اخبار نساجی

بازگشت رونق در معاملات گروه محصولات شيميايي

جو هيجاني حاكم بر معاملات روز شنبه به دنبال خبر تحريم ۸ شركت پتروشيمي، چندان پايدار نبود و در بازار ديروز با كسب اطمينان سهامداران از كنترل وضعيت توسط شركت ها بازاري متعادل شكل گرفت.

به اين ترتيب روز گذشته وضعيت اين گروه با شرايط متعادلي در جهت مثبت حركت كرده و اكثر شركت هاي اين گروه با صف خريد روبه رو شدند.

در همين حال مدير روابط عمومي و امور بين المللي شازند درباره اين تحريم ها گفت: تحريم شرکت هاي پتروشيمي از جمله اين شرکت موضوع جديدي نيست به طوري که تحريم ها تاکنون مديريت شده است.

حسن رجبي با بيان اين مطلب افزود: شرکت پتروشيمي شازند پيش از اين با اسم پتروشيمي اراک تحريم بود و امروز فقط نام اين پتروشيمي در فهرست جديد تحريم ها آمده است، موضوع مهم اين است که تغييري در فرآيند صادرات ما با اين تحريم ايجاد نمي شود.
وي افزود: عمده صادرات ما به کشورهاي چين، هندوستان، ترکيه و کشورهاي آسياي ميانه است و با وجود

گواهينامه rach که يکي از معتبرترين گواهينامه هاي کيفيت محصولات پتروشيمي است تاکنون نيازي به صادرات به کشورهاي اروپايي و آمريکايي نداشتيم که امروز از تحريم، متضرر بشويم.

رجبي خاطر نشان کرد: شرکت پتروشيمي شازند از زمان آغاز فعاليت خود تا کنون به خوبي توانسته است، تحريم ها را مديريت کند، بنابراين تحريم ها از قديم تا امروز اثري در سود آوري اين شرکت نداشته است.

از سوي ديگر رييس امور سهام شرکت پتروشيمي تبريز نيز اظهار كرد: درآمد صادراتي اين شركت بسيار ناچيز است و تحريم ها از همان ابتدا شکست خورده است.

احد معماريان در ادامه افزود: درآمد اصلي و عمده شرکت پتروشيمي تبريز از طريق فروش داخلي تامين مي شود و اندک صادراتي که به کشورهاي همسايه انجام مي شود از طريق تجار به طور واسطه اي صورت مي گيرد.

وي خاطرنشان کرد: تحريم پتروشيمي تبريز که با فروش داخلي درآمد خود را تامين مي کند، نه تنها مشکلي در درآمد شرکت ايجاد نمي کند، بلکه اين امر از بي اطلاعي تحريم کننده، خبر مي دهد که دست به کاري زده که در همان ابتدا، شکست خورده است.

بنابراين گزارش، نه تنها روز گذشته اثري از فضاي منفي در گروه محصولات شيميايي ديده نشد، بلكه بيشتر شركت ها با صف خريد همراه شدند به طوري كه پتروشيمي خراسان و پتروشيمي شازند صف خريد قابل توجهي را تجربه كردند.

پتروشيمي پرديس نيز روز گذشته پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور افزايش سرمايه، با اقبال سهامداران و رشد قيمت ۴/۵ درصدي بازگشايي شد و با تاثير ۶۱ واحدي بر شاخص كل بورس بيشترين تاثير را بر رشد اين دماسنج بازار داشت.

در مجموع روز گذشته ۸۳ ميليون سهم به ارزش ۴۸۶ ميليارد ريال در گروه محصولات شيميايي دادوستد شد كه به اين ترتيب ۲۵ درصد از كل معاملات بازار به اين گروه اختصاص داشت.

در اين گروه سه شركت سرمايه گذاري صنايع پتروشيمي، صنايع پتروشيمي خليج فارس و توليد مواد الياف مصنوعي بيشترين حجم معاملات را به خود اختصاص دادند؛ در اين ميان، «وپترو» با وجود معاملات سنگين در محدوده ۲۶ ميليون سهم همچنان صف فروش را شاهد بود، «فارس» نيز در شرايط متعادل با جابه جايي ۲۱ ميليون سهم به كار خود پايان داد.

اما «شمواد» نه تنها نوسان مثبت ۴ درصدي را تجربه كرد بلكه پس از جابه جايي ۱۶ ميليون سهم صف خريد سنگين ۵/۴ ميليوني خود را حفظ كرد.

 

نويسنده: مهتاب رحمتعلي

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن