اخبار نساجی

بلاتکلیفی صادرکنندگان ریالی کالا/سازمان توسعه تجارت به دنبال راه حل

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

بلاتکلیفی صادرکنندگان ریالی کالا/سازمان توسعه تجارت به دنبال راه حل

 

hinza chemical تبلیغات

در حالی که دولت صادرکنندگان را متعهد کرده است که ارز خود را وارد مرکز مبادله ارزی کنند، صادرکنندگانی که فروش آنها بر مبنی ریال است دچار بلاتکلیفی شده‌اند.

شاهرخ ظهیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران درباره صادرات کالا با نرخ ریال اظهار کرد: در حالی که دولت صادرکنندگان را متعهد به عرضه ارز خود به مرکز مبادله‌ای کرده است باید این نکته را متذکر شد که حجم قابل توجهی از صادرات ایران به سایر کشورها به صورت ریالی است نه ارزی.

وی ادامه داد: در حالی که این صادرکنندگان صادرات خود را به صورت ریالی انجام می دهند متعهد کردن آنان به عرضه ارز خود به مرکز مبادله‌ ارزی باعث مختل شدن روند صادرات می‌شود.

ظهیری با تاکید بر این‌که عمده صادرات ریالی ایران به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و قسمتی از کشور ترکیه است، تصریح کرد: در حال حاضر در انجام مذاکراتی با سازمان توسعه تجارت مبنی بر یافتن راه حلی برای این مشکل هستیم زیرا برای صادرکننده این کالاها ارزی وجود ندارد که قابل عرضه در مرکز مبادلات ارزی باشند.

این عضو اتاق تهران با اشاره به این‌که عمده‌ترین حجم صادرات ریالی در ایران متعلق به سیب زمینی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولید سیب زمینی در کشور بیش از مصرف داخلی است و جایزه صادراتی نیز دریافت کرده است.

شاهرخ ظهیری
وی در پایان در این باره گفت: عمده سیب زمینی ایران از طریق مشهد وارد ترکمنستان می شود که تمامی معاملات تجاری ما به صورت ریالی است نه ارزی.

دولت صادرکنندگان را موظف کرده که ارز خود را در مرکز مبادلات ارزی عرضه کنند و در غیر این صورت ادامه فعالیت آنان با محدودیت مواجه خواهد شد.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن