اخبار نساجی

بسیاری از قوانین به نفع واردات است و قیدهای سختگیرانه‌ای برای صادرات دارد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس با انتقاد از واردات بی‌رویه کالاها گفت: بسیاری از قوانین به نفع واردات است و قیدهای سختگیرانه‌ای برای صادرات دارد.

hinza chemical تبلیغات

رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، طی سخنانی به بحث واردات بی‌رویه کالاها و هشدار مقام معظم رهبری در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در راستای حمایت از تولید داخلی و صادرات غیرنفتی است نه واردات بی‌رویه کالاها اما متاسفانه شاهد واردات بی‌رویه برخی کالاها هستیم.

وی با انتقاد از برخی قوانین دست و پاگیر در امر صادرات گفت: متاسفانه بسیاری از قوانین موجود به نفع واردات است چراکه این قوانین امر واردات را تسهیل می‌کند اما قیدهای سختگیرانه‌ای برای صادرات دارند.

این نماینده مجلس در ادامه سخنان خود با انتقاد از واردات محصولات کشاورزی در زمان برداشت محصول تصریح کرد: یکی از مشکلات کشور این است که در زمان برداشت محصولات کشاورزی مثل برنج یا چغندرقند به برخی افراد مجوز واردات همان محصول داده می‌شود که همین کار به کشاورزی ضربه می‌زند در حالیکه بسیاری از کشورها در زمان برداشت محصولات کشاورزی خود، اقدامات پیشگیرانه‌ای برای واردات انجام می‌دهند.

“به عنوان مثال کشور عراق برای حمایت از تولیدات کشاورزی خود قوانینی دارد که در زمان برداشت هر محصول کشاورزی تعرفه واردات آن محصول چندین برابر می‌شود و هر زمان که برداشت محصول به اتمام رسد و کشور نیاز به آن محصول را داشته باشد، تعرفه واردات را برمی‌دارد تا هم مصرف‌کننده داخلی با مشکل مواجه نشود و هم محصولات داخلی خودشان به فروش برسد اما در کشور ما این موضوع صدق نمی‌کند و در زمان برداشت محصولات با واردات همان محصول مواجهیم”.

خضری همچنین به موضوع صادرات با وزن صفر هم اشاره کرد و گفت: هنوز تمام فکر و ذهن ما درگیر صادرات نفت است اما کشورهای پیشرفته به دنبال صادرات فناوری و دانش خود هستند و از این طریق درآمدزایی بسیاری بالایی دارند لذا ما هم باید به دنبال اقتصاد دانش‌بنیان و تولید دانش و صادرات آن برویم.

وی در پایان توجه به آمایش سرزمین برای پیشرفت صنعت و علم را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی، سند راهبردی آمایش سرزمین است تا براساس آن مشخص شود کدام مناطق کشور استعداد چه کاری دارند تا متناسب با آن سرمایه‌گذاری شود.

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن