اخبار نساجی

برپایی نشست کمیسیون تجارت به میزبانی اداره کل ثبت شرکت‌ها

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

برپایی نشست کمیسیون تجارت به میزبانی اداره کل ثبت شرکت‌ها

یک گام به جلو برای تاسیس میز تخصصی ثبت در اتاق تهران
بازدید فعالان اقتصادی از بزرگترین اداره ثبت شرکت‌ها در خاورمیانه

hinza chemical تبلیغات

    اعضای کمیسیون تجارت اتاق تهران طبق قراری که در آخرین روزهای سال گذشته با متولیان ثبت شرکت‌ها و موسسات غيرتجارتي گذاشتند،به خیابان میرداماد رفتند تا نخستین نشست این کمیسیون در سال ۹۳ را در محل ساختمان ثبت شرکت‌ها و هم‌نشینی با رییس و مسوولان این اداره برگزار کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران،آخرین نشست کمیسیون تجارت اتاق تهران در سال گذشته،با حضور سرپرست کل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غيرتجارتي و برخی مدیران ارشد این نهاد دولتی در محل اتاق تهران برگزار شد و پس از بحث و گفت وگوهایی که دو طرف پیرامون مسائل مشترک داشتند،مقرر شد تا نخستین نشست کمیسیون تجارت در سال ۹۳ به میزبانی مسوولان اداره ثبت شرکت ها برگزار شود. این اتفاق هفته گذشته رخ داد و مرتضی ادب و مدیران ثبت شرکت ها میزبان محسن بهرامی ارض اقدس و اعضای کمیسیون تجارت اتاق تهران بودند و پس از دو ساعت بحث و مذاکره، نمایندگان بخش خصوصی بر آمادگی کامل اتاق تهران برای همکاری حداکثری با اداره کل ثبت شرکت ها جهت خدمت دهی بهتر به اعضاء تأکید کردند و در عین حال مقرر شد محلی برای حضور کارشناسان اداره کل ثبت شرکت ها و ارائه خدمات مربوطه به این بخش در اتاق بازرگانی تهران در نظر گرفته شود.از این رو،پس از توافق دو طرف و برای اجرای طرح ایجاد میز تخصصی ثبت شرکت ها در اتاق تهران،آقای میرزایی به نمایندگی از اداره کل ثبت شرکت ها و آقای صابری به نمایندگی از اتاق بازرگانی تهران معرفی شدند.

فعالان بخش خصوصی پس از این توافق،از بخش‌های مختلف اداره ثبت شرکت ها بازدید کردند.

افزایش چشمگیر ثبت شرکت در تهران

سرپرست اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجارتی در این دیدار به سابقه طولانی این اداره که به بیش از ۸۰ سال می رسد اشاره کرد و یاداور شد که در حال حاضر ایران دارای بیشترین تعداد شرکت های ثبت شده در میان کشورهای آسیایی است. به گفته وی، در ایران تعداد شرکت های ثبت شده از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد عبور کرده که نیمی از شرکت های ثبت شده مربوط به شهر تهران است.

مرتضی ادب برای مقایسه تعداد شرکت های ثبت شده در ایران و کشورهای همسایه،به عراق اشاره و خاطرنشان کرد که در این کشور بر اساس گزارش مسوولان عراقی،۵۰ هزار شرکت ثبت شده است که عمده این شرکت ها نیز در مناطق کردستان عراق و استان اربیل مستقر هستند.

او در ادامه تصریح کرد که مراحل ثبت و پایش شرکت ها در ایران تا سال ۱۳۹۰ به صورت دستی و سنتی در این اداره انجام می شد که این روش با مخاطرات و چالش هایی نیز همراه بود اما از خرداد ماه سال ۹۲ به بعد خدمات دهی غیر حضوری در این اداره آغاز شد به طوری که در حال حاضر در تمامی مراکز استان ها،تمامی خدمات تأسیس و تغییرات به صورت غیر حضوری صورت می گیرد.
سرپرست اداره ثبت شرکت ها در ادامه خاطرنشان کرد که در سال ۹۱ بیش از ۵۰ هزار پرونده تاسیس و تغییرات در این اداره به ثبت رسید در حالی که این میزان در سال ۹۲ از ۱۰۰ هزار مورد فراتر رفت و به این میزان از پرونده ها خدمات ثبتی صورت گرفت.ادب تصریح کرد که با توجه به حجم پرونده های ثبت شده طی فروردین ماه جاری،پیش بینی می شود که این اداره در سال ۹۳ رکود تازه ای را در این زمینه به ثبت برساند.

ادب،یکی از مشکلات جدی این اداره را حضور واسطه ها در مراحل مختلف تاسیس و تغییرات شرکت ها عنوان کرد به طوری که به گفته وی طی سال گذشته حدود ۸۹ مورد شکایت از طرف متقاضیان وجود داشت که از تحویل کارشان به واسطه ها گلایه داشتند. وی یادآوری کرد که در برخی موارد دلال یا واسطه از مدارک متقاضی سوء استفاده کرده و باعث مشکلاتی برای ذینفع از جمله ممنوع الخروج شدن شده است.به گفته این مسول دولتی، در حال حاضر صاحبان شرکت ها در سراسر کشور می توانند طی مدت ۵ روز کاری از روند تاسیس و تغییرات درخواستی خود مطلع شوند.

سرپرست اداره کل ثبت شرکت ها در ادامه به توافق این اداره و اتاق بازرگانی تهران مبنی بر ایجاد میز اختصاصی ثبت شرکت ها در محل اتاق تهران اشاره کرد و از آمادگی کامل نهاد تحت مدیریت خود برای به سرانجام رساندن توافقات به عمل آمده خبر داد.

پیشنهادهای ادب

سرپرست کل اداره ثبت شرکت ها پیشنهاداتی نیز برای نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد.وی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی همه جانبه و به موقع از اتفاقات حوزه کاری فعالیت های اقتصادی به صاحبان کسب وکار،از مدیران اتاق تهران خواست در همکاری با اداره ثبت شرکت ها نسبت به این مورد اقدامات برخط را داشته باشند.

وی همچنین برگزاری دوره های آموزشی برای صاحبان شرکت ها در حوزه شرکت داری را به نفع اداره ثبت شرکت ها دانست و افزود:بررسی های ما نشان می دهد که طی سال های اخیر بر میزان اختلافات درون شرکتی افزوده شده است و هنوز بسیاری از شرکت ها صورت جلسات خود را بر اساس قوانین منسوخ شده تنظیم می کنند.ادب از آمادگی اداره کل ثبت شرکت ها برای همکاری با اتاق تهران در زمینه ارائه آموزش های لازم به صاحبان شرکت ها در مقوله های مختلف مرتبط با تاسیس و تغییرات شرکت ها خبر داد.

وی سپس پیشنهاد آخر خود را اینگونه مطرح کرد که پیش از اینکه صاحبان شرکت ها درخواست های خود را به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهند با اتاق بازرگانی تهران در تماس باشند.به گفته وی،اداره کل ثبت شرکت ها با معرفی کارشناسان مورد اعتماد خود به اتاق تهران،ضمن اخذ درخواست ها، مشورت های لازم به متقاضیان را نیز انجام خواهد داد و به اینصورت فیلتر اولیه برای بررسی پرونده های درخواستی توسط کارشناسان صورت گرفته از اتلاف وقت جلوگیری می شود.

به دنبال این پیشنهادات،دبیرکل اتاق تهران با استقبال از موضوع آموزش به صاحبان شرکت ها،تصریح کرد که اتاق تهران در این زمینه آمادگی کامل برای همکاری با اداره ثبت شرکت ها را دارد.

تعامل اتاق تهران با ارگان های دولتی

در ادامه این نشست،رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران با اشاره به اینکه صدور کارت بازرگانی برای متقاضیان صرفا در ازای ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی،تامین اجتماعی و همچنین گواهی عدم سوءپیشنیه امکان پذیر است،خاطرنشان کرد که در این زمینه اتاق بازرگانی تهران با سازمان‌های امور مالیاتی،تامین اجتماعی و نیروی انتظامی ارتباط نزدیک دارد.

محسن بهرامی ارض اقدس اظهار امیدواری کرد که تعامل و همکاری مستمر و نزدیک اتاق تهران با اداره کل ثبت شرکت ها هر چه سریع تر نهایی شده و میز اختصاصی ثبت شرکت ها در محل اتاق تهران تاسیس شود.

بهرامی افزود:از دیگر خواسته های اتاق تهران که در کمیسیون تجارت مطرح شد،موضوعات مربوط به تغییرات شرکت ها مبنی بر تبدیل شرکت سهامی خاص به عام ، مسئولیت محدود به سهامی خاص است که در این زمینه پس از بحث و تبادل نظر با مسوولان ثبت شرکت ها نتایج آن الام خواهد شد.پیش از این و در دو نشست اخیر کمیسیون تجارت اتاق تهران،این موضوعات با حضور مدیران ارشد ثبت شرکت ها به بحث و بررسی گذاشته شده بود.

پس از سخنان رییس کمیسیون تجارت،ابراهیم بهادرانی دبیرکل اتاق تهران از آمادگی این اتاق برای استقرار نماینده ثبت شرکت ها در محل اتاق تهران و خدمات دهی به متقاضیان خبر داد.

در آرزوی ایجاد پنجره واحد تجاری

عضو هیات رییسه اتاق تهران نیز در این نشست از مصوبه ای خبر داد که پس از توافقات اولیه اتاق تهران و اداره کل ثبت شرکت ها پیرامون ایجاد میز تخصصی این اداره در اتاق تهران، صورت گرفت و در این زمینه به هیات نمایندگان اتاق تهران نیز اطلاع رسانی شد.حمید حسینی خاطرنشان کرد که در همان ابتدا مقرر شد تا اداره کل ثبت شرکت ها پیش نویس این توافق را تنظیم و به اتاق تهران ارائه دهد که چنین اقدامی هنوز صورت نگرفته است.

به گفته حسینی،اتاق تهران در خصوص ایجاد میز تخصصی ثبت شرکت ها در اتاق تهران دو هدف را دنبال می کند؛نخست آنکه خدمات دهی به اعضای اتاق تهران همواره جزو برنامه ها و اهداف این اتاق بوده است و همچنین این نهاد بخش خصوصی همواره به دنبال راهکارهایی برای بهبود شاخص های محیط کسب وکار بوده است که ایجاد میز تخصصی ثبت شرکت ها در اتاق بازرگانی می تواند به دستیابی به این هدف کمک کند.

این عضو هیات رییسه اتاق تهران در ادامه افزود:ما به دنبال ایجاد و شکل گیری پنجره واحد تجاری هستیم و اعتقاد داریم ثبت شرکت ها ، سازمان مالیاتی ، تأمین اجتماعی و شهرداری بایستی با اتاق بازرگانی تعامل الکترونیکی داشته باشند و سایت این مراکز به سایت اتاق بازرگانی مرتبط شود.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن