اخبارتالار فرش ماشینی و دستبافت

فرش ماشيني و تكنولوژي بافت CRT

تكنولوژي بافت CRT ويلتون تجارت و بازار  كفپوش ها را از زير سايه فرش ماشيني خارج كرد. در ابتداي دهه ۱۹۹۰ بود كه ماشين ساز بلژيكي به نام ميشل وندويل كنترل كامپيوتري را در فرشهاي رويه به رويه و يا Face  To  Face  توسعه داد و ديري نگذشت كه تكنولوژي CRT  يا همان (Carpet & Rug Tronic) به سرعت در دنيا فراگير شد.

در واقع ماشين هاي CRT وندويل توانست سرعت بافت، بهره وري توليد، و رنگ و طرح نامحدود را به صنعت فرش ماشيني هديه كند.

هر ماشين CRT شايد ابتدا محدود به يك كريل و مجموعه اي از رنگ ها به نظر برسد اما مي تواند چندين طرح و نقشه و سايز بافت را همزمان ارائه دهد. در واقع ميشل وندويل واژه فيس تو فيس را از اين جهت انتخاب كرد كه ماشين هاي او مي توانند دو لايه فرش را به طور همزمان و به صورت آئينه اي توليد كنند و در نهايت يك تيغ راپير آنها را از هم جدا مي كند.

امروزه بيش از ۱۲۰۰ ماشين بافندگي فرش ماشيني CRT در ايالات متحده آمريكا ،‌عربستان ،‌مصر ، فرانسه ، ايران ، تركيه و چين وجود دارد. قيمت يك ماشين وندويل در حدود ۱ ميليون دلار است اما مي تواند سالانه ميليونها دلار فرش ماشيني توليد كند فرشهايي كه بسته به نوع مواد اوليه مصرفي و نيز نوع بافت از ۹۹ تا ۷۹۹ دلار ارزش دارند ( براي يك فرش سه در چهار). از توليد كنندگان مهم فرش ماشيني در آمريكا كه از تكنولوژي CRT استفاده مي كنند مي توان به شركت هايShaw , Mohawk , Oriental Weaver U.S.A , Beaulieu , Orian  و  Carpet Art Deco اشاره كرد. همچنين به جهت گستردگي بازار آمريكا تعداد زيادي از تجار آمريكايي نيز هر ساله اقدام به واردات تعداد زيادي فرش ماشيني مي كنند.

در سال ۱۹۹۷ بيش از ۹۰ درصد فرش  هاي ماشيني ۵ و ۶ رنگ بودند اما امروزه تجهيزات جديد ماشين هاي CRT تا ۱۴ رنگ را نيز ساپورت مي كند و حتي با بافتCross-Weaving   و برخي ابتكارات مي توان تا ۴۰ شيد رنگي متفاوت را در يك فرش ماشيني ايجاد كرد.

در سال ۲۰۰۱ طبق آمارهاي اعلام شده بيش از ۵۰ درصد توليد فرش ماشيني در دنيا ۸ رنگ و يا بالاتر بوده است.

وندويل به سرعت خود را با رشد پلي پروپيلن در بافت فرش نيز تطبيق داد . اين نوع نخ فرش كه مزايايي از جمله توليد بيشتر به صورت فيلامنتي ، قيمت كم ، رنگ پذيري ساده  را داراست موجب افت قيمت فرش در دنيا تا يك دهم قيمت شد و قيمت فرش را تا ۸۰ دلار كاهش داد.

اما آنچه مسلم است CRT تنها تكنولوژي توليد فرش نيست و در حال حاضر ماشين آلات بسيار مدرني براي توليد فرش ماشيني در بازار وجود دارد كه به آنها نيز خواهيم پرداخت.

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن