اخبار فرش ماشینی

امکان صادرات سالانه یک میلیارد دلاری فرش ماشینی

 

کارشناس صنعت نساجی با اشاره به اشتغال ۳۰۰ هزار نفری در صنعت نساجی و پوشاک گفت: در صورت توجه به صنعت نساجی امکان صادرات یک میلیارد دلاری فرش ماشینی در هر سال وجود دارد.

علیرضا حائری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه ۶۵۰۰۰ میلیارد ریال ارزش تولیدات فرش ماشینی  درکشور است گفت: به جرأت می‌توان گفت که رشته صنعتی تولید فرش ماشینی در کشور از معدود رشته‌هایی است که در دهه اخیر توانسته رشد و توسعه مناسبی داشته باشد و از نظر کیفیت تولیدات، طرح و نقشه از موقعیت ممتاز و تنوع قابل قبولی برخوردار باشد و به خوبی خود را با آخرین پیشرفت‌های تکنولوژیکی دنیا مجهز نماید.

 وی ادامه داد: شاید نسل جدید ماشین‌های قالیبافی که در حال حاضر در ایران مشغول به کاراست یا اینکه در حال حمل به کشور است در جای دیگری از دنیا  نمونه‌اش وجود نداشته باشد.کیفیت این تولیدات نیز در سطح قابل قبول و مطابق با استانداردهای جهانی است و اگر کشور ترکیه در صادرات فرش ماشینی وضعیت بهتری از ما دارد و توانسته بازارهای بیشتری را بدست آورد، نه فقط به دلیل کیفیت تولیدات، بلکه بخاطر روابط و مناسبات بهتر تجاری و سیاسی خود در سطح بین‌المللی است وگرنه در این رشته صنعتی و به لحاظ کیفیت ، کشورهای ترکیه و چین قادر به رقابت با محصولات ایرانی نیستند.

 حائری با بیان اینکه بیش از یک هزار و دویست واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در کشور هستند که در حدود یک هزار واحد آن در منطقه کاشان، آران و بیدگل مستقر است بیان کرد: این موضوع نشان از توسعه مناسب آن در طی سال‌های اخیر دارد و منطقه کاشان را تبدیل به قطب تولید فرش ماشینی در ایران و یکی از مناطق عمده تولیدکننده این محصول در جهان نموده است.از مجموع ۹۰۰۰ واحد صنعتی در بخش نساجی و پوشاک، ۱۲۰۰ واحد آن یعنی معادل ۱۳ درصد اختصاص به این رشته صنعتی دارد. همچنین از حدود سیصد هزار نفر شاغل در صنعت نساجی و پوشاک،‌ در حدود ۳۱۰۰۰ نفر یعنی ۱۰ درصد در این رشته فعالیت می‌کنند.

 این کارشناس نساجی درباره میزان صادرات افزود: صادرات این بخش در سال ۱۳۹۲ بالغ بر حدود ۳۰۰ میلیون دلار بوده که ۴۵ درصد از صادرات ۶۷۰ میلیون دلاری کل صنعت نساجی را به خود اختصاص داده است. با یک حساب ساده می توان فهمید که این صنعت با در اختیار داشتن ۱۳ درصد از واحدهای صنعت نساجی و ۱۰ درصد از شاغلین این صنعت، دارای سهمی معادل ۴۵ درصد از صادرات آن می‌باشد که نشان از ارزش‌افزوده تولید شده در این صنعت و قدرت بالای ارزآوری آن می‌باشد که البته این فقط بخشی از توان این صنعت است.

وی اظهار داشت: مجموع ظرفیت نصب شده این صنعت در کشور بالغ بر حدود ۱۲۰ میلیون مترمربع در سال است که تولید عملی آن در سال ۹۲ بالغ بر حدود ۸۰ میلیون مترمربع بوده که به عبارتی در حدود ۴۰ میلیون مترمربع و یا معادل ۳۳ درصد ظرفیت خالی آماده به تولید در کشور وجود دارد که در صورت ایجاد رونق در بازار ،‌ تأمین نقدینگی , اصلاح مناسبات تجاری بین‌المللی و رفع تحریم سیستم بانکی قابل دسترسی خواهد بود.بر طبق آمارهای منتشره , تولید ۸ ماهه سال ۹۳ این رشته نیز بالغ بر حدود ۵۴ میلیون مترمربع بوده لذا در سال۹۳ نیز باید انتظار همان ۸۰ میلیون مترمربع تولید را داشته باشیم.

حائری گفت: ارزش فعلی تولیدات این صنعت بالغ بر حدود ۶۵۰۰۰ میلیارد ریال و یا حدود ۱٫۹ میلیارد دلار است.از مجموع ۸۰ میلیون مترمربع تولیدات سالیانه این صنعت ,  بالغ بر حدود ۵۵ میلیون مترمربع آن به ارزش تقریبی ۴۵۰۰۰ میلیارد ریال در داخل کشور مصرف می‌شود که به این ترتیب می‌توان متوسط مصرف سالیانه هر خانوار در کشور را اندکی کمتر از ۳ مترمربع در نظر گرفت و در حدود ۲۵ میلیون مترمربع از این تولیدات به ارزش ۲۰۰۰۰ میلیارد ریال آن نیز به خارج از کشور صادر می شود.

وی اظهار کرد: در سال ۹۲ در حدود ۷۶۷ هزار دلار واردات انواع کفپوش هم انجام شده است که رقم قابل توجهی نیست. در صورت استفاده کامل از ظرفیت‌های نصب شده، ارزش تولیدات سالیانه این صنعت به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال و یا حدود ۲٫۸ میلیارد دلار خواهد رسید، که در آن صورت صادرات سالیانه یک میلیارد دلاری دور از دسترس نخواهد بود. صادراتی که در حال حاضر عمدتاً به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و عربستان انجام می‌گیرد اما با توجه به کیفیت مطلوب این محصولات و در صورت رفع تحریم‌ها به سایر بازارها از جمله بازارهای اتحادیه اروپا نیز راه پیدا خواهد نمود.

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن