اخبار نساجی

ایران، درخواستی برای ثبت دامنه های سطح بالا ارائه نكرد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

تهران – مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ایران درخواستی برای ثبت دامنه های سطح بالا به سازمان بین المللی آیكن ارایه نكرده است .

به گزارش روزیكشنبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ،’سعید مهدیون ‘ افزود: برخی كشورها كه مدیریت اینترنت در اختیار آن ها است، این فضای عمومی را به ابزاری برای پیشبرد اهداف خود تبدیل كرده اند و بر همین اساس، هیچ درخواستی از سوی ایران برای ثبت دامنه های سطح بالا ارائه نشده است.

hinza chemical تبلیغات

رییس كمیته دامنه های سطح بالا اظهار داشت: با توجه به فضای تحریم این موضوع قابل پیش بینی بود، البته صحبت‌هایی در باره ثبت پسوندهای tehran. توسط شهرداری تهران مطرح شده بود و اقدامات اولیه ای هم انجام شده بود اما به نظر می‌رسد به نتیجه نرسیده و به هر حال جای خالی tehran. حداقل در میان پسوندهای شهرهای دیگر خاورمیانه مثل دبی، استانبول، ابوظبی و دوحه مشاهده می‌شود.

مهدیون افزود: كشورهای شرق آسیا در این زمینه خیلی فعال بوده‌اند به ویژه ارائه درخواست‌ها به زبان‌های شرق آسیایی قابل توجه است.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب كه تعداد كل درخواست‌های مبتنی بر اسكریپت عربی/فارسی ۱۵ مورد بوده ، تصریح كرد: تعداد زیادی درخواست پسوندهای عمومی انگلیسی نیز از كشورهای حاشیه خلیج فارس ارائه شده است اما به نظر می‌رسد بیشتر به عنوان بستری برای ثبت شخصیت حقوقی درخواست دهنده از این كشورها استفاده شده است.

وی افزود: در مجموع از كشورهای منطقه خاورمیانه ۶۲ درخواست ارسال شده كه ۳۶ مورد مربوط به امارات، ۱۰ مورد تركیه، ۵ مورد بحرین، ۵ مورد عربستان، ۳ مورد بحرین، ۲ مورد كویت و یك مورد مربوط به عراق است.

مهدیون ادامه داد: در مجموع یك هزار و ۱۵۵ شركت در این فراخوان شركت كرده و یك هزار ۹۳۰ درخواست برای یك هزار و ۴۰۹ پسوند مورد نظر ارائه داده‌اند كه بیشترین تعداد درخواست مربوط به كشور آمریكا با ۸۴۴ درخواست می باشد و پس از آن كشورهایی همچون چین، فرانسه، آلمان و ژاپن قرار دارند.

رئیس كمیته دامنه های سطح بالا در خصوص روند ثبت نام پسوند های اینترنتی گفت: آیكن طبق برنامه از قبل تعیین شده خودش از تاریخ ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۰ امكان ارسال درخواست‌های دامنه های سطح بالای جدید را باز كرد ، این سیستم به صورت برخط فعال شد و در نهایت در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ بسته و دو هفته بعد از آن نیز فهرست پسوندهای درخواستی اعلام عمومی شد.

وی با اشاره به تاخیر در انجام ثبت نام به علت مشكل فنی تصریح كرد: مشكل فنی سیستم ثبت درخواست آیكن به حدی جدی بود كه ۱۵ ساعت مانده به پایان زمان پذیرش درخواست آیكن مجبور شد سیستم را عمداً معلق كند. دلیل اعلام شده برای این تعلیق پیدا كردن یك باگ امنیتی بود كه امكان دسترسی غیر مجاز به اطلاعات برخی درخواست‌ها را می‌داد.

وی تاكید كرد: با توجه به اهمیت بسیار بالای محرمانگی اطلاعات در آن بازه زمانی كه البته بیشتر به دلیل رقابت‌های تجاری بود، این یك ضعف بزرگ بود كه نقطه تاریكی در عملكرد آیكن به شمار می‌آید و این نقاط ضعف همگی می‌تواند نشان از لزوم حركت به سمت انتقال مدیریت اینترنتی به ارگانی قوی‌تر و جهانی‌تر باشد.

وی در پاسخ به این سوال كه تكلیف این درخواست پسوندها كی مشخص ، اظهار داشت: زمان پیش بینی شده آیكن برای ارزیابی‌ها حدود ۲ سال است. البته ممكن است ارزیابی‌ها را دسته بندی كنند كه در این صورت آن دسته از پسوندهایی كه در سری اول قرار می‌گیرند زودتر از سایرین تعیین تكلیف می‌شوند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن