اخبار نساجی

صادرات ۳۲ميليون دلاري خرما/ توقف صادرات در ماه رمضان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

توقف صادرات در ماه رمضان، صادرات 32ميليون دلاري خرما

صادرات خرماي ايران در سه ماهه نخست امسال با كاهش ۹٫۳ درصدي به ۳۲٫۳ ميليون دلار رسيد.

hinza chemical تبلیغات

به گزارش خبرنگار ايسنا، براساس آمار گمرك ايران در سه ماهه نخست امسال بيشترين ميزان صادرات خرماي ايران مربوط به خرماي مضافتي به ميزان ۱۵٫۴ ميليون دلار بود. در مدت زمان مشابه در سال قبل ۳۵٫۷ ميليون دلار خرما از كشور صادر شده بود.

پيشتر رئيس اتحاديه بنكداران مواد غذايي از توقف موقتي صادرات خرما پيش از آغاز ماه رمضان خبر داده بود. قاسمعلي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا گفته بود كه به منظور تنظيم بازار در ماه رمضان صادرات خرما در اين ماه به صورت موقت متوقف خواهد شد.

به گزارش ايسنا صادرات خرماي ايران در سال ۱۳۹۰ با افزايش ۱۷٫۷ درصدي به بيش از ۱۷۴ ميليون دلار رسيده بود. ایران با وجود طبق آمار دومین تولیدكننده بزرگ خرما در جهان است که به دلیل نداشتن بازارهای جدید و بسته‌بندی‌های سنتی در رده هفتم صادرات این محصول قرار گرفته است. سالانه بیش از هفت میلیون تن خرما در جهان تولید می‌شود كه ایران با تولید یك میلیون تن از این میزان در رتبه دوم تولید خرمای جهانی جای گرفته است.

هند، آذربایجان، امارات، ترکیه، عراق، روسیه، مالزی، آلمان، انگلستان، اوکراین دانمارک، سوئد، قزاقستان، مالزی، اندونزی، استرالیا و کانادا از جمله بزرگترین بازارهای صادراتی صنعت خرمای ایران در سال گذشته بودند.

اما ایران در حالی پس از مصر دومین تولیدكننده خرما در جهان به شمار می‌رود که به دلیل نامناسب بودن بسته‌بندی و به روز نبودن روشهای بازاریابی برای این محصول در صادرات، پس از تونس، الجزایر، عراق، مصر، امارات و پاکستان در رده هفتم صادراتی قرار گرفته است. با توجه به این‌كه بسته‌بندی خرمای صادراتی ایران ۱۰ كیلوگرمی و به صورت سنتی است، كشورهای تونس و امارات با بسته بندیهای كوچك جایگاه ایران را در بازارهای صادراتی گرفته‌اند.

۲۲۴هزار هكتار سطح نخلستانهای ایران است كه در شش استان کرمان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس و سیستان و بلوچستان پراکنده شده است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن