اخبار نساجی

امیر خسروی، دویست و نودمین ثروتمند جهان!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

امیر خسروی، دویست و نودمین ثروتمند جهان!

بعد از افشا شدن ماجرای اختلاس اخیر بانکی ، منابع مختلفی میزان ثروت مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا(مه آفرید امیر خسروی) را ۴۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده اند. (۱)، (۲) که این رقم در پاره ای اظهار نظرهای مسئولان مربوطه افزایش و یا کاهش نامحسوسی داشته است.

hinza chemical تبلیغات

حال فرض را بر این می گیریم که ثروت آقای امیرخسروی ۴۷۰۰میلیارد تومان باشد ، هم اکنون طبق اعلام بانک مرکزی هر دلار ۱۲۲۶۰ ریال است. (۳) که در دوران اعطای امتیازات بانکی به گروه آریا ، میانگین نرخ دلار نهصد و ده تومان بود. (۴)

در اینجا مبنای محاسبه را نرخ فعلی دلار در نظر می گیریم.

بر این اساس ، ثروت غیر منقول امیر خسروی در داخل ایران حدود سه میلیارد و هشتصدو هجده میلیون و سی و چهار هزار و صد و نوزده (۳٫۸۱۸٫۰۳۴٫۱۱۹) دلار است .

حال نگاهی می اندازیم به فهرست ثروتمندان جهان در پایگاه مجله “فوربس”:

طبق این فهرست، امیر خسروی با سه میلیارد و ۸ میلیون دلار در رده ۲۹۰ ثروتمندان جهان جای می گیرد. در فهرست مذکور ۶ نفر دارای ۳٫۸ میلیارد دلار معرفی شده اند.

ویلیام فانگ (Willam Fung- مدیر عامل گروه لی و فانگ که شرکت های مختلفی از جمله سازندگان مبلمان ، اسباب بازی ، لوازم آرایشی و مد و… دارند ، نفر دهم ثروتمندان هنگ کنگ )، میکی جاگتیانی (Micky Jageiani – هندی مقیم دبی که بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه زنجیره ای در ۱۵ کشور جهان دارد و نفر ۱۴ در بین ثروتمندان هند است )، آرنون میلچان (Arnon Milchsn – ششمین نفر ثروتمند اسرائیل و سرمایه گذار در زمینه فیلم های هالیودی )، وی چو یاو و خانواده اش (We Cho Yaw & Family – ثروتمندترین فردسنگاپور و رئیس بزرگترین بانک این کشور ) ، جویی لِوییس (Joe Lewis – هفتمین ثروتمند انگلستان و سرمایه گذار در تیم های ورزشی ، مواد غذایی ولباس و … )، فرانسیسکو آیرنس دی سا (Francisco Irens de sa – نهمین ثروتمند برزیل ) .(۵)

در فهرست ارائه شده در پایگاه “فوربس”، بسیاری از چهره های مطرح جهان ثروتی کمتر از امیر خسروی دارند:

نجیب میقاتی به همراه برادرش طه ،نخست وزیر کنونی لبنان و موسس شرکت مخابراتی اینوست کام ، که مجموعه مخابراتی مذکور را در ماه ژوئن ۲۰۰۶ به مبلغ ۵.۵ میلیارد دلار به شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی فروخت . با سرمایه ۳ میلیارد دلار در رده ۲۷۷ جهان و اول لبنان قرار دارد . (۶)

عبدالعزیز اَل غرایر (Abdul Aziz Al Ghurair) ، ثروتمندترین فرد امارات متحده عربی ، صاحب دهها شرکت و مجموعه سرمایه گذاری و رئیس بزرگترین بانک امارات ، که پدرش این بانک را در طول رونق نفتی خلیج فارس در سال ۱۹۶۰ تأسیس کرد ، با ۲.۹ میلیارد دلار در رده ۴۰۱ ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد . (۷)

محمد الفاید((Mohamed Al-Fayed میلیاردر مصری مقیم انگلیس و مالک فروشگاه گرانقیمت هرودرز لندن که ماجرای قتل پسرش ، دودی ، به همراه دیانا ، همسر سابق ولیعهد انگلستان ، هنوز از مطرح ترین موضوعات خبری است . به همراه خانواده اش خانواده‌اش یک میلیارد و سیصد میلیون دلار ثروت دارد و در رده ۹۶۰ میلیاردرهای جهان و نفر هفتم ثروتمندان مصر جای می‌گیرد. (۸)

سعد حریری فرزند رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان ، با یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان در رده ۷۶۴ جهان و هفتم مصر جای دارد .

دونالد ترامپ (Donald Trump ) مالک آسمانخراش‌های بزرگ در نیویورک، که به نمایش ثروت خود علاقه فراوان دارد و سودای ریاست جمهوری در سر می‌پروراند با دو میلیار د و نهصد میلیون دلار در رده ۴۰۱ ثروتمندان جهان و ۱۳۴ آمریکا قرار دارد .(۹)

اپرا وینفری (Oprah Winfrey ) مجری معروف تلویزیونی آمریکا که به ثروت شهره است، با دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار در رده ۴۴۷ جهان و ۱۴۸ آمریکا قرار دارد . (۱۰)

مورد زیر ابعاد ثروت امیر خسروی را بیش از پیش نمایان می سازد :
ثروت رابرت مرداک ، سلطان رسانه های صهیونیستی ، در سال ۲۰۱۲ هشت میلیارد و دویست میلیون دلار اعلام شده است یعنی رقمی معادل دو برابر ثروت امیر خسروی . اریک اشمیت (Eric schmidt) مدیر عامل شرکت گوگل با رتبه ۱۲۸ در جهان سرمایه ای حدود ۶ میلیارد و نهصد میلیون دلار دارد ، فقط ۱.۸ برابر امیر خسروی ثروت دارد .

در تمام موارد اشاره شده دو نکته مد نظر بوده : اولاً اینکه امیر خسروی هیچگونه ثروتی را از کشور خارج نکرده و دوماً نرخ دلار بر پایه ۱۲,۲۶۰ریال محاسبه شده است .

حال ثروت امیر خسروی از لحاظ بازه زمانی مورد توجه قرار می گیرد .

طبق اظهارات برخی مسئولان ثروت مذکور در کمتر از ۱۰ سال جمع آوری شده است ،در نامه آقای توکلی خطاب به نمایندگان چنین می خوانیم : فردی در اوائل دهه ۸۰ شمسی با فروش گاوداری خود به مبلغ ۲۰ میلیون تومان وارد کاسبی شده است و طی حدود ده سال ۴۷۰۰ میلیارد ثروت بهم می‌زند .(۱۱) اما بسیاری از ثروتمندان حال جهان وارث ثروت خانواده خود هستند. برای مثال، چارلز برونفمن وارث پدرش ساموئل برونفمن است که از بنیانگذاران مافیای مشروبات الکلی و مواد مخدر و تبهکاری سازمان‌یافته در آمریکا بود و از سران درجه اوّل صهیونیسم جهانی بشمار می‌رفت. ساموئل برونفمن ثروت عظیم خود را وارد حوزه نفت کرد و در سال ۱۹۶۳ کمپانی نفتی «تکزاس- پاسیفیک» را خرید که از بزرگ‌ترین کمپانی‌های نفتی ایالات متحده آمریکاست.

مارتین و اولیور بوئینگ (Martin & Olivier Bouygues) که با سه میلیار د دلار در رده ۳۷۷ جهان قرار دارند ، دارایی خود را از پدر خود به ارث برده‌اند که کار خود را از سال ۱۹۵۲ آغاز کرد. کمپانی‌های این خانواده امروزه در ۸۰ کشور جهان شعبه دارد و دارای ۱۳۳ هزار حقوق‌بگیر است . (۱۲)

لارس لارسن دانمارکی(Lars Larsen ) که با ثروتی معادل ۳.۶ میلیارد دلار در رده ۳۰۴ جهان و دوم دانمارک قرار دارد فردی خودساخته است که در حوزه تولید مبلمان خانه شهرت جهانی دارد. لارسن، که کمپانی او رقیب اصلی کمپانی سوئدی «ایکیا» است، فعالیتش را در سال ۱۹۷۹ آغاز کرد و امروزه دارای ۱۶۰۰ فروشگاه در ۳۵ کشور جهان است.(۱۳)

امیر خسروی کار خود را با سرمایه اولیه ۱۶,۲۴۷دلار آغاز کرد و در ظرف چند سال به ثروتی چند برابر بسیاری از ثروتمندان نامدار جهان، چون نجیب میقاتی ، لارس لارسن دانمارکی ، سعد حریری و دیگران دست یافت . نکته بارز تمامی ثروتمندان مذکور این است که ثروتشان خود ساخته است و طی سالهای زیاد ، ثروتشان به این مقدار رسیده است اما امیر خسروی از لحاظ بازه زمانی ثروتمند شدن، اولین نفر است. ثروت تمامی این افراد خودساخته اما مسبب ثروت امیر خسروی عدم نظارت ، فساد اداری زیاد ، رانت خواری و باند بازی است . (۱۴)

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن