اخبار نساجی

تجربه يك هفته ۱۵۰ ميليارد توماني در فرابورس

 

تجربه يك هفته 150 ميليارد توماني در فرابورس

با رونق معاملات سهام و اقبال به بازار سرمايه در هفته جاري، فرابورس نيز از اين توجه بي‌نصيب نماند و ارزش كل معاملات آن در طول هفته به بيش از يك هزار و ۵۰۰ ميليارد ريال رسيد.

به گزارش خبرنگار دنياي اقتصاد، در اين هفته بيش از ۲۴۴ ميليون سهم توسط ۲۶ هزار نفر سهامدار فرابورسي خريد و فروش شد و ارزش كل ناشي از اين مبادلات به رقم يك هزار و ۵۴۳ ميليارد ريال رسيد.

به‌رغم جو تعادلي حاكم در اولين روز كاري هفته، هرچه به اواسط هفته نزديك‌تر شديم، حجم معاملات اين بازار روند صعودي به خود گرفت، اما در پايان هفته روند متعادل بر بازار حاكم شد؛ به طوري كه در روز شنبه تنها ۵۳ ميليارد سهم به ارزش ۲۰۱ ميليارد ريال خريد و فروش شد، در روز بعد نيز ارزش معاملات با ۸۱ ميليارد ريال افزايش به رقم ۲۸۲ ميليارد ريال رسيد. اين در حالي است كه در روز دوشنبه با جهش ۱۰۰ درصدي، حجم و ارزش كل معاملات به دو برابر روز قبل رسيد، به طوري كه دادوستد ۷۳ ميليون سهم به ارزش ۵۴۹ ميليارد ريال در سامانه معاملاتي فرابورس ثبت شد.

اما از اين روز به بعد، روند نزولي معاملات آغاز شد و در روز چهارشنبه تنها ۲۰ ميليون سهم به ارزش ۲۰۳ ميليارد ريال دادوستد شد كه حدود ۵۵ درصد از حجم كل معاملات ديروز در اختيار سهام ذوب‌آهن اصفهان بود. در اين بازار نه تنها ۲/۱۱ ميليون سهم «ذوب» به ارزش ۲۳ ميليارد ريال خريد و فروش شد، بلكه در پايان معاملات نيز صف خريدي معادل ۵/۳ ميليون سهم براي آن باقي ماند و به‌اين ترتيب هر سهم «ذوب» ۴۶/۳ درصد افزايش نرخ را به ثبت رساند. اين در حالي است كه بانك‌هاي فرابورس نيز با فشار تقاضاي خريد مواجه بودند تا بانك دي و ايران زمين شاهد جابه‌جايي ۵/۱ ميليون سهمي باشند. همچنين خوارزمي نيز با وجود شروع متعادل با صف خريد و رشد ۵درصدي در قيمت ۱۵۶۸ ريال همراه شد. در رويدادي ديگر، نماد ميراث فرهنگي به دليل تغيير در اطلاعات متوقف شد.

در بازار ابزارهاي نوين مالي نيز اوراق مشاركت نارنجستان، اجاره ماهان۲ و ۱ به ترتيب معاملات ۳/۴۶، ۴۱ و ۷/۳۰ ميليارد ريالي را شاهد بودند.

در بازار پايه نيز پتروشيمي اميركبير همچنان در صدر معاملات قرار گرفت و خريد و فروش دو ميليون سهم به ارزش ۷/۵ ميلياردريال را رقم زد. بهترين نرخ تقاضا براي خريد و فروش سهام مزبور ۲۸۳۳ ريال اعلام شد.

در اين روز نمادهاي معاملاتي سرمايه‌گذاري اقتصاد نوين، آينده‌سازان بهشت پارس و فن‌آوا نيز به ترتيب در رتبه‌هاي دوم تا چهارم معاملات بازار پايه قرار گرفتند.

در مجموع ديروز ۵۰ نماد در بازارهاي فرابورس شاهد دادوستد سهام خود بودند كه در اين ميان ۲۶ نماد با افزايش قيمت، ۱۷ نماد با كاهش قيمت و مابقي بدون تغيير نرخ بودند.

امتيازات تسهيلات بانك مسكن نيز با كمي تغيير در محدوده ۷۰۲ هزار ريال خريد و فروش شدند.

عرضه‌هاي بلوكي در هفته آينده

از سويي ديگر در هفته آينده بلوك‌هاي سهام دو شركت پتروشيمي بيستون و هواپيمايي خدمات ويژه از طريق عرضه در بازار سوم فرابورس به فروش مي‌رسد.

بر اين اساس در روز دوشنبه ۲۸ فروردين ماه تعداد ۳۵۰ ميليون سهم معادل ۷۰ درصد از سهام شركت پتروشيمي بيستون به صورت يكجا در بازار سوم عرضه خواهد شد.

قيمت پايه هر سهم مزبور ۲۵۹۱ ريال و ارزش كل پايه آن ۹۰۶ ميليارد و ۸۵۰ ميليون ريال در نظر گرفته شده است.

همچنين شركت خدمات كشاورزي در نظر دارد بلوك ۱۰۰ درصدي از سهام شركت هواپيمايي خدمات ويژه را نيز به فروش رساند. تعداد كل سهام عرضه شده ۱۶ ميليون و ۳۴۵ هزار سهم و قيمت پايه آن ۱۹ هزار و ۹۴۶ ريال اعلام شده است.

شركت هواپيمايي خدمات ويژه در زمينه عمليات سم‌پاشي، گرده‌پاشي، بذرپاشي، كودپاشي و پاشيدن خاك روي مزارع كشور توسط هواپيماها فعاليت مي‌كند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن