مد و پوشاک

ترويج پوشش ايراني – اسلامي؛ يك ضرورت انكار ناپذير

نويسنده: فاطمه كوثري

بيش از ۷۵ ميليون ايراني با قابليت دانايي و توانايي بالاهر سال به طور متوسط ۲ بار براي خريد پوشاك اقدام مي كنند و با ورود به فروشگاههاي بزرگ و كوچك به دنبال پوششي ايراني-اسلامي و البته قابل رقابت با زيبايي مارك هاي خارجي مي گردند.

اما هرچه بيشتر مي گردند كمتر پيدا مي كنند… خيلي سالها قبل ،صنعت نساجي و پوشاك كشور از قدرت و اعتبار جهاني برخوردار بود قوي بود و علاوه بر تامين نياز داخلي،جوابگوي نياز و علايق خيل عظيمي از كشورهاي جهان بود و از اين راه ارزآوري قابل توجهي براي كشور داشت.

فرش ماشینی خوب تبلیغات

حالاسالها از آن روزها مي گذرد و با وجود پيشرفت هاي اساسي در تمامي شئون علم و فناوري در كشور ،اما صنعت پوشاك و نساجي ما با ضعف مفرطي روبه رو شده است .گفتني است حتي با وجود توليد پارچه هاي نسبتا مطلوب و خياطان بنام و متبحر ،اما بازار داخلي از محصولات بي كيفيت،ارزان،متنوع و…وبا دوختي برخلاف شرع، شايستگي و علاقه ايراني اشباع شده است.با پيگيري سرنخ هاي موجود در اين حوزه مي توان به عوامل مختلفي رسيد كه اين نابساماني را در جامعه ايجاد كردند و ضمن ايجاد ظاهري نامناسب و غير شرعي ، توان بالاي ايران و ايراني را زير سئوال مي برد و رفته رفته مارا دست نشانده فرهنگي ، ديني و اخلاقي بيگانگان مي كند و با گرفتن روح اعتماد به نفس و تلاش و از آن مهمتر تحريف و تخريب روشنفكرانه و عوامفريب كامل ترين دين آسماني در كشور نفوذ كرده و بر ما حكومتي سياستمدارانه خواهند كرد.

اينجاست كه بايد بارها و بارها رهنمودهاي شرع،نبوت،ولايت،امامت ورهبر معظم انقلاب اسلامي را تكرار كرد و با برنامه ريزي هاي اصولي با دام هاي آشكاري كه براي مذهب و فرهنگ ملت اسلامي ما گسترانده شده است مبارزه كرد.در اين راستا كارهاي ارزشمندي صورت گرفته است كه مي توان به برگزاري همايش ها ي حجاب و پوشش اسلامي اشاره كرد كه مدت زيادي است به صورت پراكنده در كشور برگزار مي شود.پيشنهاد نگارنده اين است كه با متمركز و ادواري كردن چنين نمايشگاه ها و همايش هايي بر لزوم آن تاكيد كرد.

ديگر پيشنهاد ساده اين است كه جمعي از كارشناسان نساجي و مذهبي به همراه طراحان و خياطان كارآزموده و هنرمند و همچنين افكارسنجي و كشف علايق مجاز هموطنان مسلمان،اقدام به تهيه و توزيع پوششي زيبا،ساده،وجيه و اسلامي نمود.ه يقين راهكارهاي بسيار زيادي وجود دارد كه مي توان جايگزين پوشش اجباري چادر كرد كه بر روي لباسهايي كه غيراسلامي هستند پوشيده شود.

چندي پيش نيز كميسيون فرهنگي مجلس وشوراي عالي انقلاب فـرهنگي، با شناخت اهميت موضوع لزوم اجراي هرچه سريع و بهتر طرح سامان دهي مد و لباس ، طرحي را تقديم مجلس كرد.اين طرح به منظور حفظ و تقويت فرهنگ و هويت ايران اسلامي و ارج نهادن و ترويج الگوهاي پوشش ملي، هدايت بازار توليد و عرضه البسه و پوشاك براساس طرح ها و الگوهاي داخلي و نيز ترغيب عموم مردم به پرهيز از انتخاب و مصرف الگوهاي بيگانه و غيرمانوس با فرهنگ و هويت ايراني، در ۱۳ ماده تدوين شده كه در حال بررسي است. در صورت تصويب اين قانون، آيين نامه اجرايي آن متعاقباً از سوي وزارتخانه هاي ارشاد و بازرگاني تهيه خواهد شد.

گفتني است، پرهيز از تبليغ الگوهاي مغاير با فرهنگ ايراني و اسلامي، برپايي موزه، نمايشگاه و جشنواره هاي ملي، منطقه اي و بين المللي با محوريت معرفي الگوهاي پارچه و لباس ايراني – اسلامي و برخورد با واردكنندگان لباس هاي خارجي به صورت قاچاق و حمايت از طرح هاي ايراني در كارخانجات نساجي و توليدات ملي مهمترين تاكيدات اين طرح است.در اين طرح وزارت بازرگاني مكلف شده است كه حمايت هاي لازم را از تشكيل صنف مربوط به طراحان لباس ايراني به عمل آورد.

وزارت ارشاد نيز موظف به معرفي و ارائه طرح هاي ايراني براي حمايت از كارخانجات نساجي و توليدات ملي شده است. در نهايت، كليه دستگاه هاي دولتي مكلّفند جهت تشويق مصرف و تقاضاي پارچه و لباس منطبق با الگوهاي ايراني – اسلامي، تسهيلات خريد پارچه و لباس هاي مذكور را در اختيار كاركنان خود قرار دهند.‏

روزنامه رسالت، شماره ۷۳۸۲ به تاريخ ۱۸/۷/۹۰، صفحه ۱۷ (گفتگو)

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن