اقتصاد و مدیریت

تحلیل؛ توقف افت ۱۰ روزه بورس

 

تحلیل؛ توقف افت 10 روزه بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز پس از ۱۰ روز کاری افت مستمر تحت تاثیر تلاش مسوولان بازار و هماهنگی میان سهامداران عمده، رو به رشد گذاشته و با ثبت رشدی ۱۴۷ واحدی به کار خود پایان داد.

شاخص کل در ده روز کاری گذشته ۸۲۶ واحد معادل سه درصد ارزش خود را از دست داده بود. در همین حال در بازار ارز و سکه نیز رشد قیمت‌ها که از روز شنبه آغاز شده بود، دیروز متوقف شد و قیمت‌ها اندکی نیز کاهش یافت.

تلاش مديران بازار سرمايه براي هماهنگ‌‌سازي فعالان بازار در كنار بازگشايي برخي از نمادهاي متوقف و همچنين بهبود نسبي شرايط بازارهاي جهاني ديروز دست به دست هم داد تا روند ۱۰ روزه افت شاخص پايان يافته و شاخص با ۱۴۷واحد رشد همراه شود.
در بازار ديروز معامله‌گران در شرايطي فعاليت خود را آغاز كردند كه تلاش‌هاي صورت گرفته از روز شنبه براي كاهش جو احساسي بازار به نتيجه نسبي رسيده و اكثر سهامداران عمده تلاش‌هايي را براي كنترل وضعيت شركت‌هاي زير‌مجموعه خود به عمل آوردند. اين امر موجب شد تا شركت‌هاي بزرگ بازار به ثبات نسبي رسيده و شرايط اين نمادها تا حدي به بهبود يابد.

برگشت بازارهاي جهاني
اما آنچه ديروز در برگشت روند بازار تاثير قابل ملاحظه‌اي داشت، بازگشت بازارهاي جهاني بود. اعلام سياست نجات اقتصادي بانك‌هاي اسپانيا توام با انتشار آمار مثبت از توليدات صنعتي فرانسه و همچنين رشد وام‌هاي جديد در اقتصاد چين موجب شد تا ديروز در بازگشايي بازارها يورو در مقابل دلار تقويت شده و بهاي فلزات و نفت خام هم رشد يابد. ديروز بهاي نفت خام برنت مجدد به بالاي ۱۰۰دلار بازگشت.
هر چند اين حركت به دليل عمق بحران نمي‌تواند حركتي ميان مدت تلقي شود، اما به نظر مي‌رسد در كوتاه مدت بتواند شرايط بازارهاي جهاني را از بي ثباتي دور سازد. در بازار ديروز بازگشايي دو نماد پتروشيمي اصفهان و ملي مس نيز با تاثير مثبت ۸۶واحدي سهم قابل ملاحظه‌اي در رشد شاخص داشتند. نماد پتروشيمي اصفهان با تعديل ۵۷۵ درصدي سود هر سهم نسبت به زمان توقف، سود سال ۹۰ را برابر ۴۰۵۴ ريال اعلام كرد. اين تعديل شگفت انگيز ناشي از تسعير ارز صادراتي و همچنين بدهي‌ها و مطالبات ارزي با نرخ آزاد است، هر چند كه اختلاف حساب شركت با پالايش نفت اصفهان پابرجا است.

در همين حال، ديروز گشايش نماد ملي صنايع مس با تعديل مثبت ۴۵ درصدي سود هر سهم سال ۹۰ تا ۹۰۸ ريال انجام شد. اين تعديل بر سهامداران «فملي» از جمله سرمايه‌گذاري معادن و فلزات، سرمايه‌گذاري ملي و سرمايه‌گذاري سايپا تاثير مثبتي خواهد داشت.
در بازار ديروز همچنين معامله‌گران شاهد انجام معامله عمده پتروشيمي بيستون بودند؛ اين بلوك را كارگزاري بهين پويا خريداري كرده است و برخي از شايعات اوليه از پتروشيمي اصفهان به عنوان خريدار اين واحد نام مي‌برد.

افزون بر اين، ديروز نماد فولاد مباركه نيز با معامله بلوكي مواجه شد كه گفته مي‌شود هدف از انجام اين معامله تسويه بخشي از بدهي معوق شركت سايپا به گروه بهمن بوده است.
در بازار ديروز در گروه سيماني علي محمد بد كارشناس ارشد صنعت سيمان در گفت‌و‌گو با «سنا»، در خصوص وضعيت صنعت سيمان و دلايل رشد اين گروه در بازار گفت: وضعيت صادرات صنعت سيمان مطلوب شده است، به طوري كه رشد خوبي در صادرات سيمان در سال جاري داشتيم.
به گفته وي، ارديبهشت ماه سال گذشته صادرات سيمان در كل كشور ۸۷۰ هزار تن بود كه اين رقم در ارديبهشت ماه امسال به ۱۰۳ هزار تن رسيده است كه افزايشي نزديك به ۵۰ درصد را تجربه كرده‌ايم.
اين كارشناس صنعت سيمان با اشاره به اينكه صادرات سيمان در ۲ ماهه ابتدايي سال جاري به بيش از دو ميليون و ۱۹۵ هزار تن رسيده است، گفت: اين رقم در دو ماهه ابتدايي سال گذشته يك ميليون و ۵۸۰ هزار تن بود كه اين صنعت باز هم افزايش قابل توجهي نسبت به سال گذشته را تجربه كرده است.
وي در ادامه با اشاره به روند صادرات سيمان در دو تا سه ماهه ابتدايي سال جاري گفت: پيش‌بيني مي‌شود با تداوم اين روند صادرات سيمان در سال جاري به رقمي حدود ۱۲ميليون تن برسد كه در تاريخ صادرات سيمان كشور بي‌سابقه است.

شرط جديد براي تجديد ارزيابي
در بازار ديروز در گروه بانكي رييس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمايه‌اي سازمان بورس شرط افزايش سرمايه از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي‌ها را تصويب آيين‌نامه اجرايي اين قانون از سوي هيات وزيران اعلام كرد و از امكان بررسي طرح توجيهي افزايش سرمايه شركت پست بانك در صورت درخواست آن خبر داد.
غلامرضا ابوترابي افزود: پست بانك تاكنون هيچ گونه طرح توجيهي براي افزايش سرمايه از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي‌ها به سازمان بورس ارائه نداده اما با توجه به شموليت ماده ۱۵۸ قانون تجارت و نيز اطلاق مفاد قانون بودجه ۱۳۹۱ براي پست بانك، اين موضوع قابل اجرا بوده و در صورت درخواست، طرح توجيهي آن بررسي خواهد شد. در گروه مالي ديروز فرابورس شاهد گشايش نماد بيمه ميهن بود.

چرا ملت نيامد؟
از سوي ديگر معاون شركت بورس در مورد زمان عرضه بيمه ملت گفت: به دليل عدم توافق سهامداران عمده نتوانسته است تاكنون وارد تالار شيشه‌اي شود.
صحرايي گفت: بيمه ملت در اوايل خرداد ماه در بورس تهران درج شد ولي با توجه به قانون بازار دوم بورس مبني بر عرضه ۱۰ درصدي، هنوز تعهد سهامداران عمده شركت براي اين ميزان عرضه به بورس ارائه نشده است.

وي با بيان اينكه تعداد سهامداران عمده اين شركت زياد است، توضيح داد: برخي سهامداران تعهد ۱۰ درصدي را ارائه دادند؛ ولي پنج، شش سهامدار تعهد كامل را به كارگزار عرضه كننده ارائه ندادند و خواهان عرضه كمتر از ۱۰درصد هستند.
به گفته صحرايي، تا زماني كه اين ميزان تامين نشود بورس اجازه عرضه سهام اين شركت را نخواهد داشت.
معاون بازار شركت بورس اظهار كرد: در صورتي كه تعهد سهامداران مبني بر عرضه ۱۰ درصدي به بورس ارائه شود، اين شركت در خرداد ماه وارد بورس خواهد شد.
در گروه تجهيزات ديروز اعلام شد بررسي افزايش سرمايه شركت آذرآب از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي‌ها با عدم موافقت سازمان بورس مواجه شده است. براساس خبرهاي منتشره آذرآب به عنوان نخستين واحد اقتصادي متقاضي استفاده از فرآيند مذكور، تنها درخواست ارزيابي دو قطعه زمين را كه يكي از آنها در جوار ساختمان سازمان بورس و ديگري در شهرستان اراك واقع است، به اين اداره ارائه‌ كرده كه تمامي مراحل ارزيابي آنها از سوي يك كارشناس دادگستري انجام گرفت كه بر خلاف مقررات هيات منتخب كانون كارشناسان است.

از سويي با توجه به تداوم روند سودآوري اين شركت، مشخص شد كه با افزايش سرمايه از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي‌ها، علاوه بر اينكه نقدينگي جديدي به صورت‌هاي مالي «فاذر» افزوده نمي‌شود، بلكه قيمت بازاري اين سهم پس از افزايش سرمايه به شدت پايين‌تر از ارزش اسمي آن نزول خواهد كرد كه با منطق سازگار نيست.
در مجموع بازار ديروز بازاري متعادل بود كه در آن ۱۰۵ميليارد تومان سهام معامله شد كه البته بخشي از معاملات ديروز موضوع انتقال سهام در خارج از زمان معاملات عادي بود. ديروز احتمالا مجموع صندوق بازنشستگي و پس‌انداز كاركنان نفت اقدام به جابه‌جايي ۱۴۰ميليون سهم سيمان فارس و خوزستان و ۶۳۳ميليون سهم غدير كرد كه با حذف اين ميزان از معاملات ارزش خالص معاملات ديروز به ۴۶ميليارد تومان كاهش مي‌يابد. در همين حال از ۲۱۶نمادي كه ديروز به روي تابلو رفت ۸۸نماد با كاهش قيمت و ۱۱۹ نماد با رشد ارزش مواجه شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن