مورد نیاز در دست تكمیل می‌باشد.

مقصود پورابولی اظهار كرد: جهت رفع ابهامات اقدامات موثری در جریان است و سایر اطلاعات‌، مدارك و مستندات مورد نیاز هیات پذیرش‌، با سرعت تمام در دست تكمیل است و اميدواريم تا پایان فروردین‌ماه، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد‌.

يادآور مي‌شود، مجموع ظرفیت تولیدی شركت‌های سرمایه‌پذیر این هلدینگ در حدود ۱۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی با طیفی بسیار متنوع بوده و حجم فروش در حدود ۱۴ میلیون تن است كه حدود ۵۰ درصد فروش این شركت‌ها به صورت صادراتی است.

در گروه شركت‌هاي هلدينگي ديروز مديرعامل اعتضاد غدير از احتمال عرضه سهام اين شركت در سال آينده خبر داد.

مجيد كاظمي با بيان اينكه در سال جاري سهام اين شركت در بازار سرمايه عرضه نخواهد شد، اضافه كرد: شركت سرمايه‌گذاري غدير شرايطي را براي شركت‌هاي تابعه خود در ورود به بازار سرمايه تعريف كرده است. تا به اين واسطه سهام اين شركت‌ها با ارزش ذاتي مناسب به بازار سرمايه عرضه شوند. بنابراين براي ورود به بازار سرمايه تلاش داريم تا بر ارزندگي ذاتي خود بيفزاييم.

در گروه فلزي ديروز نمادهاي توليد‌كننده سرب و روي، آلومينيوم و فولادي مورد توجه بودند. در اين گروه فولاد خراسان نيز ديروز با صف خريد همراه شد. آلومينيوم ايران نيز با توجه به انتظار معامله‌گران براي پوشش زيان انباشته شركت با توجه به قيمت كنوني فروش اين فلز در بورس كالا همچنان با صف خريد همراه بود.

در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن شاخص كل ۱/۱۳۹واحد رشد كرد و به ۲۶هزار و ۸۹۶واحد رسيد ارزش معاملات نيز ديروز ۶/۴۵ميليارد تومان بود كه ۴/۶درصد آن‌ را معامله ۸/۸ميليون سهم فولاد مباركه تشكيل داد. از ۲۱۶نمادي كه به روي تابلو رفتند ۱۰۹ نماد با كاهش قيمت و ۱۰۴نماد با رشد ارزش داد‌وستد شدند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن