اخبار نساجی

ایران بالاترین پتانسیل توسعه صنعت پتروشیمی در جهان را داراست

 

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ایران بالاترین پتانسیل و ظرفیت توسعه صنعت پتروشیمی در جهان را دارد، گفت: اکنون بیش از ۳۰ هزار واحد تولیدی در کشور به پتروشیمی وابسته هستند.

به گزارش ایرنا، محمد حسن پیوندی اظهار داشت: هیچ کشوری به اندازه ایران خوراک، نیروی انسانی متخصص، خدمات مهندسی، توانمندی ساخت داخل، نزدیکی به بازاهای صادراتی و غیره را در جهان و خاورمیانه در اختیار ندارد.

وی با بیان اینکه پتروشیمی فقط پنج درصد کل هیدروکربور کشور که از منابع نفتی و گازی استحصال می شود را مصرف می کند افزود: این صنعت با این پنج درصد ۴۰ تا ۴۵ میلیون تن محصول تولید می کند.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: پتروشیمی بیش از ۴۰ درصد صادرات غیر نفتی کشور را تشکیل می دهد و این یعنی بالاترین ارزش افزوده و در مقابل ۹۵ درصد دیگر منابع هیدروکربوری کشور که به طرق دیگر استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه اشتغال پتروشیمی صرفا در خود مجتمع نیست افزود: تعداد هواپیماهایی که در فرودگاه منطقه عسلویه می نشیند، از بسیاری از مراکز استان های کشور بیشتر است و این حجم پرواز ضمن اینکه نشان دهنده اشتغال زیاد در این منطقه است، خودش هم اشتغال زیادی ایجاد می کند.

پیوندی با اشاره به اینکه اکنون بیش از ۳۰ هزار واحد تولیدی در کشور به پتروشیمی مرتبط هستند و مواد اولیه آنها را پتروشیمی های موجود در عسلویه و ماهشهر تامین می کنند افزود: تا در بالا دست سرمایه گذاری نکنیم نمی توانیم پایین دست را توسعه دهیم و این به آن معناست که باید مواد اولیه برای صنایع پایین دستی و میان دستی را با توسعه بالا دست تولید کنیم.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهمترین صنایع وابسته به پتروشیمی را صنعت خودرو، صنایع هوافضا، صنایع بهداشتی و پزشکی، صنایع بسته بندی و لاستیک و پلاستیک نام برد و افزود: در صنایع پزشکی سرنگ و سرم را بدون پروپیلن و پلی اتیلن و پلی پروپیلن نمی توان تولید کرد.

وی خاطر نشان کرد: در صنایع لاستیک بدون بوتادین و استایرن و SBR و پلی بوتادین لاستیک تولید نخواهد شد و بدون تولید PET نمی توان بطری های آب معدنی و سایر بطری های موجود برای روغن مایع و انواع نوشیدنی ها را تولید کرد.

وی گفت: صنایع نساجی، فرش ماشینی، موکت و گونی آرد از موارد مصرف بسیار مهم و راهبردی محصولات پتروشیمی در کشور هستند که مستقیم به تولید PP و PET وابسته اند.

پیوندی راهبرد امروز صنعت پتروشیمی را تولید پروپیلن برای توسعه صنایع پایین دست اعلام کرد و افزود: پایین دست اتیلن و محصولات وابسته به آن به اندازه کافی رشد کرده است، اما به علت کمبود پروپیلن، صنایع پایین دستی وابسته به آن رشد نکرده است.

وی با بیان اینکه قبلا تولید پروپیلن در کشور از خوراک مایع انجام می شد افزود: امروز با افزایش قیمت نفت استفاده از خوراک مایع برای تولید این محصول به ویژه برای سرمایه گذار بخش خصوصی به صرفه نیست و با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی خصوصی شده است، سرمایه گذار هم حاضر نیست با سود کم این محصول را تولید کند.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: به همین علت، امروز شش میلیون تن اتیلن داریم و در مقابل فقط یک میلیون تن پروپیلن تولید می کنیم.

پیوندی راهکار غلبه بر این مشکل را تولید پروپیلن از متان و متانول دانست و افزود: این طرح ها در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تدوین شده و اجرای آن آغاز خواهد شد.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: همه مردم و اقتصاددانان کشور باید بدانند که لازم بود در پارس جنوبی تهاجمی سرمایه گذاری کنیم، چون مخزن گاز در این منطقه مشترک است و از کل این مخزن (در فاز گازی) حدود ۱۰ درصد ترکیبات دو کربنه به بالا دارد که می تواند به صنایع پلاستیک و لاستیک و نساجی و غیره تبدیل شود.

وی با بیان این که، ۹۰ درصد باقیمانده این مخزن عظیم گازی نیز اوره و آمونیاک و متانول را تولید می کند که وارد چرخه سوخت و انرژی می شود تصریح کرد: بنابراین برای دسترسی به آن ۱۰ درصد باید برای آن ۹۰ درصد تقاضا داشته باشیم که داریم.

وی نتیجه صنعت پتروشیمی را افزایش GDP، افزایش صادرات غیرنفتی و افزایش اشتغال دانست و افزود: ما برای حفظ منافع ملی و تولید مواد اولیه برای صنایع پایین دستی این صنعت را در بالاست توسعه داده ایم.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه قیمت خوراک هم گفت: خوراکی که به عنوان گاز در صنعت پتروشیمی مصرف می شود در واحدهای اوره و متانول است، این دو واحد هم دارای دو کنتور مجزا برای سوخت و خوراک هستند. بنابراین مدیریت کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی مسئول کنترل خوراک و سوخت است و خوراک دقیقا ۱۳ سنت (مصوب مجلس) و سوخت هم ۱۳۲ تومان (مصوب دولت) محاسبه می شود.

پیوندی علت سودآوری ناگهانی و غیر متعارف واحدهای اوره و متانول را در یکی دو سال گذشته تغییر نرخ ارز دانست و افزود: افزایش ناگهانی نرخ ارز منجر به افزایش درآمد صادراتی این واحدها شد و این تصور را ایجاد کرد که کل صنعت پتروشیمی چنین درآمدی دارد.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: برای سال های آینده برای یک دوره ۱۰ تا ۱۵ ساله باید قیمت خوراک و نحوه محاسبه آن مشخص باشد تا سرمایه گذار بتواند در یک فضای شفاف در این صنعت سرمایه گذاری کند.

وی با بیان اینکه پتروشیمی از نظر تامین منابع مالی مورد نیاز، یک صنعت خودکفا بود افزود: این شرکت بر اساس ارزش تولیدات خود پروژه هایش را تامین مالی می کرد و اقساط فاینانس پروژه های بعدی را با ارزش افزوده مجتمع های به تولید رسیده اش تامین می کرد.

پیوندی نتیجه این توسعه را افزایش درآمد ارزی صنعت پتروشیمی از چند میلیون دلار به ۲۱ میلیارد دلار دانست و افزود: صنعت پتروشیمی هیچوقت برای توسعه طرح هایش از دولت کمک مستقیم نگرفت.

وی با تاکید بر اینکه این حرف به معنی مخالفت با خصوصی شدن پتروشیمی نیست افزود: باید در خصوصی سازی به زنجیره های ارزش توجه می شد و نباید حلقه های یک زنجیره به صورت مجزا واگذار می شد و در واقع نحوه خصوصی سازی اشتباه بود و منجر به از بین رفتن انسجام این صنعت شد

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن